Artykuły

Kraków. Apel dyrektora Weltschka o sfinansowanie testów dla aktorów

Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska, wystosował apel do twórców i przedstawicieli środowiska teatralnego w sprawie działań zwiększających bezpieczeństwo w odmrażanych instytucjach kultury.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Dyrektorzy Teatrów i Instytucji Kultury w Krakowie

Jak każdy z Was, z ogromną niecierpliwością oczekuję chwili, kiedy otworzymy swoje placówki; kiedy spotkamy się my aktorzy, reżyserzy, twórcy z naszymi widzami twarzą w twarz. To przecież sens i cel naszej pracy. To wspólne doświadczenie, którego nie zastąpi żadna technologia. Czekam na ten moment także z nadzieją, że odbudujemy więzi; że choć nadal w maseczkach ochronnych, ale jednak, zaczniemy oddychać sztuką, która ma nieocenioną terapeutyczną moc. Głęboko w to wierzę.

Jednak przy tym niecierpliwym odliczaniu dni i godzin, może z racji mojego doświadczenia zawodowego i wieku, rosną we mnie również coraz mocniej znaki zapytania. Jako dyrektor teatru jestem przecież odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo tak widzów, jak i pracowników - aktorów, zespołu technicznego i administracji.

Jak wszyscy wiemy, w ostatnich dniach, decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego możliwe stało się wznawianie działalności niektórych instytucji kultury; obecne złagodzenie ograniczeń umożliwia organizację prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, a także w filharmoniach i operach. Otrzymaliśmy jednocześnie odpowiednie zalecenia - próby teatralne mamy prowadzić w maseczkach i przy zachowaniu dystansu, rekomenduje się również wydzielenie stref poruszania się po planie czy scenie. Równolegle minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, przypomina dyrektorom instytucji kultury, iż wszystkie procedury związane z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności należą do dyrektora danej instytucji.

To słowa ministra, który doskonale wie, iż zamknięte teatry, kina i inne instytucje kultury z każdym dniem pogrążają się w coraz głębszej zapaści finansowej; odcięte od wpływów ze sprzedaży biletów, każdego miesiąca drżą o to, czy wydrenowane ze środków samorządy będą w stanie przekazywać przyznane na ten rok budżetowy niezbędne dotacje podmiotowe. W praktyce to pytanie o pieniądze na koszty stałe instytucji: na opłaty rachunków, ZUS -u i pensje etatowych pracowników. Nie mamy żadnych dodatkowych pieniędzy na zakupy środków ochronnych, ale co więcej - nie mamy żadnych możliwości na przeprowadzenie testów, które w sytuacji wznowienia prób stają się niezbędne. Jako dyrektor placówki odpowiedzialny, jak przypomina minister - za zapewnienie ochrony pracownikom i publiczności, apeluję o rozważne i odpowiedzialne działania, a jak wykazał w ostatnich dniach przykład Łodzi, takim działaniem są testy na obecność koronawirusa w poszczególnych grupach zawodowych.

Dlatego apeluję do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych i zachęcam Was, drogie koleżanki i koledzy o wspólny głos w tej sprawie.

Całą Polskę zaniepokoiły doniesienia z Łodzi, gdzie 14% z grupy przebadanych pracowników tamtejszych żłobków i przedszkoli miało podejrzenie zakażenia COVID -19. Łatwo wyobrazić sobie jakim zagrożeniem wobec decyzji o otwarciu placówek, Ci ludzie mogliby stać się zarówno dla dzieci jak i całych rodzin. Nadal z tragedią masowych zakażeń walczy Śląsk, który zbyt późno rozpoczął testowanie górników i ich najbliższych. Uczmy się na błędach! Nie pozwólmy, aby nasi aktorzy i całe ekipy teatralne, filmowe czy muzyczne stały się nowymi ogniskami zakażeń! Otwarcie placówek kultury, anonsowane już teraz możliwością organizacji prób, jeśli ma być bezpieczne dla wszystkich, musi być poprzedzone bezpłatnym testowaniem! Transmisja bezobjawowa wirusa uniemożliwia wykrycie zagrożenia jedynie po mierzeniu temperatury, a w obecnej sytuacji finansowej teatrów, stać nas jedynie na takie działanie!

Jestem przekonany, że nasz wspólny apel ma sens właśnie teraz. Zanim rozpoczniemy intensywne próby przed oczekiwanym otwarciem teatrów i wszystkich instytucji kultury. Zachęcam Was Koleżanki i Koledzy do wspólnego głosu w tej wyjątkowej kwestii, bo mam nadzieję, że apel krakowskiego środowiska nie pozostanie nie usłyszany. Samorządy, które nas finansują, pozbawiane z każdym miesiącem wpływów z podatków, nie mają możliwości włączania w swoje koszty dodatkowych działań. To w gestii poszczególnych ministerstw, na mocy przygotowanych specustw, wciąż dostępne są środki na walkę z koornawirusem. W budżecie Unii Europejskiej, która na łagodzenie skutków epidemii w gospodarce wprowadziła dla państw członkowskich mechanizm funduszu o wartości 37,3 mld euro, dla Polski znalazło się aż 7,4 mld. Jak określono w rozporządzeniu - pieniądze te trafić miały bezpośrednio do określonych sektorów dotkniętych COVID -19. A przecież instytucje kultury są jednym z takich sektorów i nie przetrwają bez zewnętrznego wsparcia!

Razem możemy apelować o rozsądek i racjonalne działania; razem możemy wypracować sensowne wsparcie dla kultury, które pozwoli w najbliższej perspektywie roku przetrwać, ale pierwszym krokiem będzie właściwe bezpieczeństwo przy wychodzeniu z pandemii. Testowanie grupy zawodowej artystów, którzy niejednokrotnie w bezpośrednim kontakcie wykonują swoją pracę i których zachęcamy do powrotu na sceny jest absolutną koniecznością o którą wspólnie musimy walczyć.

Testujmy kulturę dla bezpieczeństwa wszystkich!

Adolf Weltschek

Dyrektor Teatru Groteska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji