Artykuły

Internet. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego online

Legalny nieograniczony dostęp do blisko 150 utworów wybitnego kompozytora umożliwia muzyczna kolekcja Ninateki.

Portal Ninateka Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego żegna Mistrza przypomnieniem wykonania jubileuszowej "Pasji" pod jego batutą. Koncert zarejestrowano 25 marca 2016 roku. podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W 2016 obchodzono 50 rocznicę prawykonania utworu.

O "Pasji" Pendereckiego Bogusław Schaeffer pisał, że dawną formę, wziętą z tradycji, wypełnia w niej nowoczesny język dźwiękowy, sama zaś technika budowy "przejęta jest bezpośrednio od Bacha". Pasja według św. Łukasza, tworząca wraz z dwuczęściową Jutrznią tryptyk paschalny, stała się dziełem, które przyniosło Krzysztofowi Pendereckiemu wielki rozgłos Kompozycja wywarła silne wrażenie m.in. na Salvadorze Dalím, którego Penderecki spotkał w 1971 roku na Majorce.

Warto także zobaczyć inscenizację "Pasja wg. Św. Łukasza" Grzegorza Jarzyny z 2012 roku, rejestrującą koncert z udziałem kompozytora w wyjątkowych przestrzeniach podkrakowskich Alvernia Studios.

A w muzycznej kolekcji Ninateki, zatytułowanej "Trzej kompozytorzy" (bo przywołuje również dorobek Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego) można posłuchać wielu innych utworów koncertowych, scenicznych Krzysztofa Pendereckiego oraz jego muzyki do filmów. 70 proc. tych materiałów opiera się na zdigitalizowanych nagraniach archiwalnych Polskiego Radia.

Kolekcję dopełniają materiały o życiu i twórczości Pendereckiego oraz genezie prezentowanych kompozycji, opracowane przez muzykologów oraz melomanów. Oś czasu sytuuje dorobek kompozytora na tle znaczących wydarzeń XX i XXI wieku. W "Alfabecie" można znaleźć ciekawostki związani z jego twórczością. A "Playlisty" swoich ulubionych utworów układali m.in. Elżbieta Penderecka, Marek Moś, Antoni Wit, Paweł Mykietyn.

Hołd Krzysztofowi Pendereckiemu składa online także kanał kulturalny ARTE, przypominając koncertową galę, która odbyła się w 80.urodziny kompozytora w Teatrze Wielkim w Warszawie w 2013 roku z udziałem znakomitej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, kontrabasisty Romana Patkolo i dyrygena Valery Gergieva.

Uwaga, ta filmowa rejestracja jest dostępna tylko do 1 kwietnia!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji