Artykuły

Internet. Propozycje kulturalne w sieci na dzisiaj

Retransmisja spektakli teatralnych z Warszawy i Krakowa, spotkania wirtualne z pisarzami i pisarkami oraz muzyka dawna na Wielki Tydzień. Polecamy aktywności w sieci na wtorek, 7 kwietnia.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" postanowiła połączyć siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl. Poniżej propozycje kulturalnych aktywności w sieci na wtorek, 7 kwietnia.

Godz. 10.30 - Marketing w Kulturze 2020 | Live z Franciszkiem Georgiewem: webinar o wykorzystaniu social mediów w kulturze "Budowanie zaangażowania i pozyskiwania nowych odbiorców"

Konferencja Marketing w Kulturze organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej miała się odbyć w dniach 7-8 kwietnia, ale została przełożona na wrzesień. Jednak organizatorki wydarzenia przygotowały webinar. Wtorkowym gościem będzie Franciszek Georgiew z agencji Social Tigers, który opowie o tym, jak dotrzeć do odbiorców i ich zaangażować. Spotkanie odbędzie się w grupie na Facebooku MARKETING W KULTURZE.

Godz. 13-15 - Actus Humanus w Programie Drugim Polskiego Radia

W tym roku wielkopostna edycja Actus Humanus, festiwalu goszczącego w Gdańsku, się nie odbędzie. Ale w Programie Drugim Polskiego Radia można posłuchać zapisów z lat poprzednich. We wtorek retransmisja koncertu z 2018 roku: "Adoratio Sanctae Crucis" w wykonaniu francuskiego zespołu Ensemble Organum pod kierownictwem Marcela Peresa.

Godz. 17 - Bliżej historii LIVE: spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

To trzecie spotkanie z cyklu "Bliżej historii Live" organizowane przez Muzeum Sopotu w dobie pandemii. Gościnią będzie sopocianka, pisarka i reporterka Magdalena Grzebałkowska, autorka takich książek jak "Beksińscy. Portret podwójny", "Komeda. Osobiste życie jazzu" czy "1945. Wojna i pokój". Grzebałkowska opowiada angażująco i ciekawie, więc z pewnością nikt nie będzie się nudził.

Godz. 18 - zapis koncertów 100 na 100. Muzyczne dekady wolności - Polskie Wydawnictwo Muzyczne na YouTube

We wtorek będzie można zobaczyć drugą część koncertu z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. "Stabat Mater" op. 53 Karola Szymanowskiego wykonali soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Ewa Marciniec i Leszek Skrla, którym towarzyszył Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Koncert prowadził Tadeusz Strugała.

Godz. 18 - Ok, Boomer. Media, popkultura i świat młodzieży, seminaria on-line: "Poza stereotypy. Wokół generacji Z"

Pierwszy z cyklu trzech spotkań online organizowanych przez FINĘ. Seminarium o stereotypach powstałych wokół "Generacji Z", czyli najmłodszego pokolenia znającego nowe technologie na wylot, poprowadzi Karol Jachymek. Doktor odwoła się zarówno do dostępnych danych i raportów, jak również do doświadczeń i empatii uczestników i uczestniczek. Wydarzenie dostępne za pośrednictwem Facebooka.

Godz. 18 - Ul z książkami: Inga Iwasiów

Unia Literacka codziennie o godz. 18 na swoim profilu na Facebooku publikuje spotkania z pisarzami i pisarkami live. We wtorek przed kamerą usiądzie Inga Iwasiów: literaturoznawczyni, krytyczka literacka, poetka i prozaiczka. I jak sama zapowiada, trochę ponarzeka i przeczyta scenę wagonową dramatu "Religia". Spotkanie odbędzie się na Facebooku.

Godz. 18 - Gdynia Kulturalna: Literatura

Wtorki w Gdyni są literackie. Za pośrednictwem fanpage'a będzie można zobaczyć zapis spotkania z Jerzym Pilchem, które odbyło się w ramach festiwalu Miasto Słowa towarzyszącego Nagrodzie Literackiej Gdynia. A po retransmisji kolejne "spotkanie": Thomas Keneally zaprosi do swojej wirtualnej biblioteki. Wydarzenie odbędzie się na Facebooku.

Godz. 18 i 20 - Misteria Paschalia

Jeden z klejnotów w koronie Krakowskiego Biura Festiwalowego nie odbędzie się z uwagi na pandemię. Misteria Paschalia przenoszą się wobec tego do eteru i telewizji. O godz. 18 w Programie Drugim Polskiego Radia retransmisja koncertu Alessandro Scarlatti "La Giuditta" w wykonaniu Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie z 2012, a o godz. 20 w Mezzo.tv i na Facebooku retransmisja Antonio Draghi "Il terremoto" z Kościoła oo. Augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 2017 roku.

Godz. 19 - "Berek" [na zdjęciu] reż. Maja Kleczewska, premiera online

"Berek" w reżyserii Mai Kleczewskiej miał prapremierę w Teatrze Żydowskim w Warszawie zaledwie kilka miesięcy temu, w grudniu 2019 roku. We wtorek spektakl będzie można zobaczyć online. Bohaterem sztuki jest Berek Joselewicz, który podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku zorganizował żydowską formację zbrojną, a sam Joselewicz stał się symbolem walki Żydów o niepodległość Polski. Scenariusz spektaklu napisał Łukasz Chotkowski wspólnie z Kleczewską, autorem scenografii jest Zbigniew Libera. Spektakl będzie transmitowany za pośrednictwem YouTube i Vimeo.

Godz. 19 - Opowieści w czasach zarazy: Klementyna Suchanow

Podobnie jak Unia Literacka, tak i pisarze i pisarki od początku kwarantanny spotykają się w ramach Agencji Autorskiej "Opowieści". We wtorek wirtualnie z czytelnikami i czytelniczkami spotka się Klementyna Suchanow, redaktorka i pisarka, autorka dwutomowej biografii "Gombrowicz. Ja, geniusz". Live za pośrednictwem Facebooka.

Godz. 20 - "Pluton p-brane", reż. Mateusz Pakuła, spektakl online

W ramach trzeciego spektaklu online prezentowanego przez Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa można zobaczyć debiut Mateusza Pakuły - "Pluton p-brane". Percival Lowell i Clyde Tombaugh to dwóch odkrywców planety Pluton. Spotykają się dzięki surrealistycznej wyobraźni reżysera i autora scenariusza Mateusza Pakuły. Jedną z głównych ról w spektaklu gra Jan Peszek. Spektakl zostanie opublikowany na Facebooku oraz na kanale YouTube Teatru Łaźnia Nowa.

Godz. 20 - "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię" - zapis rozmowy z prof. Normanem Daviesem.

W sierpniu 2018 profesor i historyk światowej sławy, Norman Davies, był gościem otwarcia Konsulatu Kultury w Gdyni. Brał udział w debacie, ale również w spotkaniu dotyczącym swojej książki "Na krańce świata". Spokojnie: to spotkanie historyczne, ale porywające równie mocno, jak ekscytująca podróż na sam kraniec świata.

Godz. 22.30 - Książka Do Łóżka: Erotyczna dobranocka, książkę "Frajda" Marty Dzido czyta Magda Karel

Marta Dzido napisała książkę, która na dobranoc dorosłym czytać będzie Magda Karel, aktorka i lektorka z wieloma erotykami w formie audiobooków na koncie. Czytanie odbywać się będzie we fragmentach, a cała akcja jest formą wsparcia dla Cafe Kulturalnej w tych trudnych czasach. Czytanie oczywiście za pośrednictwem Facebooka.

PONADTO

Gdański Teatr Szekspirowski w swoich mediach społecznościowych opublikuje trzecią część zwiedzania online. Zamkniętym w domach widzom rzeczniczka teatru, Magdalena Hajdysz, pokazuje zakątki instytucji, opowiada o specyfice teatru i jego historii. W każdy wtorek i czwartek nowe części. Także we wtorek premiera ostatniej części "Teatralnego pasjansa".

Cały dzień dostępny będzie dokument "Zamknij się i graj na pianinie" o ekscentrycznym i bardzo utalentowanym muzyku i kompozytorze Chillym Gonzalesie. Kanadyjski muzyk obecnie mieszkający w Niemczech współpracował m.in. z Jarvisem Cockerem, Fiest czy Peaches. A dokument o nim był jednym z hitów Millennium Docs Against Gravity 2018. Film będzie dostępny do obejrzenia za darmo do 23.59 na platformie CDA.pl. Dostęp możliwy przez link w wydarzeniu.

Muzeum Narodowe w Gdańsku na poniedziałek przygotowało kilka premier za pośrednictwem swojego Facebooka. O godz. 8 prezentacja zbiorów MNG: Galeria Fotografii Kresowej ze zbiorów Oddziału Etnografii MNG, o fotografii "Parostatek" opowiada Wiktoria Blacharska. O godz. 16 Joga online z Anią Piecunko, a o godz. 21.15 Iwona Świętosławska z Oddziału Etnografii opowie o zwyczajach wielkanocnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji