Artykuły

Częstochowa. Filharmonia Częstochowska zakończy sezon online

W piątek 19 czerwca Filharmonia Częstochowska zakończy jubileuszowy, 75. sezon artystyczny. Planowany od dawna koncert odbędzie się w wersji online. Z publicznością filharmonicy spotkają się dopiero we wrześniu.

75. sezon artystyczny Filharmonii Częstochowskiej wyróżniał nie tylko jubileusz, ale również epidemia koronawirusa, która od połowy marca wymusiła zawieszenie działalności instytucji. Stąd planowany pierwotnie na 20 marca urodzinowy koncert przełożono na 19 czerwca, jako propozycję na zwieńczenie sezonu. Choć od czerwca rząd dopuścił wznowienie działalności w filharmoniach i teatrach - oczywiście w nowym, rygorystycznym reżimie sanitarnym (zakładającym m.in., że na widowni publiczność może zająć maksymalnie połowę dostępnych miejsc) - częstochowska instytucja nie zdecydowała się na ten krok. Stąd pożegnanie sezonu odbędzie się w wersji on-line.

- To zdecydowanie nietypowy sezon. Zanim wrócimy do pełnej działalności koncertowej w warunkach dla artystów, obsługi, organizatorów, a przede wszystkim dla melomanów bezpiecznych i komfortowych, nasze działania nagrywamy i publikujemy na naszym kanale YouTube - mówi Agnieszka Małasiewicz z impresariatu filharmonii.

Koncert na finał sezonu rozegra się w sieci już w piątek!

Przygodę z filmikami muzycznymi i minikoncertami on-line w czasie zawieszenia działalności filharmonicy rozpoczęli od Mozarta. Z kolei na zakończenie 75. sezonu artystycznego przewidziano koncert wypełniony kompozycjami pozostałych klasyków wiedeńskich - Beethovena i Haydna. Premiera wydarzenia on-line odbędzie się w piątek 19 czerwca o godz. 19 na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej (...). Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka zaprezentuje VII Symfonię A-dur op. 92. Dyrektor artystyczny filharmonii wystąpi w potrójnej roli: dyrygenta, wiolonczelisty oraz opatrzy koncert słowem wstępnym.

- Z kolei Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" zakończy ten nietypowy sezon artystyczny utworami Haydna, zaśpiewanymi solo przez: Tetyanę Boretską-Kruk, Małgorzatę Siadlak, Agatę Widerę, Michała Gębalę. Chóralnie zabrzmią: fragment oratorium Stworzenie Świata i Te Deum, które symbolicznie odniesie nas do przekładanego już dwukrotnie koncertu jubileuszowego - zapowiada Małasiewicz.

Świętowanie swojego 75-lecia Filharmonia Częstochowska zaplanowała na inaugurację nowego sezonu, która odbędzie się 18 września o godz. 19. Jeśli nie nastąpią żadne zmiany związane z trwającą nadal pandemią koronawirusa - będzie to pierwsze po długiej przerwie spotkanie na żywo publiczności i filharmoników. Według zapowiedzi wówczas zabrzmi inne Te Deum autorstwa Antonina Dvoráka. Wydarzenie poprowadzić ma Andrzej Sułek. Sprzedaż biletów trwa (a te zakupione na marzec i czerwiec oczywiście obowiązują).

Inne internetowe produkcje filharmoników można znaleźć w sieci

Na kanale YouTube dostępne są poprzednie internetowe produkcje przygotowane przez Filharmonię Częstochowska. - Tymi działaniami zaświadczamy o swojej gotowości i tęsknocie do koncertowej normalności oraz dajemy wyraz swojej miłości do muzyki, która nie tylko filharmonii, ale i naszym melomanom potrzebna jest do życia w każdych warunkach, tych pandemicznych i tych bardziej stabilnych - zaznacza Agnieszka Małasiewicz.

Trzy klipy nagrano jeszcze w trybie domowym. Mowa o wspomnianej już orkiestrowej Symfonii g-moll Mozarta oraz tych z utworami Juliusza Łuciuka i Marcina Pospieszalskiego w wykonaniu Chóru Filharmonii "Collegium Cantorum". Następnie filmiki muzyczne powstawały już zaś w sali koncertowej przy ul. Wilsona.

Pierwszą grupą częstochowskich filharmoników, która internetowo spotkała się z miłośnikami muzyki na minikoncercie, był kwintet złożony z: Tomasza Kulisiewicza, Siergieja Wowkotruba, Tomasza Ptaka, Siergieja Rysanowa oraz Adama Klocka. Zabrzmiała I części Kwintetu smyczkowego C-dur op. 163 Schuberta.

Potem nagrano zaś klipy, w których usłyszeć można m.in. I i II część Serenady d-moll na instrumenty dęte, wiolonczelę i kontrabas Antonina Dvoráka oraz chorał z Kantaty BWV 79 Bacha w oryginalnej aranżacji na dziesięć instrumentów dętych blaszanych i kotły.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji