Artykuły

Podlaskie. Wirtualne historie o miłości, marzeniach, pasji i zmartwychwstaniu

W święta Wielkiejnocy teatry zazwyczaj nie grają. Ale teraz zagrają - wirtualnie. W świąteczny czas trzy podlaskie teatry dzielą się ze swoimi widzami łącznie siedmioma spektaklami. To bajki dla dzieci, poważna historia damsko-męska, a także jak na święta przystało: "Pasja" i "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim".

Białostocki Teatr Lalek zaprasza i dorosłych, i dzieci na trzy spektakle, które można będzie oglądać od soboty do wtorku (11-14 kwietnia). Będą prezentowane o konkretnej godzinie, ale przez cztery dni, więc kto nie zdąży jednego dnia, zawsze może spróbować zasiąść przed komputerem, laptopem czy ze smartfonem w dłoni przez trzy kolejne.

Białostocki Teatr Lalek. Robot, mewa i dwoje ludzieńków

I tak dzieci mogą zobaczyć prostą historię o miłości/przyjaźni niemożliwej, a jednak możliwej - "Robot i Motylek" w reżyserii Agne Sunklodaite - godz. 11 (od soboty do wtorku). A także "Naukę latania" w reżyserii Joanny Gerik (godz. 16). To opowieść o mewie Jonathanie, która uczy się latać. Ale nie chodzi tu wyłącznie o zwykłe latanie. Jonathan chce więcej.

Z kolei dorośli, którzy jeszcze nie zobaczyli świetnej kameralnej sztuki, powinni teraz koniecznie zobaczyć "After Play" w reżyserii Bogdana Michalika (godz. 18). To cudownie zagrana, wyciszona, znakomicie oddająca klimat Czechowa przypowieść, w której dwoje bohaterów z dwóch różnych tekstów jednego autora zostaje wrzuconych do trzeciego. Co się wtedy stanie? Warto zobaczyć samemu - "After Play" to majstersztyk przywracający wiarę w istnienie teatru kameralnego, rozpisanego na dwoje aktorów, w którym nie trzeba niczego więcej.

Linki odsyłające do tych spektakli na kanale YouTube pojawią się w sobotę (11 kwietnia) na Facebooku teatru.

Wierszalin. Historyja sprzed 500 lat

Za to już od kilku dni w każdej chwili na stronie teatru Wierszalin można oglądać znakomity spektakl znakomicie wpisujący się w wielkanocny czas - "Historyję o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Link ze strony teatru (www.wierszalin.pl) przenosi na kanał VOD, gdzie jest prezentowany spektakl, który kilka lat temu został nagrany dla TVP Kultura.

To dobry moment na "Historyję". Po pierwsze, XVI-wieczne misterium Mikołaja z Wilkowiecka we współczesnej wersji Wierszalina mówi wiele o człowieku w czasie ekstremalnym. Po drugie, znakomicie wpisuje się w atmosferę wielkopostną. Po trzecie wreszcie, to po prostu z wykorzystaniem współczesnych realiów świetnie i brawurowo zagrany spektakl.

Niewierny Tomasz dostanie tu po zadku. Maria walnie po łbie aptekarza. Jezus posiłuje się na rękę z czartem, nawet zdarzy mu się rzucić ciężkim słowem. Tak to jest, gdy do wielkanocnego misterium zabierze się pokraczna wiejska gromadka...

Staropolski tekst pełen archaizmów miał już kilka słynnych teatralnych wersji, m.in. w latach 20. (w reżyserii Schillera) czy 60. (Dejmek). Czy w dzisiejszych czasach tweetów, szybkich wiadomości obrazkowych może jednak w ogóle jeszcze wybrzmieć, wpaść w ucho, zostać w głowie? "Tochmy sobie dziś spomnieli, cochmy przedtym słychawali" - to tylko drobniutki wstęp do opowieści snutej trudnymi frazami, naszpikowanej niefunkcjonującymi już dziś słowami.

Wydawać się więc może, że to, co urokliwe dla językoznawców, niekoniecznie musi być takie dla słuchaczy i aktorów, miast zachęcić, spowodować może szybki odwrót... A jednak zespół Wierszalina doskonale radzi sobie z materią staropolskiego języka, mówiąc nim tak, jakby mówił nim od urodzenia. Zatrzymuje, a raczej cofa czas, oczarowuje słuchaczy, wciągając ich w odmienny językowy świat i dając się porwać melodii. I dowodzi, że opowieść sprzed dwóch tysięcy lat spisana pięć wieków temu nawet w czasach Facebooka może wybrzmieć wyjątkowo współcześnie. Nic się nie zmieniliśmy.

Lalki drewniane, lalki magiczne

Do siebie online już zaprasza (i w świątecznym czasie oczywiście także) Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Na swojej stronie (teatrlomza.pl) dzieli się swoimi trzema spektaklami, w tym również pasyjnym - "Pasją, czyli Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa" autorstwa Michela de Ghelderode w reżyserii Wiesława Hejny [na zdjęciu].

W przypadku tego spektaklu można oglądać fragmenty, ale też warto, to bowiem ciekawe pierwsze całościowe wystawienie tekstu w Polsce i drugie w Europie. Na dodatek zagrane 50 lalkami - drewnianymi rzeźbionymi figurami. Surowe piękno tekstu i historii zamknięte w drewnie.

Dzieci mogą zobaczyć lalkowy spektakl "Zaczarowany jeleń" w reżyserii Jarosława Antoniuka - poruszającą historię dzielnego Rycerza zamienionego w Jelenia, dokonującego niebywałych wyczynów. Historia jest daleko posuniętą interpretacją przekazów, legend, podań ludowych i przypowieści dotyczących powstania herbu Łomży.

Z kolei familijny "Magiczny sklep" w reżyserii Jarosława Antoniuka to poetycka opowieść, która przenosi widzów w świat iluzji, fantazji i wyobraźni. Coś dla siebie odnajdą tu dzieci, a także dorośli - przedstawienie jest jednocześnie podróżą dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów i marzeń sennych. Sprzedawca pomaga uwierzyć chłopcu, że dzięki magicznym przedmiotom on sam posiądzie wyjątkową moc - magiczny miecz, wielka tarcza, czapka niewidka uczynią go odważnym i silnym. Ale piękne chwile trwają krótko i znikają jak mydlane bańki...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji