Artykuły

Częstochowa. "Królowej Śniegu" nie zobaczymy teatrze, ale posłuchamy domu

W dobie epidemii koronawirusa częstochowski Teatr im. Mickiewicza pozostaje zamknięty dla widzów. Tym samym, póki co, nie zobaczymy tam premierowej "Królowej Śniegu". Mimo to, teatr zaprasza do świata Andresena, publikując nagrania, na których fragmenty baśni czyta Teresa Dzielska.

O premierze "Królowej Śniegu" [na zdjęciu] w reżyserii Magdaleny Piekorz było głośno nie tylko w Częstochowie. Widowiskowy spektakl oficjalnie wkroczył na afisz Teatru im. Mickiewicza ostatniego dnia lutego. - To chyba najtrudniejsza realizacja, jakiej się w życiu podjęłam. I nie mówię tego na wyrost. Mimo że konie były dużą realizacją, a wcześniej w Teatrze Rozrywki był "Olivier!" (który miał 120 osób w obsadzie, w tym 40 dzieci i scenę obrotową), nie były to w połowie tak trudne spektakle jak "Królowa Śniegu" - zaznaczała przed premierą reżyserka.

Wydarzenie od początku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności - zarówno tej dziecięcej, jak i całkiem dorosłej. W efekcie bilety na marcowe i kwietniowe spektakle szybko się rozchodziły (i na spektakle szkolne, i na te rodzinne). Niestety, większość z nich została odwołana. W związku z walką z koronawirusem rząd zadecydował, że od 12 marca wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Od tego czasu również częstochowski teatr nie może zaprosić publiczności.

W baśniowym świecie "Królowej Śniegu" Andersena

Mimo to, teatr - jego aktorzy i pracownicy nie zapominają o widzach. Na facebookowej stronie instytucji pojawiają się kolejne działania dzięki, którym można poczuć magię teatru we własnym domu. Najnowszy projekt pozwala zabrać widzów ich w podróż do baśniowego świata "Królowej Śniegu". Wszystko za sprawą specjalnych filmów, w których grająca tytułową bohaterkę Teresa Dzielska, czyta kolejne fragmenty dzieła Hansa Christiana Andersena (w tłumaczeniu Cecylii Niewiadomskiej).

Nagrania zamieszczane są codziennie na Facebooku Teatru im. Mickiewicza. Pierwszy film opublikowano 2 kwietnia. Data nie była przypadkowa, bowiem wówczas świętowany był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i rocznica urodzin wybitnego duńskiego pisarza.

Zaczęto częścią pierwszą "Czarodziejskie zwierciadło". Od tej pory kolejne filmy pojawiają się w sieci ok. godz. 13. Codziennie wypatrują ich częstochowscy miłośnicy teatru i literatury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji