Artykuły

Szczecin. Start Opery

Opera na Zamku - najmniejszy (11 solistów na etatach) i dysponujący odpowiednio najniższą dotacją teatr operowy w Polsce - ogłosił wczoraj swoje plany artystyczne w nowym sezonie. A początek zapowiada się efektownie i wartościowo: koncertowa wersja "Holendra tułacza" Ryszarda Wagnera zabrzmi 16 września.

Dzieło Wagnera miało być wystawione u progu wakacji w wersji plenerowej. Niestety, ze względów organizacyjnych i finansowych to skomplikowane przedsięwzięcie zostało przesunięte na sierpień 2007 roku: arcydzieło geniusza z Bayreuth zabrzmi wówczas w pełnym kształcie teatralnym w Teatrze Letnim. Reżyserii podejmie się ceniony w Niemczech specjalista od plenerowych realizacji dzieł Wagnera - Max K. Hoffmann. - Teatr Letni ze swym dachem i przestrzenią to wprost idealna sceneria dla "Holendra tułacza" - podkreślił na wczorajszej konferencji prasowej reżyser. Niejako przedsmakiem spektaklu w przeszłym roku będzie wersja koncertowa, ale nie pozbawiona elementów teatralnych o co zadba Max K. Hoffmann bardzo komplementujący obsadę ("pięknie śpiewają po niemiecku!"). Partię tytułową powierzono znanemu polskiemu basowi Romualdowi Tesarowiczowi zaś rolę Senty zaśpiewa Barbara Żarnowiecka. Kierownictwo muzyczne obejmie Jacek Kraszewski.

Z wielkiego repertuaru operowego szczeciński teatr - jeśli idzie o premiery - wybrał w nowym sezonie nie licząc plenerowego "Holendra tułacza" jeszcze tylko "Wesele Figara" Mozarta (premiera: 22.03.2007) i "Straszny dwór" Moniuszki (premiera: 31.05.2007). Dla miłośników baletu będzie "Kopciuszek" Sergieja Prokofiewa (5.10.2006).

Oprócz spektakli planowane są także gale i koncerty jak choćby "Rande-vous z Mozartem" w czasie którego pojawią się inscenizowane fragmenty "Uprowadzenia z seraju", "Cosi fan tutte", "Don Giovanniego" i "Wesela Figara". Będzie to zarazem inauguracja jubileuszowego sezonu sceny muzycznej w powojennym Szczecinie (istnieje od września 1956 roku).

Nie ustają dobre kontakty Opery na Zamku z Maestro Pendereckim. 16 czerwca 2007 roku zabrzmi na Cmentarzu Centralnym "Credo" pod batutą kompozytora.

Niewątpliwie nowy sezon upłynie na zamkowej scenie pod znakiem komedii muzycznej, bo jest nią przecież zarówno "Wesele Figara" jak i "Kraina uśmiechu" F. Lehara, której premiera 25 stycznia 2007 roku będzie zarazem główną odsłoną jubileuszowych obchodów.

Na zdjęciu: Ryszard Wagner

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji