Artykuły

Internet. Plan B, Indianie - co dziś oglądamy, czytamy, czego słuchamy

Gdyby dni tygodnia były uczniami z amerykańskiego filmu o licealistach, poniedziałek byłby tym przerośniętym chłopem, który prędzej czy później dopadnie głównego bohatera, przyciśnie go do ściany i zabierze mu kanapki. Zamiast z nim walczyć, lepiej wykorzystać jego energię.

Pamiętają państwo jeszcze, jak Madonna przekonywała fanów, że koronawirus to "wielki wyrównywacz"? Ja usilnie staram się zapomnieć, ale co jakiś czas to stwierdzenie do mnie wraca - na ogół, gdy widzę zdjęcia szczęśliwych posiadaczy ogrodów i tarasów, a potem wgapiam się w moją namiastkę balkonu, zastanawiając się, jak długo dam radę opalać się na stojąco.

Nie da się jednak ukryć, że pandemia kilka rzeczy przewartościowała. I nie chodzi tylko o nagłą potrzebę posiadania kilku paczek drożdży i papieru toaletowego. Jeszcze dwa miesiące temu fakt, że mieszkam ze współlokatorem, nie budził zazdrości, teraz dodatkowa osoba w mieszkaniu jest na wagę złota. Podobnie jak umiejętność samodzielnego podcięcia sobie grzywki.

Szczęśliwa izolacja w pokoju z aneksem. Pod warunkiem, że nie ma dzieci

Dopiero w ten weekend dotarło do mnie, że poszczęściło mi się jeszcze pod jednym względem: na najbliższe miesiące miałam wyjątkowo mało planów. Współczuję znajomym, gdy piszą, że gdyby nie wirus, właśnie byliby na koncercie ukochanego zespołu, w wymarzonej podróży czy spełniali dziecięce marzenie i oglądali na żywo mecz NBA.

Stwierdzenie, że życie nie zawsze idzie zgodnie z planem, zamiast pocieszyć, będzie tylko irytować. Lepiej więc posłuchać podcastu "Plan B".

.

Jego twórcy, Adam Bochiński i Maciej Hamela, opowiadają o ludziach, których życie w którymś momencie radykalnie rozminęło się z ich planami: celebrycie z lat 90., który popadł w długi i wyjechał do Anglii, by pracować jako tragarz; miss nastolatek Indii, która przez miłość do Polaka zamieniła luksusowe życie w swoim kraju na Szczecin czasów Gierka; studentce, która przez kilka lat nie mogła zaliczyć egzaminu na UW, za to świetnie poradziła sobie na studiach za granicą.

Wszystkie te historie przypominają, że pełna kontrola nad życiem to złudzenie, ale też, że niepewna przyszłość przynosi zarówno złe, jak i dobre rzeczy. 10 odcinków "Planu B" do końca kwietnia jest dostępnych za darmo w serwisie Audioteka. A Bochiński i Hamela szukają bohaterów drugiego sezonu: ludzi, których życie wywróciło się do góry nogami przez koronawirusa. Osoby, które chciałyby opowiedzieć swoją historię, mogą do nich pisać: widmorozproszone@gmail.com.

Joga na złość, "Indianie" [na zdjęciu] na odwagę

Życia nie da się zaplanować, można jednak spróbować zaplanować poniedziałek. Nie jest to najłatwiejsze zadanie: gdyby dni tygodnia były uczniami z amerykańskiego filmu o licealistach, poniedziałek byłby tym przerośniętym chłopcem, który prędzej czy później dopadnie głównego bohatera, przyciśnie go do ściany i zabierze mu kanapki. Zamiast z nim walczyć, lepiej wykorzystać jego energię - na przykład ćwicząc.

Pandemia koronawirusa odbija się w memach. - Potrzebujemy czegoś, co sprawi, że ujdzie z nas napięcie - tłumaczy badaczka kultury cyfrowej dr hab Magdalena Kamińska.

Wiem, sapanie na macie wciśniętej między biurko a łóżko w niewielkim stopniu wiąże się z kulturą. Za to w całkiem sporym - z higieną psychiczną, o którą w zamknięciu musimy szczególnie dbać. Ja staram się co kilka dni ćwiczyć pilates, znajomi polecają jogę. Na kanale Basi Tworek można znaleźć wideo dla początkujących i na różne okazje, w tym "Jogę na złość" - na poniedziałek jak znalazł.

Tym, którzy muszą najpierw zneutralizować dzieci, z pomocą śpieszy Zachęta. Od poniedziałku do piątku edukatorzy galerii prowadzą wirtualne wycieczki i warsztaty. Młodsi uczniowie mogą m.in. wybrać się w podróż po pejzażach z kolekcji Zachęty, starsi - stworzyć domowy słownik inspirowany projektem Andrzeja Tobisa, fotografa i malarza, którzy od kilkunastu lat jeździ po Polsce, szukając ilustracji do haseł ze słownika polsko-niemieckiego wydanego w 1954 r. Warsztaty odbywają się codziennie dla grup maksymalnie 30-osobowych, obowiązuje rejestracja. Szczegóły można znaleźć na profilu galerii na Facebooku.

Bez rejestracji można zobaczyć spektakl dla dzieci "Indianie" Teatru 21, nagradzanej w Polsce i na świecie grupy, w której większość aktorów to osoby z zespołem Downa. "Indianie", jak wiele produkcji Teatru 21, mierzą się ze stereotypami dotyczącymi Innych. Ale są też opowieścią o odwadze i solidarności. - Chcemy pokazać, że łatwiej działać razem niż w pojedynkę - tłumaczyła przed premierą reżyserka Justyna Sobczyk. "Indianie" dostępni są do północy w poniedziałek.

Drag queens pracują z domu

Poniedziałki mają jeszcze jedną przypadłość: czas nigdy nie jest po mojej stronie. Choćbym nie wiem jak się starała, zaplanowane na ten dzień zadania zawsze jakoś zajmują więcej czasu, niż planowałam.

Jeśli uda mi się ze wszystkim wyrobić, o godz. 18 zajrzę na Facebooka wydawnictwa Dwie Siostry, gdzie rozpocznie się spotkanie z autorkami książki "Mama zawsze wraca". Reporterka Agata Tuszyńska opisała w niej historię Zofii Zajczyk, ocalałej z warszawskiego getta. Dopełniają ją prace Iwony Chmielewskiej, wybitnej polskiej rysowniczki, trzykrotnie nagrodzonej Bologna Ragazzi Award nazywanej "ilustratorskim Oscarem". O pracy nad "Mama zawsze wraca" porozmawia z nimi mój redakcyjny kolega Michał Nogaś.

A jeśli zasiedzę się do późna i będę marzyć już tylko o odpoczynku, przed spaniem włączę sobie na HBO GO "Mrs. America", serial o Phyllis Schlafly, konserwatywnej aktywistce i gospodyni domowej, która zablokowała wpisanie do amerykańskiej konstytucji poprawki gwarantującej równość płci.

Albo obejrzę wczorajsze "Twój drag brzmi znajomo", internetowy koncert życzeń w wykonaniu polskich drag queens. To już druga impreza pod tym hasłem, kolejne odbędą się w maju. Czekam z niecierpliwością - choćby dlatego, że w kategorii "zaskakujący ludzie pracujący z domu" drag queens są tuż obok operatora betoniarki i Banksy'ego.

W poniedziałek także:

Justyna Sobolewska przywołuje ducha Kornela Filipowicza w Ulu z książkami, godz. 18

Premiera "Domu dziennego, domu nocnego" w reż. Anny Mazurek, pierwszego pokazu w ramach cyklu krakowskiego Starego Teatru "Młodzi w Starym online", godz. 19

Hofesinka reperuje świat, spektakl improwizowany w ramach programu Resort Komedii Online, godz. 20

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji