Artykuły

Warszawa. Oświadczenie Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów

Od początku pandemii Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych aktywnie włączyła się w prace na rzecz środowiska artystycznego i pracowników kultury, od 28 kwietnia biorąc udział w pracach zespołu antykryzysowego powołanego przy Wicepremierze, Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrze Glińskim oraz IT mających na celu wypracowanie rekomendacji i wytycznych dotyczących odmrażania Teatrów.

30 kwietnia został nam przesłany pierwszy projekt Rekomendacji, który został opublikowany w kształcie pomijającym nasze uwagi, wspólnie z Unią Teatrów i Stowarzyszeniem Dyrektorów Teatrów wystosowaliśmy stanowisko dostępne na naszych stronach (stanowisko z dnia 21 maja br. odnośnie opublikowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekomendacji, dotyczących wznowienia działalności teatrów.)

Dziś, w momencie w którym za chwilę Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński ma na wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami innych resortów przedstawiać szczegóły otwarcia kin i teatrów, nie znamy szczegółów tych wytycznych, nie zostały nam przesłane żadne nowe oficjalne wytyczne ze strony ani MKiDN, ani IT, spotkanie w tej sprawie jest umówione na JUTRO.

Równocześnie byliśmy wczoraj świadkami koncertu "Dla Ciebie Mamo" organizowanego przez TVP (transmisja live 17:55 z Teatru Polskiego w Warszawie), w którym oprócz kilkudziesięciu artystów (muzyków, wokalistów i tancerzy, telewizyjnych grup realizacyjnych) kamery pokazywały także licznie wypełnioną widownię, podczas gdy, ciągle NIE MA OBOWIĄZUJĄCYCH WYTYCZNYCH DLA ROZMIESZCZENIA WIDOWNI w czasie imprez kulturalnych, a organizacja wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności jest zakazana. Domagamy się więc następujących działań i odpowiedzi w tej sprawie:

Do władz Telewizja Polska:

Na jakiej podstawie został zorganizowany wczorajszy koncert? Jakimi wytycznymi (odnośnie działania artystów i organizowania widowni) kierowały się osoby odpowiedzialne za organizacje koncertu?

Do Dyrekcji Teatr Polski w Warszawie:

Dlaczego Teatr Polski w Warszawie stał się miejscem organizacji tego wydarzenia, w momencie kiedy jest on zamknięty, również dla własnego zespołu i podobnie do wszystkich teatrów w Polsce, które od 12 marca nie mogą prowadzić działalności zakładającej udział widowni.

Do Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Apelujemy, aby niezwłocznie wydali Państwo stosowne oświadczenie w tej sprawie. W momencie w którym dziesiątki tysięcy artystów od marca pozostają bez pracy i znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, takie podwójne standardy, a przede wszystkim brak środowiskowej solidarności, uważamy za skandaliczne.

Dołączamy się także do apelu Kultura Niepodległa i oczekujemy na pilną reakcję GIS, który podejmie w tej sprawie stosowne działania.

Z poważaniem ZZ Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji