Artykuły

Internet. Dzień Teatru z teatrem online

W piątek 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Jak go uczcić, kiedy wszystkie teatry są zamknięte z powodu koronawirusa? Możemy obejrzeć spektakl w sieci.

Teatry zamknięte z powodu koronawirusa, ale coraz więcej propozycji teatralnych pojawia się w internecie. Kolejne sceny udostępniają rejestracje uznanych spektakli. I jest na to publiczność. "Cząstki kobiety" w reż. Kornéla Mundruczó z TR Warszawa oglądało na Facebooku jednocześnie około 4,5 tys. osób - to mniej więcej 15 pełnych widowni na scenie TR/ATM Studio, gdzie spektakl jest grany. Aż 2,5 tys. widzów w sieci miał "Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Żydowskiego. A co oglądać w najbliższych dniach? Oto kilka propozycji.

Mikroteatr na czas kwarantanny

"Inne tańce" wracają - w sieci pojawiło się archiwum wideo poświęcone tej jednej z najważniejszych w ostatnich latach wystaw z pogranicza teatru, która odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przegląd ważnych, poszukujących zjawisk i całego pokolenia artystów ze styku teatru, tańca i sztuk wizualnych - w wyborze kuratorki Agnieszki Sosnowskiej. Na stronie spektakle Komuny Warszawa, Anny Smolar, Weroniki Szczawińskiej, Cezarego Tomaszewskiego, Wojtka Ziemilskiego. Znajdziemy tu surrealne "Wesele na podstawie Wesela" Tomaszewskiego, "Zrób siebie" Marty Ziółek czy 16-minutowe spektakle z cyklu Komuny Warszawa "Mikroteatr", np. "Mikro-Dziady" Smolar - warto!

Archiwum dostępne na stronie innetance.u-jazdowski.pl

Całuj ciotkę? Nie całuj, bo koronawirus

Teatr Żydowski zaprasza w piątek 27 marca na czytanie performatywne na żywo - aktorzy wykonają tekst komedii "Całuj ciotkę" w reżyserii Karoliny Kirsz. To ostatnia, dotychczas niewystawiona sztuka uznanego izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina. Młody bohater śpiewa serenadę pod balkonem dziewczyny, lecz zamiast ukochanej ukazuje się starsza pani. Teatr Żydowski zapowiada komedię "o przeszłości, umieraniu, samotności; o tym, co robimy na świecie, dlaczego tu jesteśmy". "Całuj ciotkę" zobaczymy 27 marca o godz. 19.00, Teatr Żydowski w Warszawie / kanał YouTube.

Nowy Teatr: siostra Faustyna spotyka Kozyrę

Nowy Teatr w Warszawie zaprasza na spektakl "Jezus" w reżyserii jednego z ciekawszych artystów młodego pokolenia, Jędrzeja Piaskowskiego. Poza tytułem słowo "Jezus" tu nie pada, pojawią się za to echa dzienniczka siostry Faustyny czy twórczości artystki Katarzyny Kozyry. Twórców interesuje nie tyle Kościół, nie tyle nawet katolicyzm czy chrześcijaństwo, ile wyabstrahowane z niego doświadczenie religijne; może objawienie, a może nawet doświadczenie mistyczne - kontakt z czymś niezrozumiałym i nieznanym. Piaskowski z dramaturgiem Hubertem Sulimą - specyficzny, poetycki świat, w którym możliwe są dziwne spotkania. Na scenie Bartosz Bielenia i Piotr Polak, a także, gościnnie, Małgorzata Biela i Sara Celler-Jezierska. "Jezus" na stronie Nowego Teatru - nowyteatr.org - dostępny od niedzieli, 29 marca, od godz. 12:00 - do poniedziałku o północy.

Powszechny: Science fiction na Pradze

"Czołem Wielkiej Małej Ojczyźnie!" - krzyczy aktor Grzegorz Artman. "Praskie si-fi", ironiczny i przenikliwy zarazem spektakl polsko-brytyjskiej reżyserki Agnieszki Błońskiej i związanej z Ukrainą dramaturżki Joanny Wichowskiej (ostatnio: "Diabły"), przygląda się mitom sztuki zaangażowanej, zmieniającej "trudne dzielnice" - a w rzeczywistości często stanowiącej forpocztę gentryfikacji. Dowcipne i pełne fantazji przedstawienie bywa też dość uszczypliwe wobec Teatru Powszechnego, w którym powstało w 2016 r. - wiodącej lewicowej instytucji kultury. Każdy z artystów występuje tu pod prawdziwym nazwiskiem i opowiada mniej lub bardziej prawdziwą historię, która przywiodła go na Pragę. Spektakl można oglądać do soboty na stronie Teatru Powszechnego - powszechny.com

Gdańsk: Trojanki z Figurą i Kolak

Teatr Wybrzeże pokaże "Trojanki" [na zdjęciu] Jana Klaty. Na scenie królują Katarzyna Figura, Dorota Kolak i Małgorzata Gorol. Klata powrócił po 14 latach od słynnego "Hamleta" w Stoczni Gdańskiej do Teatru Wybrzeże spektaklem o toksycznych mitach polityki historycznej i pogardzie dla ludzkiego życia. Antyczni bogowie są tu cyniczni jak światowi liderzy, zabójcy "tylko wykonują rozkazy", a światem rządzi machina bezsensownych represji i zemsty. Jednorazowa prezentacja "Trojanek" - 29 marca od godz. 23.00 na stronach www.pomorskie.eu i www.gdansk.pl oraz na kanale YouTube pomorskie.eu.

Opera wchodzi do sieci, czyli "Carmen" online

Także Teatr Wielki - Opera Narodowa udostępnia na swojej stronie sporo uznanych przedstawień. To m.in "Halka wileńska" Moniuszki w reż. Agnieszki Glińskiej, "Tosca" Pucciniego w reż. Barbary Wysockiej czy "Straszny dwór" w reż. David Pountney. W sobotę 28 marca, we wtorek 31 marca oraz w czwartek 2 kwietnia o godz. 19 w otwartym dostępie pod adresem: vod.teatrwielki.pl będzie można zobaczyć "Carmen" Bizeta w reżyserii Andrzeja Chyry.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji