Artykuły

Warszawa. Studio otwiera się na zakończenie sezonu

STUDIO teatrgaleria rusza z Open Studios. Od 22 do 28 czerwca odbywać się będzie tygodniowy przegląd projektów, które powstały w ramach wirtualnych pracowni w studio_online i na scenach Teatru. Powrót do spektakli repertuarowych nastąpi w połowie sierpnia.

Przez ostatnie trzy miesiące, STUDIO teatrgaleria funkcjonował w wymiarze czysto wirtualnym, ale o powrocie widzów do teatru marzyliśmy od dawna. Nieodpłatnie udostępniliśmy naszym widzom zapisy spektakli bieżących i archiwalnych, czytania powieści, koncerty live, zorganizowaliśmy działania edukacyjne i międzynarodowe warsztaty dla aktorów, do których zaprosiliśmy nie tylko polskich artystów, ale także wybitnych międzynarodowych twórców, których dorobek ustanowił filary nowoczesnej myśli teatralnej. W sumie zrealizowaliśmy 67 wydarzeń w ramach 14 projektów, a łączna liczba wyświetleń udostępnionych przez nas materiałów przekroczyła 350 tys. Wierzymy jednak, że formy te nigdy nie zastąpią żywego kontaktu artysty z widzem.

Na zakończenie sezonu wracamy więc do teatru, z tygodniowym programem Open Studios, projektem Natalii Korczakowskiej, który jest kontynuacją zainicjowanych w marcu wirtualnych pracowni artystów współpracujących ze Studio. Swoje pracownie w ramach Open Studios otwierają, w wymiarze wirtualnym i fizycznym: reżyser Łukasz Twarkowski, Daniel Wetzel, jeden z założycieli słynnego niemieckiego kolektywu Rimini Protokoll, pianista Marcin Masecki, Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet z The Wooster Group w NYC, artysta wizualny i scenograf Michał Korchowiec, śpiewak operowy Szymon Komasa, libański artysta wizualny i reżyser Rabih Mroué oraz ich goście: Mary Komasa i VTSS, jedna z ważniejszych postaci europejskiej undergroundowej sceny klubowej. W programie m.in.: koncerty na dużej scenie, instalacje, projekcje, spotkania z artystami, na żywo i online. Szczegółowy program poniżej.

Wstęp do Teatru oraz organizacja widowni ściśle przestrzegają wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2, ogłoszonych przez MKiDN.

***

Natalia Korczakowska o OPEN STUDIOS:

"Kiedy normalne działanie instytucji, polegające na produkowaniu spektakli i graniu repertuaru zostało nagle zablokowane, powstał kryzys, ale otworzyła się też nowa, symboliczna przestrzeń dla działań alternatywnych, których istotą nie jest już produkcja, ale edukacja i budowanie tożsamości miejsca. Kluczowa dla mnie była obserwacja, że w czasie pandemii Spektakl przeniósł się na ulice, do szpitali, do mediów etc., gdzie przerósł wszelkie wyobrażenia, gdzie wszyscy byliśmy jego częścią i oglądaliśmy go niemal bez przerwy. Trochę jak artyści w przedstawieniu "La Boheme" Jerzego Grzegorzewskiego, którzy siedzą w kawiarni pod opuszczoną sceną i dyskutują o polityce. Z mojego doświadczenia wynika, że w każdym kryzysie tkwi potencjał dla artystycznej utopii i dlatego postanowiłam oddać tę nową, symboliczną przestrzeń artystom w czasowe posiadanie, otworzyć na czas pandemii ich studia w STUDIO - tak powstał szereg wirtualnych pracowni artystycznych. Trochę na zasadzie skłotu, artyści zajmują symbolicznie instytucję jak opuszczony budynek. Ten gest w miejscu, które Szajna nazwał "Studio", którego patronem jest Witkacy, a legendą Grzegorzewski, jest w zasadzie kontynuacją tradycji. Swoje pracownie w STUDIO teatrgalerii otworzyli jako pierwsi reżyser Łukasz Twarkowski, Daniel Wetzel jeden z założycieli słynnego niemieckiego kolektywu Rimini Protokoll, pianista Marcin Masecki, Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet z The Wooster Group w NYC, artysta wizualny i scenograf Michał Korchowiec, śpiewak operowy Szymon Komasa, libański artysta wizualny i reżyser Rabih Mroué. W Nowym Jorku od czasu słynnej pracowni "fabryki" Andy Warhola istnieje taka tradycja, że w danej dzielnicy w określonym czasie artyści wizualni otwierają swoje pracownie, widzowie chodzą od atelier do atelier, rozmawiają z artystami bezpośrednio o ich pracy, oglądają ich dzieła w kontekście, w którym powstały, dzieła skończone, ale również te porzucone, szkice. Stąd pomysł na podsumowanie pierwszego etapu tej nowej formy działań w STUDIO w ramach Open Studios między 22 a 28 czerwca. Kolejne dni będą poświęcone jednemu z artystów, każdego dnia widzowie będą mogli obserwować proces ich pracy i spotykać się z nimi online i w siedzibie Teatru. Open Studios powstaje we współpracy z naszym partnerem - interdyscyplinarną instytucją Onassis Stegi z Grecji. Finałem pierwszej edycji będzie konferencja performatywna planowana w STUDIO na wiosnę 2021 roku".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji