Artykuły

Internet. Kultura w sieci na dziś

Urodziny Szekspira i szekspirowski "Wieczór trzech króli" w nowej interpretacji National Theatre czy spotkania literackie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich? Polecamy wydarzenia w sieci na czwartek, 23 kwietnia.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu "KulturaWCzasachPandemii", i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na czwartek, 23 kwietnia.

Cały dzień - urodziny Szekspira

Na 23 kwietnia przypadają urodziny Williama Szekspira. W tym roku 456. Z tej okazji Gdański Teatr Szekspirowski co roku organizuje wydarzenia skupione wokół twórczości swojego patrona. Nie tym razem. W dobie pandemii wszystko przeniosło się do internetu, a w wydarzeniu na Facebooku "W tym roku bez tortu (ale świeczki będą)" przez cały dzień można publikować wideo z życzeniami dla mistrza ze Stratfordu.

godz. 11 - "Sto pociech" - Szymborska na czas kwarantanny

Od początku kwietnia aktorzy i aktorki czytają wiersze Wisławy Szymborskiej, które później fundacja jej imienia zamieszcza na Facebooku. Codziennie o godz. 11 pojawia się nowe nagranie. Akcję zainicjowała Sonia Bohosiewicz i szybko podchwycili ją inni. Czytali już Krystyna Janda, Joanna Kulig, Piotr Witkowski, Magdalena Cielecka, Michalina Olszańska, Agata Kulesza, Danuta Stenka czy Wojciech Malajkat. Warto zajrzeć na Facebooka i zobaczyć, kto tym razem i w jaki sposób zinterpretuje Szymborską.

godz. 14 - " Nie taki znowu ZŁY", wykład online

O Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej Warszawy na fanpage'u Muzeum Powstania Warszawskiego opowie Grzegorz Sołtysiak - historyk, dziennikarz, autor licznych książek o obyczajach w powojennej Polsce. Tematem wykładów będzie przestępcza strona powojennej stolicy.

godz. 18 - Ul z książkami - Miłosz Biedrzycki

W czwartek na swoim fanpage'u z czytelnikami spotka się Miłosz Biedrzycki, który będzie czytał wiersze. Wiersze stare i nowe, zarówno te już opublikowane w czasopismach i książkach, jak również przedpremierowe odczyty.

godz. 18 - Kultura łączy siły: wykłady

Czwartki na Gdyni Kulturalnej poświęcone są wykładom. W czwartek będą dwa. O sztuce w mieście opowie Gosia Bujak ze Stowarzyszenia Traffic Design, a następnie, o godz. 19, dr hab. Tomasz Grzyb opowie o najmłodszej generacji ludzi, którzy od najmłodszych lat opanowują wiedzę z zakresu nowych technologii. Wykłady dostępne będą na fanpage'u Gdyni Kulturalnej.

godz. 18 - Festival of Hope - a Global Virtual Poetry Initiative

W Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich rozpocznie się literacka inicjatywa Versopolis: "Festival of Hope - a Global Virtual Poetry Initiative". Będzie to pierwszy wirtualny festiwal poezji online. Zainicjuje go debata z zagranicznymi gośćmi: Ales Steger (Versopolis, Słowenia), Yan Lian (autor, Chiny), Carolyn Forché (autorka, Stany Zjednoczone) i Sarmista Mohanty (poetka, Indie). Transmisja odbędzie się na stronie internetowej Versopolis, a informacje o bieżących wydarzeniach będą publikowane na wydarzeniu na Facebooku.

godz. 19 - "Ferma ludzka" i "Safari": pokazy filmów w MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie po raz kolejny zaprasza na spotkanie filmowe. I tematyka nie będzie lekka. Pierwszym filmem będzie zapis performance'u gdańskiego artysty Piotra Wyrzykowskiego, który "wcielił się" w zwierzę hodowlane. Następnie będzie można zobaczyć dokument Urlicha Seidla "Safari" opowiadający o ludziach, którzy dla przyjemności udają się na polowania do Afryki. Oba filmy będzie można obejrzeć wyłącznie podczas pokazu na żywo na kanale MSN na YouTube.

godz. 19 - Opowieści w czasach zarazy: Karolina Bednarz

Gościnią Agencji Autorskiej Opowieści w prowadzonym od początku cyklu Opowieści w czasach zarazy będzie Karolina Bednarz, autorka reportażu o kobietach w Japonii "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet". Autorka jest absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Oxfordzkim, edukowała się również w Japonii i Korei Południowej i specjalizuje się w tematyce Azji Wschodniej. To spotkanie może być póki co jedyną "zagraniczną wycieczką", na którą możemy sobie pozwolić. Spotkanie odbędzie się na Facebooku Agencji Autorskiej Opowieści.

godz.19 - Terytoria online. Rozmowy Joanny Szkudlarek

Fundacja Terytoria Książki i wydawnictwo Słowo/obraz terytoria zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Terytoria Online. Gościnią Joanny Szkudlarek będzie Maria Poprzęcka, historyczka sztuki zajmująca się głównie malarstwem XIX wieku. Spotkanie odbędzie się na Facebooku.

godz. 20 - "Wieczór trzech króli"/"Twelfth Night" - National Theatre Live

W dniu urodzin Szekspira w ramach cyklu National Theatre Live będzie można zobaczyć komedię "Wieczór trzech króli" w reżyserii Simona Godwina. Spektakl miał swoją premierę w 2018 roku, a krytycy określają go mianem spektaklu na miarę naszych czasów, wychwalając zarówno reżysera, jak i wcielającą się w rolę Malvolia Tamsin Greig. Transmisja odbędzie się na kanale YouTube, a zapis dostępny będzie do 30 kwietnia.

godz. 21 - DigiMuz: archiwalny zapis spotkania

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na swój profil na Facebooku. Na nim udostępniony zostanie archiwalny zapis spotkania roboczego grupy DigiMuz, muzealnej grupy ds. Digitalizacji. Spotkanie poświęcone było bezpłatnemu oprogramowaniu, które udostępnia Biblioteka Kongresu USA. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm reprezentujących w Polsce producentów aparatów fotograficznych Hasselblad i Cambo. Ponadto na profilu facebookowym MNG kolejna odsłona artystycznego zadania dla dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji