Artykuły

Warszawa. Michael Hackett laureatem Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) przyznał - coroczną od 1983 roku - Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza dla cudzoziemca za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie.

Jury w składzie: Jarosław Cymerman, Agnieszka Koecher-Hensel, Barbara Osterloff, Lech Sokół, Konrad Szczebiot jednomyślnie postanowiło przyznać w tym roku Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza profesorowi Michaelowi Hackettowi z Los Angeles.

Prof. MICHAEL HACKETT - reżyser i wykładowca na Wydziale Teatru na Uniwersytecie UCLA, swoje zainteresowanie i znajomość polskiego teatru i dramatu pogłębił w 1992 podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Fulbrighta. Wyreżyserował wówczas "Metamorfozy" w stołecznym Teatrze Dramatycznym za dyrekcji Macieja Prusa, z piękną rolą Ryszardy Hanin oraz "Amerykanina w Warszawie" braci Gershwinów w Teatrze Studio za dyrekcji Jerzego Grzegorzewskiego.

Od tamtego czasu prof. Michael Hackett stał się inspiratorem wielu cennych inicjatyw, projektów i kontaktów mających na celu popularyzację teatru polskiego i szerzej kultury polskiej na gruncie amerykańskim. Był tłumaczem na język angielski m.in. książki prof. Zbigniewa Raszewskiego "Teatr w świecie widowisk", zapraszał na wykłady do UCLA polskich badaczy (m.in. prof. Annę Kuligowską- Korzeniewską i prof. Józefa Opalskiego) i praktyków, m.in. na zajęcia z artystami Teatru Provisorium, Teatru Gardzienice i Teatru ZAR. Reżyserował w Los Angeles UCLA Laboratory for Theatre Research sztuki Witkacego ("Nadobnisie i koczkodany", "Wariat i zakonnica", 2005), a także adaptacje opowiadań Gombrowicza: "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" (1997), "Dziewictwo" i "Na kuchennych schodach" ze znakomitymi kreacjami Barbary Krafftówny.

W 2019 w Londynie, w ramach New Plays From Europe - Brexit Stage Left prezentowano w reżyserii Hacketta sztukę Beniamina Bukowskiego "Niesamowici bracia Limbourg". Prof. Hackett wielokrotnie pracował też z polskimi studentami krakowskiej PWST im. L. Solskiego i warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza oraz był jurorem 10 Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSELF (2019).

***

O NAGRODZIE WITKACEGO

Nagroda Witkacego to corocznie przyznawane odznaczenie dla cudzoziemca za zasługi w promowaniu polskiego teatru na świecie. Po raz pierwszy nagrodę Witkacego Zarząd PO ITI przyznał w 1983. Kandydatów zgłaszają wybitne osobistości polskiej kultury, a laureata wyłania specjalna komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, a także przedstawiciele Zarządu PO ITI. Laureat nagrody otrzymuje dzieło sztuki polskiego artysty, fundowany jest mu także pobyt w Polsce. Podczas wizyty laureat uczestniczy w serii spotkań z polskim środowiskiem teatralnym, organizowanych przez PO ITI, ogląda spektakle i uczestniczy w szeregu wydarzeń kulturalnych. Często też wizyta połączona jest z uczestnictwem w trwającym w trakcie pobytu gościa znaczącym festiwalu teatralnym - w ostatnich latach były to Międzynarodowy Festiwal Dialog - Wrocław, Międzynarodowy Festiwal Kontakt w Toruniu, Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia w Krakowie.

Laureaci Nagrody Witkacego:

1983 Alain van Crugten /Belgia/

Daniel Gerould /USA/

1984 Raymonde Temkine /Francja/

1985 Denis Bablet /Francja/

1986 Henryk Bereska /NRD/

1987 Jaroslav Simonides /Czechosłowacja/

1988 Boleslaw Taborski /W.Brytania/

1989 Roberto Bacci /Włochy/

1990 Bonnie Marranca i Gautam Dasgupta /USA/

1991 Michelle Kokosowski /Francja/

1992 Richard Demarco /W.Brytania/

1993 Nils Aake Nilsson /Szwecja/

1994 Mohamed Hanaa Metwaly /Egipt/

1995 Yukio Kudo /Japonia/

1996 Alois Woldan /Austria/

1997 Hendrik Lindepuu /Estonia/

1998 Josep M.de Sagarra i Angel /Hiszpania/

1999 Andrzej Nils Uggla /Szwecja/

2000 Carla Pollastrelli /Włochy/

2001 Andriej Bazilewski /Rosja/

2002 Jacques Rosner /Francja/

2003 Dalibor Blaźina /Chorwacja/

2004 Giovanni Pampiglione /Włochy/

2005 Nina Kiraly /Węgry/

2006 Allen Kuharski /USA/

2007 Biserka Rajćić /Serbia/

2008 Ellen Stewart /USA/

2009 Irena Lexova /Rep. Czeska/

2010 Monique Stalens /Francja/

2011 Tugrul Çetiner /Turcja/

2013 Manfred Beilharz /Niemcy/

2014 Philip Arnoult /USA/

2015 Darja Dominkuš /Słowenia/

2016 Richard Gough /Wielka Brytania/

2017 Bohdan Kozak /Ukraina/

2018 Paul Allain /Wielka Brytania/

2019 Koichi Kuyama /Japonia/

2020 Michael Hackett /USA/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji