Artykuły

Warszawa. Biblioteka i Pracownia Dokumentacji Teatru w Instytucie Teatralnym w okresie wychodzenia z pandemii

Instytut Teatralny na bieżąco stara się poszerzać ofertę online, a duża część zbiorów jest już dostępna w wirtualnej czytelni w Encyklopedii Teatru Polskiego: www.encyklopediateatru.pl.

Czytelnia Instytutu Teatralnego, książki i analogowe zasoby dokumentacyjne - z uwagi na wytyczne Biblioteki Narodowej związane z sytuacją epidemiologiczną - wciąż pozostaną niedostępne dla użytkowników.

W czytelni ETP można znaleźć kilkaset książek i niemal trzysta numerów różnych czasopism branżowych poświęconych teatrowi polskiemu. Zbiór powiększa się sukcesywnie także o nowe książki - dzięki wydawcom do 30 maja działa specjalna "półka" z książkami nominowanymi do tegorocznej nagrody PTBT. Za chwilę będzie można również mieć dostęp do wspaniałej książki Agnieszki Wanickiej "Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880". Jak korzystać z Encyklopedii instruują specjalne tutoriale przygotowane przez redakcję, dostępne na FB - #przewodniketp.

Codziennie przyrasta też liczba materiałów ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Teatru dostępna w wersji cyfrowej. Są one prezentowane w dwóch miejscach - na stronie e-teatr.pl oraz w Encyklopedii Teatru Polskiego. Dostępne są zarówno bieżące materiały prasowe, jak i archiwalia. Przycisk "zamów materiały" umieszczony jest pod każdą informacją w Bazie Realizacji (http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/lista.html) i pozwala Czytelnikom wskazywać te spektakle, do których dokumentacja w postaci zdjęć, recenzji i programów teatralnych powinna zostać uzupełniona. Baza Realizacji rejestruje wystawienia wszystkich sztuk teatralnych na scenach dramatycznych, lalkowych, muzycznych, słuchowiska Teatru Polskiego Radia i spektakle Teatru Telewizji. Liczy obecnie niemal 74 000 realizacji.

Zachęcamy też do korzystania z opcji "zamów kwerendę", umieszczonej w Bazie Osób (http://www.e-teatr.pl/pl/osoby/lista.html), dzięki której można zdobyć dokładną informację, jakimi materiałami dysponujemy. Baza ta zawiera informacje o twórcach związanych z polskim teatrem dramatycznym, muzycznym, tańca i ruchu, lalkowym, alternatywnym, itp. Rejestruje ponad 91 000 osób.

Na platformie ETP zachęcamy do korzystania z Bazy Wiedzy i Zasobów. Odnaleźć tam można materiały źródłowe, opracowania, multimedia których zbiór liczy obecnie przeszło 7 000 pozycji i coraz więcej z nich jest w otwartym dostępie - http://encyklopediateatru.pl/multimedia).

Znajdą tam Państwo również odnośniki do najbardziej wiarygodnych i wartościowych zasobów internetowych dotyczących teatru - między innymi do innych archiwów cyfrowych, teatralnych baz danych, wirtualnych muzeów, bibliotek cyfrowych i specjalistycznych wyszukiwarek: http://encyklopediateatru.pl/archiwa-cyfrowe.

Wszystkie pytania o materiały źródłowe można kierować bezpośrednio na adres: dokumentacja@instytut-teatralny.pl lub redakcja@encykopediateatru.pl. Kontakty mailowe z pracownikami Biblioteki znajdą Państwo na stronie Instytutu Teatralnego. Na podstronie Biblioteki znajdą Państwo także informacje o nowościach książkowych, bibliografie dziedzinowe dotyczące teatraliów w książkach, recenzje książek oraz filmowe archiwum spotkań z cyklu Książka w teatrze. Wirtualny katalog Biblioteki także jest dostępny online.

Będziemy na bieżąco reagować na potrzeby czytelników - prosimy o mejlowe nadsyłanie swoich próśb, pytań, kwerend. Postaramy się pomóc zdalnie lub skierować do zasobów cyfrowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji