Artykuły

Ostaszewska we "Francuzach", Szczygieł w Pradze. Oglądamy, czytamy, słuchamy w weekend

W sobotę będę oglądać kilka spektakli jednocześnie, w niedzielę przeniosę się do Londynu, by zobaczyć "Tramwaj zwany pożądaniem". Zamierzam też odwiedzić wirtualne targi książki i zrobić sobie swój domowy festiwal filmowy - kulturalne polecenia Doroty Wyżyńskiej.

"Mam już trochę dosyć tych nieostrych, ze słabym dźwiękiem, pandemicznych obrazów nagrywanych domowym sumptem. I co oczywiste, nic nie zastąpi teatru na żywo z publicznością" - mówi w wywiadzie dla "Wyborczej" aktorka Maja Ostaszewska.

I trudno się z nią nie zgodzić. Tak jak wiele osób też jestem już zmęczona oglądaniem teatru w internecie i tęsknię za spektaklami na żywo, a mimo to czekam na kolejny weekend m.in dlatego, że teatry pokazują wtedy swoje spektakle online.

W ten weekend obejrzę "Francuzów" Krzysztofa Warlikowskiego - przedstawienie warszawskiego Nowego Teatru inspirowane "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta, w którym reżyser już w 2015 r. przeczuwał obecne nastroje w Europie, a wspomniana Maja Ostaszewska zagrała Odettę de Crécy - jedną z najważniejszych swoich teatralnych ról ostatnich sezonów. Rejestracja zostanie udostępniona w sobotę 23 maja o godz. 20 na profilu YouTube Nowego Teatru, zapis będzie dostępny do 25 maja do godz. 8.

W sobotę o godz. 20 wejdę na Facebook TR Warszawa, żeby zobaczyć online spektakl, którego nie doceniłam przy okazji premiery - "Puppenhaus. Kuracja" [na zdjęciu] w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Postaram się teraz spojrzeć łaskawszym okiem na ten nagradzany na festiwalach teatralny eksperyment. Na pewno warto choćby dla Lecha Łotockiego w roli Małego Powstańca i fantastycznej Agnieszki Żulewskiej jako Marii Malickiej.

Na drugim komputerze (bo to też w sobotę o godz. 20) sprawdzę szybko, co się dzieje w teatralnym serialu "Zamknięci w teatrze", robionym przez Teatr im. Słowackiego w Krakowie, a późnym wieczorem na Youtube Teatru Wybrzeże znajdę rejestrację telewizyjną "Zmierzchu Bogów" Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (dostępne do 14 czerwca) z Dorotą Kolak, Mirosławem Baką i Mariuszem Bonaszewskim w rolach głównych.

W niedzielę przeniosę się na chwilę do Londynu i zobaczę inscenizację słynnej sztuki Tennesseego Williamsa "Tramwaj zwany pożądaniem". Spektakl pochodzi z londyńskiej sceny Young Vic, jego reżyserem był Benedict Andrews, a w rolę Blanche DuBois wcieliła się Gillian Anderson. Z powodu pandemii został udostępniony na stronie teatru i można go oglądać do 28 maja.

Domówka z Nowymi Horyzontami albo z Kolankiewiczem

Dosłownie kilka dni przed pandemią opowiadałam znajomej, że nie wyobrażam sobie wakacji bez Nowych Horyzontów. Że najlepiej odpoczywam, regeneruję się i nakręcam na kolejne miesiące właśnie na wrocławskim festiwalu. Że oglądane tam filmy, atmosfera tej imprezy, dają mi więcej energii niż wygrzewanie się na słońcu, choć to drugie też bardzo lubię. Tegoroczna edycja nie odbędzie się w wakacje, została przełożona na jesień i połączona z American Film Festivalem. Ale już w sobotę odbędzie się online'owa domówka Nowych Horyzontów, o której pisze u nas Piotr Guszkowski.

W weekend sprawdzę, jak działa nowa platforma Mojeekino.pl. "Naszym celem jest wsparcie kin studyjnych w czasie kwarantanny, więc aby zapewnić kinom jakiekolwiek przychody, postanowiliśmy uruchomić największe na świecie wirtualne kino, które będzie zrzeszało blisko 50 kin studyjnych w całej Polsce" - tłumaczyła w "Wyborczej" Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

To właśnie na Mojeekino.pl odbędzie się, po raz pierwszy w internecie, znany warszawski festiwal Wiosna Filmów, ale to dopiero za tydzień.

Oczywiście można zrobić sobie swój festiwal filmowy w domu, korzystając z licznych podpowiedzi krytyków i krytyczek filmowych - podczas pandemii pojawiło się w necie wiele rankingów filmowych i rekomendacji na każdy dzień i na każdy temat. Jeśli miałabym zrobić ranking osób polecających filmy w sieci, to u mnie na pierwszym miejscu znalazłby się Tomasz Kolankiewicz. Na filmowe opowieści Kolankiewicza trafiłam dzięki mojej córce, która cały ubiegły rok chodziła na jego cykl "Banalność zła - faszyzm w kinie" do warszawskiego Nowego Teatru. Teraz oglądamy jego wykłady wspólnie. Rekomendacje można znaleźć na Vimeo Nowego Teatru, ale warto zapisać się też na bezpłatne wykłady Akademii Kina CSK.

Z córką obejrzę też film o matce i córce - "Moja mała Zoe" z Julie Delpy, który jest już na VOD.

Ze Szczygłem i Kazikiem

W weekend zajrzę też na Wirtualne Targi Książki i BookTarg. W programie obu imprez znalazły się premiery wydawnicze, spotkania z autorami i autorkami. Oczywiście to nie to samo, co prawdziwe spotkania na prawdziwych targach książki i prawdziwe stanie w długiej kolejce po autograf do ulubionych pisarek i pisarzy. W tym roku pewnie stałabym po autograf do Mariusza Szczygła, laureata Nagrody Nike. Jego nowa książka "Osobisty przewodnik po Pradze" (wyd. Dowody na Istnienie) z fotografiami Filipa Springera zapowiada się bardzo smakowicie. Premiera 26 maja.

Autor zastrzega, że w przewodniku oprowadza wyłącznie po swoich ulubionych miejscach w Pradze. "W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!" - tłumaczy.

"Jest takie wyznanie Kafki, na które trafia każdy początkujący pragofil: Praga nas nie puści. Ta mateczka ma pazury!. Mam jeszcze dwa późniejsze romanse: z Budapesztem i Nowym Jorkiem. Są to miasta, w których poczułem się u siebie. A jednak do Pragi zawsze wracam, bo nie puszcza - opowiadał Mariusz Szczygieł w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Może to będzie dobry pretekst, żeby na wakacje pojechać do Pragi?

A czego słucham? Słucham Kazika. Po tym tygodniu wypełnionym doniesieniami na temat Trójki postanowiłam wrócić do dawnych piosenek Kazika i Kultu. Pewnie nie tylko ja. Teraz obejrzę też dokument "Kult. Film" Olgi Bieniek, który jest już w sieci na platformie Canal+ oraz Mojeekino.

Co jeszcze w sobotę i niedzielę:

W telewizji: W sobotę, 23 maja o godz. 22:05 stacja CANAL+ Dokument wyemituje nowy film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". O godz. 20:00 na antenie poprzedzi go pierwsza część reportażu o pedofilii wśród księży - "Tylko nie mów nikomu". Program TV na sobotę 23 maja, program TV na niedzielę 24 maja.

Spacer po Polin - sobota, 23 maja, godz. 10. Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" zaprasza na spacer po wystawie stałej na profilu facebookowym Muzeum "Polin" i kanale na YouTubie. Przewodnicy z Polin oprowadzą po galerii "Powojnie", a temat spaceru to: "Zostać czy wyjechać? Dylematy polskich Żydów ocalałych z Zagłady".

Spektakl o Heideggerze i Arendt - sobota, 23 maja, godz. 19. Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl online na teatralnym kanale na YouTubie. Zobaczymy "Rzecz o banalności miłości" Savyon Liebrecht w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. To historia romansu niemieckiego filozofa Martina Heideggera i 20 lat od niego młodszej politolożki żydowskiego pochodzenia Hanny Arendt. Obsada: Halina Skoczyńska, Adam Ferency, Martyna Kowalik, Mateusz Weber.

Paulina Przybysz na żywo w sieci - sobota, 23 maja, godz. 20. Usłyszymy materiał z nowej płyty Pauliny Przybysz pt. "Odwilż". Transmisja koncertu online z warszawskiego klubu No Problem odbędzie się na Facebooku w ramach 7. edycji wydarzeń #sharingiscaringevents.

Masecki z domu - niedziela, 24 maja, godz. 12. Marcin Masecki - polski pianista, łączący zamiłowanie do klasyki i jazzu - w transmisji live zagra utwory m.in. Duke'a Ellingtona, Lestera Younga i George'a Gershwina. Koncerty odbywają się na Facebooku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji