Artykuły

Śląskie. Dzień Teatru Publicznego tylko w internecie

Od kilku lat w maju świętujemy w Polsce Dzień Teatru Publicznego. W tym roku jego szósta odsłona odbędzie się tylko w internecie. Potrwa między 16 a 23 maja.

Dzień Teatru Publicznego będziemy świętować w tym roku inaczej niż w latach ubiegłych. Nie będzie kolejek przed kasami po "bilet do teatru za grosze", nie będzie pokazów spektakli "na żywo", ani atrakcji dodatkowych. Będzie za to namiastka Dnia Teatru Publicznego w internecie.

Grosze wciąż grają rolę

Co roku w maju popularne było hasło "grosze grają rolę". Było to hasło obchodzonego w Polsce od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, tego święta w dotychczasowej formie nie będzie, zaś budżet przygotowany na tegoroczną akcję został przeznaczony na wsparcie teatrów.

- Mogliśmy poprosić teatry o to, aby w tym roku także zagrały swoje spektakle. Może później, za kilka tygodni lub miesięcy, może w formie, którą z różnymi efektami testują dziś prawie wszyscy - online. Ale mogliśmy też przypomnieć sobie, że w tym święcie zawsze chodziło o relacje, o solidarność i współodpowiedzialność - informuje Instytut Teatralny w Warszawie, organizator akcji.

Tegoroczna akcja w ramach Dnia Teatru Publicznego nie jest jednak zupełnie odwołana - przeniesiona została w całości do internetu, by wciąż umacniać więź z publicznością. Jak podaje instytut, w obecnym Dniu Teatru Publicznego, który świętować będziemy od 16 maja włącznie, weźmie udział ponad 100 teatrów.

W teatrze, ale tylko online

Propozycje obchodów tego święta przygotowały także niektóre teatry w województwie śląskim. Co proponują?

W Teatrze Zagłębia Dzień Teatru Publicznego potrwa trzy dni. We wtorek (19 maja, godz. 19) dzieci obejrzą teatralną wieczorynkę w wykonaniu Małgorzaty Saniak-Grabowskiej. W czwartek (21 maja, godz. 19) zaplanowano transmisję "Korzeńca" w reż. Remigiusza Brzyka i dyskusję po spektaklu, a w sobotę (23 maja, godz. 19) - relację wideo z próby nowego spektaklu "Republiki marzeń" w reż. Jacka Jabrzyka.

Prace nad tym spektaklem rozpoczną się już od poniedziałku, 18 maja - jest to możliwe w związku z poluzowaniami dotyczącymi prób i produkcji teatralnych wprowadzonymi przez ministerstwo.

Na profilu na Facebooku Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach odbędą się następujące atrakcje: czytanie performatywne "Oświadczyn" A. Czechowa w wykonaniu Beaty Zawiślak, Marka Dindorfa i Grzegorza Eckerta (emisja od 16 do 23 maja o dowolnie wybranej porze); prezentacja wierszy dla dzieci aktorki Katarzyny Prudło (emisja od 16 do 23 maja, premiery poszczególnych nagrań codziennie o godz. 10.00) i warsztaty rodzinne online (16 maja w godz. 16-16.40 oraz 23 maja w godz. 17-17.40).

Teatr Miejski w Gliwicach z okazji Dnia Teatru Publicznego w poniedziałek (18 maja) na swoim kanale na YouTube udostępni rejestrację spektaklu "Nora" Henryka Ibsena w reżyserii Judyty Berłowskiej. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z twórcami spektaklu (rejestracja dostępna będzie od 18 maja od godz. 19 do 23 maja do północy).

Teatr Rozbark w Bytomiu zaprosi do obejrzenia spektaklu "19EC20" w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej. Będzie go można zobaczyć w sobotę, 16 maja o godz. 19, a link będzie aktywny do północy.

Spektakl porusza przede wszystkim tematy przemijania, ulotności, pozostawiania śladów i energii, a dedykowany jest wybudowanej w 1920 roku Bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki, która została zaprojektowana przez niemieckich architektów - braci Zillmannów. Elektrociepłownia, niegdyś produkująca dla ludzi energię i ciepło, dzisiaj zaniedbana i opustoszała sama prosi o ratunek i opiekę.

Niespodziankę na sobotę, 16 maja, szykuje też Teatr Rozrywki w Chorzowie - udostępni recital Marii Meyer "Nie żałuję". To zbiór znakomitych piosenek pióra m.in. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Jana Pietrzaka i Jonasza Kofty w wykonaniu artystki z Rozrywki.

Koncert został zarejestrowany w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w 2007 roku. Zostanie udostępniony o godz. 10 na profilu na FB teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji