Artykuły

Gliwice. Dzień Dziecka w internecie

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka przenoszą się do internetu. Niektóre instytucje z województwa śląskiego przygotowały ciekawe atrakcje, w których można będzie wziąć udział dzięki Facebookowi.

Anibajki i koncert życzeń od Teatru Miejskiego

Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje z okazji Dnia Dziecka spotkanie z dziećmi z Bullerbyn, Misiem i Tygryskiem z Panamy i rodziną Pana Tralalińskiego. Gospodarzami programu będą Zuza i Filip - dzikie króliki.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem internetu. Na profilach społecznościowych teatru - Facebooku i na kanale YouTube. Start w niedzielę, 31 maja o godz. 11.

W programie prowadzonym na żywo będzie miejsce na teatralny koncert życzeń, animowane bajki i pokazy dwóch uwielbianych przez dzieci spektakli: "Dzieci z Bullerbyn" [na zdjęciu] i "Ach jak cudowna jest Panama". Będą też piosenki do wierszy z przedstawienia "Tuwim dla dzieci".

- Zależy nam bardzo, aby widzowie mieli jak największy udział w naszym internetowym Dniu Dziecka - mówi Daniel Arbaczewski, koordynator przedsięwzięcia.

Drugą akcją włączającą widzów będzie akcja "Anibajki", gdzie na bazie krótkich historyjek nadesłanych przez internautów aktorzy zagrają na żywo minispektakle lalkowe. Z tej okazji powstały nawet specjalne lalki i makiety.

W niedzielnym programie pojawią się również premierowe odcinki projektu "Pod kolor / Under colour", w którym będą prezentowane teatralne lekcje angielskiego dla najmłodszych w oparciu o zabawy plastyczne, dźwiękowe i animacje.

To zapowiedź spektaklu, nad którym aktualnie trwają prace. Spektakl będzie miał swoją premierę w sieci w czerwcu, a w nowym sezonie będzie prezentowany widzom na żywo w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej.

- Bardzo się staramy, aby podtrzymać kontakt z naszymi widzami w czasie wirusowego tsunami. Od wielu dni z niecierpliwością wyczekujemy dnia, kiedy ponownie podniesiemy kurtyny na naszych scenach, ale zdajemy sobie również sprawę, że powrót do wytęsknionej przez wszystkich normalności nie będzie rzeczą prostą. Przez ostatnie sezony od zera zbudowaliśmy w teatrze miejskim repertuar dla najmłodszych - przyjmowany z radością i entuzjazmem - powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

- Mam nadzieję, że po raz pierwszy przygotowywany przez nas "Onlajnowy" Dzień Dziecka spotka się z równe ciepłym przyjęciem. Za pomocą internetu damy naszym najmłodszym widzom trochę radości, ale i nadzieję na to, że za rok świętować będziemy wszyscy już blisko siebie, i w teatrze, i wszędzie tam, gdzie czujemy się dobrze - dodał Krawczyk.

Szczegóły na: www.teatr.gliwice.pl oraz stronie Teatru Miejskiego w Gliwicach na Facebooku.

Wirtualne wycieczki, a na finał koncert Viki Gabor

Wspólny projekt dla dzieci przygotowali również pracownicy Parku Śląskiego, Stadionu Śląskiego, Śląskiego Zoo oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Początek zabawy - w poniedziałek 1 czerwca o godz. 13 na oficjalnych fanpage'ach organizatorów na Facebooku.

Będą opowieści o ciekawostkach związanych z Parkiem Śląskim, zwiedzanie zakamarków Stadionu Śląskiego oraz wizyta w zoo. Będzie można też z lotu ptaka zobaczyć cały park.

Nie zabraknie konkursów. Do wygrania będzie m.in. rodzinny bilet na zwiedzanie Stadionu Śląskiego, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Skansenu i przejazd Elką.

Wieczorem odbędzie się koncert online, podczas którego wystąpi formacja 4Dreamers, a także laureatka Eurowizji Junior Viki Gabor. Będzie możliwość zdobycia gadżetów z podpisami tych wykonawców.

- Mimo że Dzień Dziecka odbędzie się w dość trudnym momencie, bo pamiętajmy, że ciągle mówimy o pandemii koronawirusa, znaleźliśmy zupełnie nowe rozwiązanie. Myślę, że zarówno dzieci, jak i dorośli tego dnia będą świetnie się z nami bawić za pośrednictwem social mediów, a przy okazji zobaczą, jak ciekawie można spędzić u nas czas. Bo w Parku Śląskim każdy znajdzie coś dla siebie. Czekamy na was! - zaprasza Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Interaktywny show i obserwacja gwiazd

W poniedziałek 1 czerwca dwa ciekawe wydarzenia online przygotowuje także Bajka Pana Kleksa - edukacyjna przestrzeń dla dzieci znajdująca się w Fabryce Porcelany w Katowicach (na razie również nieczynna z powodu pandemii).

Jedno to interaktywny show na żywo "Pan Kleks i spółka w tarapatach" dla rodziców z młodszymi dziećmi. Drugie - wieczorna obserwacja nieba i odkrywanie gwiazd z doktorem Paj-Chi-Wo adresowana do dzieci starszych, która odbędzie się również na żywo. Obydwa te wydarzenia otwierają cykl wirtualnych warsztatów familijnych, które odbywać się odtąd będą w każdy poniedziałek o stałych godzinach - 18 i 22.

Link do wydarzenia dla dzieci młodszych: https://facebook.com/events/3603659419660902/ i do wydarzenia dla dzieci starszych: https://facebook.com/events/3831731833535430/

Obydwie atrakcje są jednak płatne. Pierwsze wydarzenie kosztuje 10 zł, drugie - 12 zł.

Jak mówi inicjator Bajki Pana Kleksa w Katowicach Grzegorz Pietraszewski:

- "Pan Kleks i Spółka w Tarapatach", "Droga do Gwiazd z Doktorem Paj-Chi-Wo" oraz Kleks TV to nie tylko doskonałe rozwiązanie na czas epidemii, ale i po niej, kiedy do Bajki będą mogli zawitać wirtualnie goście z całego świata. To także piękny przykład tego, jak angażować w kulturę osoby z niepełnosprawnościami.

Podobnie projekt ocenia jego współtwórca, aktor Grzegorz Lamik:

- Podjęcie działań w sieci daje doskonałe możliwości na promocję polskiego dziedzictwa kulturowego, a także dotarcie do dzieci z wiedzą na tematy abstrakcyjne i niejednokrotnie trudne". Wtóruje mu zaangażowany w projekt naukowiec Tomasz Książczyk: "wirtualne warsztaty dla całych rodzin to coś czego wciąż brakuje na polskim rynku edukacyjnym, dlatego dołożymy wszelkich starań, by tę sytuację zmienić.

Cykl warsztatów online to początek wspomnianej wcześniej platformy - Kleks TV. Projekt ma uosabiać misję Bajki Pana Kleksa, czyli naukę przez zabawę. - Wierzymy, że na polskim rynku edukacji, Kleks TV będzie inicjatywą wyjątkową - mówią pomysłodawcy projektu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji