Artykuły

Lublin. "Diabeł i tabliczka czekolady" na ekranie komputera

Choć na czas walki z koronawirusem polskie teatry zawiesiły działalność, wiele z nich poszukuje innych sposobów kontaktu ze swoimi widzami. Z walki tej nie rezygnuje też lubelski Teatr Osterwy, który w środę zaprasza na internetowy pokaz spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady".

"W najbliższych dniach, z wiadomych przyczyn, nie będziemy mogli zobaczyć się w naszej siedzibie. Staramy się jednak nie tracić z Wami kontaktu i proponujemy, żebyśmy spotkali się zdalnie, tym razem przed ekranami komputerów!" - czytamy na stronie wydarzenia. Już ponad 500 osób potwierdziło w nim udział, drugie tyle nie wyklucza takiej możliwości.

Te historie mogłyby się wydarzyć wszędzie

"Diabeł i tabliczka czekolady" to inscenizacja książki Pawła P. Reszki, dziennikarza lubelskiego oddziału "Gazety Wyborczej" i reportera "Dużego Formatu". W maju 2016 roku publikacja została doceniona Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki. Na pomysł przeniesienia zbioru reportaży na scenę wpadła Dorota Ignatjew, dyrektor Teatru im. Osterwy w Lublinie. Reżyserię zaproponowała Kubie Kowalskiemu, który na lubelskiej scenie pokazał m.in. "Panią Bovary" Gustave'a Flauberta.

- Na początku miałem mieszane uczucia. Literatura faktu nie była czymś, co mnie szczególnie pociągało. Nigdy nie pracowałem nad takim materiałem w teatrze. W końcu zdecydowałem się sięgnąć po tę książkę. Przeczytałem ją w jeden dzień. I już byłem pewien, że chcę to przenieść na scenę - mówił "Wyborczej" reżyser tuż przed premierą.

Koronawirus. Serwis specjalny

W książce Reszka opisuje historie mieszkańców Lublina i okolic, ale - jak mówi - nie uważa się za regionalnego kronikarza. Bo nie jest to książka o Lubelszczyźnie. Historie, które przytacza, mogły się wydarzyć wszędzie. Pisze o konsekrowanej dziewicy, która poślubiła Chrystusa, i podopiecznych domu pomocy społecznej, których odcięto od dostępu do erotyki w internecie. Opowiada też m.in. o matce-dzieciobójczyni i nastolatce, z której koledzy śmieją się, bo jest biedna.

Reżyser spektaklu Kuba Kowalski, który przeniósł zbiór reportaży Reszki na scenę, jeszcze mocniej wyeksponował poczucie bliskości, które towarzyszy podczas lektury książki. Reżyser wraz z dramaturżką Julią Holewińską wybrał 15 opowieści, które wzbogacił prostymi środkami i lekkim zarysem dramatyzacji.

Internetowy pokaz spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" rozpocznie się w środę 1 kwietnia o godz. 20 na stronie wydarzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji