Artykuły

Warszawa. Dzień Dziecka w domu z Muzeum POLIN

"Dzień Dziecka w królestwie króla Maciusia" na platformie internetowej organizuje w niedzielę i poniedziałek - 1 czerwca - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W niedzielę 31 maja Muzeum POLIN uruchomi platformę internetową, dzięki której najmłodsi goście muzeum wezmą udział w licznych grach i zabawach - poinformowała PAP Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa POLIN.

Uczestnicy otrzymają wskazówki do zadań, które będą mogli rozwiązać w gronie najbliższych domowników, zdobędą rycerskie sprawności, a nawet zbudują własny zamek na dworze króla Maciusia. Aby rozpocząć grę, wystarczy wejść w bajkowy świat na stronie internetowej www.dziendziecka.polin.pl.

- Wielki piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka stał się już tradycją Muzeum POLIN. Co roku ściągały do nas tłumy najmłodszych gości, z balonami w rękach i uśmiechem na twarzy. Mamy nadzieję, że niedługo spotkamy się wszyscy na zielonej trawie przed Muzeum POLIN, a do tego czasu dzieci i dorosłych zapraszamy do wirtualnego królestwa Maciusia stworzonego przez Muzeum POLIN specjalnie z okazji Dnia Dziecka - powiedziała Anna Czerwińska, kierowniczka sekcji edukacji szkolnej i rodzinnej w Muzeum POLIN.

Jak wyjaśniła, w tym roku Król Maciuś zaprosi do wspólnej zabawy i podejmowania ekscytujących wyzwań za pośrednictwem Internetu, choć, co warto podkreślić, nie tylko przed ekranami komputerów.

- Rozwiążemy zagadki na wirtualnej wystawie, zagramy w gry na stronie internetowej, ale będziemy też eksperymentować, majsterkować, lepić i malować w gronie swoich najbliższych, w domach i ogrodach - powiedziała Czerwińska.

"Nieustraszony Król Maciuś nie odpuszcza i wzywa swoich rycerzy na walne zebranie z okazji Dnia Dziecka. (...) Rycerze i rycerki wyruszają w podróż po krainie Maciusia i wykonują zadania związane z jedną z czterech specjalizacji - muzykują, majsterkują, odgrywają scenki, pokonują labirynty. Dzięki nim dowiedzą się co to oznacza być najlepszym rycerzem króla" - czytamy w opisie wydarzenia na stronie internetowej Muzeum.

Wykonując zadania gracze otrzymają nagrody, odznaki oraz fragmenty zamku, który będą mogli wznieść dla swojego bohatera pod koniec gry. Na stronie internetowej www.dziendziecka.polin.pl mogą wybrać jedną z przygotowanych ścieżek gry albo sprawdzić wszystkie cztery trasy. Za pośrednictwem strony otrzymają materiały i instrukcje do zadań i wspólnej zabawy - filmiki instruktażowe, zadania quizowe, pliki do druku lub odrysowywania, a także nagrania audio. Zabawa przewidziana jest dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami. i trwa ok. 3 godzin.

O godz. 15 Muzeum POLIN i Nowy Teatr zaproszą wszystkich chętnych na internetową premierę sztuki "Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa (na zdjęciu). Spektakl można obejrzeć bezpłatnie na stronie internetowej: www.dziendziecka.polin.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku. Nagranie pozostanie aktywne przez 24 godziny od premiery online, tj. do 1 czerwca do godz. 15. Spektakl "Piotruś Pan" tłumaczony jest na Polski Język Migowy (PJM).

Twórcy spektaklu zapowiadają: "Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii" (www.nowyteatr.org/pl).

W internetowym Radiu POLIN przygotowano audycje dla rodziców i opiekunów, m.in. o obywatelskości i tym jak ją rozwijać czy dyskusję o potrzebie czytania książek dzieciom.

Tego dnia w internetowym Radiu POLIN słuchacze usłyszą fragmenty z >>Króla Maciusia Pierwszego<< Janusza Korczaka, książki o ponadczasowej wartości. Przeczytają je aktorki Anna Czartoryska, Katarzyna Łaska, Anna Mucha i Katarzyna Zielińska" - powiedziała PAP Anna Dybała-Pacholak z działu edukacji Muzeum POLIN.

Jak dodała, odbędzie się również królewski koncert chóru dziecięcego i orkiestry, do którego muzykę napisał Jerzy Rogiewicz a słowa Grzegorz Uzdański.

"Wystarczy kliknąć w link, który znajduje się na stronie muzeum POLIN (www.polin.pl) aby słuchać radia w komputerze albo na smartfonie - na spacerze czy w domu" - wyjaśniła Dybała-Pacholak. Link do Radia POLIN wraz z ramówką dostępny na www.polin.pl/radio.

Z okazji Dnia Dziecka Muzeum POLIN przygotowało również kulinarne warsztaty rodzinne dla Głuchych - tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Podczas zajęć ich uczestnicy nauczą się piec chałkę, która jest tradycyjnym pieczywem żydowskim oraz poznają żydowskie zwyczaje kulinarne. Warsztaty odbędą się w niedzielę, a zapisy przyjmowane są pod adresem mailowym: muzeumdostepne@polin.pl do piątku (obowiązuje limit miejsc).

Szczegółowe informacje o Dniu Dziecka z Muzeum POLIN dostępne są na stronie: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/dzien-dziecka-w-krolestwie-krola-maciusia

Jak podała rzeczniczka Muzeum POLIN, program Dnia Dziecka zostanie powtórzony w poniedziałek - 1 czerwca - dla szkół i przedszkoli (https://polin.pl/pl/wydarzenie/dzien-dziecka-dla-przedszkoli-i-szkol).

Przedsięwzięcie "Dzień Dziecka w królestwie króla Maciusia" jest finansowane z budżetu państwa i Funduszy Norweskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji