Artykuły

Warszawa. Enquist w Dramatycznym

Katarzyna Figura, Joanna Szczepkowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak (na zdjęciu)zagrają w spektaklu "Siostry" reżyserowanym przez Piotra Cieślaka w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Przedstawienie inauguruje nowy sezon artystyczny w teatrze. Premierę zaplanowano na sobotę (9 września).

Spektakl powstał na podstawie sztuki szwedzkiego powieściopisarza i dramaturga, Pera Olova Enquista. Jest wariacją na temat losów Olgi, Maszy i Ireny - trzech sióstr ze słynnego dramatu Antoniego Czechowa.

- Oryginalnie sztuka nazywa się "Trzy siostry Antoniego Czechowa". My wzięliśmy z tytułu tylko "siostry", a samego Czechowa w moim spektaklu jest o połowę mniej niż w u Enquista - powiedział reżyser przedstawienia Piotr Cieślak. - Mamy w Polsce taką tradycję grania Czechowa w sposób bardzo sentymentalny. A Enquist jest bardziej chłodny i zmusza do myślenia, co bardzo mi się podoba - podkreślił Cieślak.

Jego zdaniem, rosyjska literatura jest podstawą pracy w teatrze. - Jak się nie przejdzie tej szkoły, to nie można się niczym innym zająć - ocenił reżyser.

Enquist przenosi widzów we wpół realną rzeczywistość, mieszając teraźniejszość z przeszłością. W rolach sióstr pojawia się sześć aktorek. Dzisiejsze siostry grają Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Figura i Joanna Szczepkowska, te dawne - Julia Kijowska, Maja Hirsch i Agnieszka Roszkowska. W spektaklu występują również m.in. Maciej Stuhr i Maciej Bosak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji