Artykuły

Internet. Kultura w sieci na dziś

"Papety: z ostatniej chwili" Teatru Miniatura w Gdańsku, "Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką z Teatru Łaźnia Nowa, "Niezastane miasta" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, sparing literacki z trójmiejskimi pisarkami. Polecamy wydarzenia online na wtorek, 28 kwietnia.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu "KulturaWCzasachPandemii", i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na wtorek, 28 kwietnia.

cały dzień - "Duch Bauhausu" reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch

Kolejnym filmem w cyklu "Kino. W Twoim stylu" organizowanym przez Mazda Polska i Millennium Docs Against Gravity jest dokument "Duch Bauhausu". Film o fenomenie niemieckiej szkoły i jej wpływie na twórców i twórczynie można było oglądać w ramach zeszłorocznej edycji festiwalu kina dokumentalnego. Przez cały wtorek, do północy, będzie go można bezpłatnie obejrzeć online.

godz. 11 - "Papety: z ostatniej chwili", serial teatralny

To naprawdę wiadomość z ostatniej chwili, z dnia na dzień nawet. O godz. 11 na fanpage'u Teatru Miniatura swoją premierę będzie miał trzeci odcinek serialu teatralnego "Papety: z ostatniej chwili". Było już o podstawowych zasadach higieny, o tym dlaczego należy zostać w domu i ograniczyć wychodzenie do niezbędnego minimum, a w trzecim odcinku widzowie i widzki dowiedzą się czym jest kwarantanna i dlaczego należy jej przestrzegać. Premiera na YouTube o 11.15.

godz. 16 - Michał Oleszczyk - Video Masterclass ze scenariuszopisarstwa

Michał Oleszczyk, filmoznawca, krytyk, były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ze sztuką filmową związany jest od wielu lat. Stowarzyszenie FilmForum zaprasza dziś o godz. 16 do obejrzenia wykładu Oleszczyka na temat budowy scenariusza filmowego. Wideo opublikowane będzie na fanpage'u FilmForum Edu.

godz. 17 - Klub Podróżnika Online

Podróżować teraz można co najwyżej palcem po mapie albo zgłębiając tajniki map Google. Można też wziąć udział w spotkaniu online z podróżnikami. Taką propozycję na wtorek ma Miejski Dom Kultury Koszutka w Katowicach, który na swoim fanpage'u organizuje spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem. Opowie on o Afryce, o afrykańskich górach i wyspach i magii ukrytej w tym kraju.

godz. 18 - Kultura łączy siły - "Małe matczyzny"

Jak wtorek, to na fanpage'u Gdyni Kulturalnej dzień z literaturą. Wieczorem na profilu udostępniony zostanie archiwalny zapis spotkania z zeszłorocznej edycji Festiwalu Miasto Słowa. Z poetką Małgorzatą Lebdą i prozaikami Zytą Rudzką i Waldemarem Bawołkiem rozmawiały wtedy dziennikarki Monika Ochędowska i Justyna Sobolewska.

godz. 18 - Kulturalna Kwarantanna: Tydzień Fotograficzno-Filmowy

Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej przygotował cykl działań kulturalnych w sieci. Motywem przewodnim spotkań będzie fotografia i film. Materiały publikowane będą codziennie o godz. 18 w wydarzeniu na Facebooku, a następnie udostępniane na fanpage'u SSPG. Cykl potrwa do 4 maja.

godz. 18 - Architektura kryzysu klimatycznego. Polskie realizacje

"Architektura kryzysu klimatycznego" to cykl spotkań organizowany w Warszawie przez Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oraz Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Normalnie spotkania te odbywają się w realu, ale z powodu pandemii dzisiejsze spotkanie przeniesione zostało do wirtualu. O polskich realizacjach architektonicznych w dobie kryzysu klimatycznego opowiedzą Andrzej Truszczyński (TK Holding), Anna Zawadzka i Jan Dowgiałło (MECH.build), Łukasz Nowacki (Fundacja TRANSFORMACJA) oraz Marcin Stelmach i Tomasz Pyszczek. Transmisja na YouTube Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

godz. 19 - "Niezastane miasta" reż. Małgorzata Jakubowska, Narodowy Stary Teatr

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza na spotkanie z młodymi świata teatru. Młodzi w Starym online to kontynuacja cyklu, który odbywał się stacjonarnie, w którym młodzi adepci sztuki teatralnej, dramaturdzy i dramaturżki, reżyserzy i reżyserki, aktorzy i aktorki mierzą się z kanonem literatury, wykorzystując do tego nowe technologie. Była już etiuda na podstawie Olgi Tokarczuk i Marcela Prousta, była interpretacja klasyki romantyzmu, a dziś przyszedł czas na kolejną sztukę nawiązującą do osób Bruno Schulza, Brunona Jasieńskiego, Bolesława Prusa i Waltera Benjamina. Transmisja na kanale YouTube Narodowego Starego Teatru.

godz. 19 - Sparing na powieści - w narożnikach Barbara Piórkowska i Salcia Hałas

Jedno spotkanie, dwie wyraziste pisarki. Barbara Piórkowska, autorka wydanych niedawno "Kraboszek", i Salcia Hałas, autorka "Pieczeni dla Amfy" i "Potopu", spotkają się w sieci. "Sparing na powieści" organizuje Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Ale spokojnie, nie będzie to żadna literacka bitwa, a dyskusja za pomocą fragmentów tekstów. Na żywo na fanpage'u Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

godz. 19 - Rowerem z Patagonii na Alaskę - live z Piotrem Strzeżyszem!

Kolejne spotkanie z podróżnikiem, tylko dotyczące innego kontynentu. Piotr Strzeżysz jest podróżnikiem, laureatem Kolosa i kilku innych podróżniczych laurów. Ma dwie wielkie pasje - rower i podróże. To właśnie na tym środku transportu przejechał obie Ameryki, Tybet i kilka innych krajów. "Zaistnienia" to książka jego autorstwa, która niedawno ukazała się na rynku. Strzeżysz opisuje w nim swoją podróż od Alaski po Patagonię. Oczywiście na rowerze. Spotkanie z autorem poprowadzi Szymon Szwajger na fanpage'u wydawnictwa Bezdroża.

godz. 19.30 - Czytelnia POLIN: Anne Applebaum "Matka Polka"

Dziennikarka i pisarka, laureatka Pulitzera Anne Applebaum w ramach Czytelni Polin online opowie o swojej najnowszej książce "Matka Polka". To wywiad rzeka, którą z autorką przeprowadził były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Spotkanie z Applebaum poprowadzi Piotr Kraśko. Transmisja na Facebooku Muzeum Polin.

godz. 20 - "Postacie" reż. Magdalena Kizinkiewicz; Warszawska Szkoła Filmowa

"Postacie" to spektakl w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz z muzyką barda "Solidarności", laureata Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny", kompozytora i wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej Przemysława Gintrowskiego. Sztuka, z udziałem absolwentów i absolwentek aktorstwa WSF, łączy w sobie nowatorskie wizualizacje multimedialne, rozbudowaną choreografię, aranżację świetlną i przede wszystkim - kultową i ponadczasową muzykę Gintrowskiego. W spektaklu występuje też córka zmarłego w 2012 roku artysty - Julia Gintrowska. Transmisja na YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej.

godz. 20 - "Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką" [na zdjęciu] reż. Iga Gańczarczyk, Teatr Łaźnia Nowa

Tytuł brzmieć może trochę prowokacyjnie. Bo w sumie taki ma być. "Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką" to społeczno-artystyczny projekt Igi Gańczarczyk dla dziewczynek. Ma opowiadać o historii z perspektywy kobiet i dziewcząt, a inspiracją do jego powstania były eseje Virginii Woolf. Spektakl wyświetlony zostanie wieczorem na kanale YouTube Teatru Łaźnia Nowa oraz na Facebooku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji