Artykuły

Poznań. Teatry na święta w sieci

Swoje propozycje na czas świąt mają poznańskie teatry i instytucje. M.in. od soboty w południe aż do wtorku będzie można oglądać kolejne części cyklu Teatru Nowego pt. "Jeżyce Story": "Buntowników", "Lokatorów" i "Miasto Kobiet".

(...)

Teatr Wielki w Poznaniu udostępnia na swojej stronie nagrania z trzech swoich głośnych spektakli. To "Halka" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego, "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego w reżyserii Roberta Bondary i "Paria" Stanisława Moniuszki w reżyserii Grahama Vicka. Dostęp do spektakli jest bezpłatny, ale na stronie eWejsciowki.pl można też kupić symboliczne bilety i w ten sposób wesprzeć teatr w czasie, w którym nie może grać.

Z podobną inicjatywą wyszedł niedawno do widzów Teatr Nowy. Jeszcze przez ponad 20 dni działania sceny przy Dąbrowskiego można wesprzeć na portalu polakpotrafi.pl. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na prace nad udostępnieniem nagrań archiwalnych spektakli Teatru Nowego. Projekt ruszył 27 marca, widzowie online zobaczyli już "Kanapkę z człowiekiem" w reżyserii Jerzego Satanowskiego i "Firmę" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.

W Wielki Piątek o godz. 19 na swoim profilu na Facebooku Teatr Nowy pokaże "Graczy" (jednym bohaterów spektaklu stał się Jacek Jaśkowiak). Od soboty w południe aż do wtorku będzie można oglądać kolejne części cyklu "Jeżyce Story": "Buntowników", "Lokatorów" [na zdjęciu] i "Miasto Kobiet".

Twórcy cyklu - dramaturg Roman Pawłowski i reżyser Marcin Wierzchowski - przenieśli na sceniczne deski uteatralizowane rozmowy z okolicznymi mieszkańcami i ludźmi związanymi w jakiś sposób z tą dzielnicą Poznania. "Jeżyce Story" to także opowieści o zwierzętach - słoniu, który dawno temu uciekł z cyrku i zamieszkał w lokalnym zoologu, czy o wymierających jerzykach "zacieplanych" na śmierć podczas masowych remontów kamienic. Obok - niezwykłe historie miejscowych artystów. Jednym z nich jest raper Ryszard Andrzejewski, znany lepiej jako Peja. Bohaterowie sagi o Jeżycach walczą też o własne i cudze lokatorskie prawa i lepsze życie.

Pokazy na Facebooku teatru i na YouTube. W piątek o godz. 17 będzie można zobaczyć reportaż o tym, jak powstawały kolejne spektakle.

Dla dzieci w sieci

W internecie nie brak też lokalnych pomysłów na spędzenie czasu z najmłodszymi widzami. Centrum Sztuki Dziecka przypomni w sobotę o godz. 17 swój świetny spektakl "Chodź na słówko" (dla widzów powyżej 7 lat, ale powinni się tu dobrze bawić i starsi i młodsi). Tekst misternej sztuki napisała Malina Prześluga, a reżyser Jerzy Moszkowicz zaprosił na scenę znanych i lubianych poznańskich aktorów: Annę Mierzwę, Radosława Elisa i Michała Kocurka. Bohaterami są tu źle wypowiedziane słowa, które szukają swojego miejsca, co rodzi bardzo zabawne sytuacje. Całość do obejrzenia o wyznaczonej godzinie na stronie Centrum Sztuki Dziecka na Facebooku, a także na kanale YouTube (link na stronie csdpoznan.pl).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji