Artykuły

Gorzów Wlkp. "Wesele" na Dzień Teatru Publicznego

Dzień Teatru Publicznego Teatr Osterwy w Gorzowie postanowił uczcić prezentacją online jednego z najważniejszych dramatów polskich pt. "Wesele" Stefana Wyspiańskiego.

Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk pokazuje, że arcydramat Wyspiańskiego po ponad stu latach, które dzielą nas od jego powstania, nie traci na swej aktualności. To co boleśnie dotykało naszych przodków ze smutkiem odkrywamy u siebie dzisiaj. Idea wspólnotowości naszego społeczeństwa leży w gruzach z powodu braku komunikacji i niemożliwości podjęcia wspólnego czynu. Bohaterowie uwięzieni we własnych przywarach, kliszach, nie mają możliwości przełamania wzajemnych uprzedzeń. "Chocholi taniec", w rytm którego kręcą się sprawy ważne i błahe, wielcy i mali bohaterowie - trwa nadal.

Autorzy inscenizacji, by uaktualnić podejmowane przez Wyspiańskiego wątki, przenoszą akcję dramatu w czasy współczesne. Plastyka podejmuje wątek Polski w budowie, gdzie na radykalnej granicy, tradycja spotyka się z nowoczesnością, pieczołowitość z niedoróbką, a kicz z elegancją. Radykalizm ludzkich postaw i zaściankowość myślenia podkreśla mocna repetytywna warstwa muzyczna.

W sztuce występuje cały zespół gorzowskiego teatru. Scenografię i kostiumy przygotowała Katarzyna Pielużek, ruch sceniczny Anita Podkowa. Autorem muzyki jest Piotr Klimek. Adaptacja nie obejmuje całej treści "Wesela", lecz wybrane tematy dramatu.

To pierwszy spektakl pochodzącej z Białegostoku Agaty Biziuk zrealizowany na gorzowskiej scenie. Do tej pory współpracowała ona m.in. z Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem czy Teatrem Nowym w Poznaniu.

Spektakl będzie można obejrzeć w sieci 16 maja o godz.20.00 na teatralnym kanale YouTube i Facebooku oraz stronie internetowej.

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "Bilet do teatru za grosze" finansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji