Artykuły

Płock. Placówki kultury w czasie pandemii

- Świat działa wirtualnie i my również przeszliśmy na tryb online - mówi Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej. - Myśleliśmy nad tym, czy nie puszczać spektakli w internecie. To wszystko wiąże się z prawami autorskimi - zastanawia się Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego.

Przepracowuję cały repertuar

Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku:

Postępujemy zgodnie z ogłoszonymi na czas pandemii zaleceniami. Teatr nie gra, spektakle są odwołane. Dyrektorzy zachowując środki ostrożności, ordynują w instytucji na zmianę. Wszystko zostało przełożone. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru miała odbyć się premiera sztuki "Widok z mostu" Millera. Przedstawienie jest gotowe. Jeszcze dwie próby i możemy grać. Wypadł z planu Szaniawski. Na przedstawienie "Dwóch teatrów" i wykład mieli przyjechać goście z Legionowa, organizatorzy i uczestnicy III Festiwalu Szaniawskiego. Pod koniec maja miała wyjść bajka. Odłożone zostało "Wesele na Kurpiach", przygotowywane we współpracy z Zespołem Wisła na prośbę TNP, które w czerwcu zaplanowało finisaż obchodów 200-lecia. W tej chwili zastanawiam się, jak będzie wyglądała praca teatru, gdy skończy się stan zagrożenia. Przepracowuję cały repertuar. Układam plan na pozostałą część sezonu. Myśleliśmy nad tym, czy nie puszczać spektakli w internecie. To wszystko wiąże się z prawami autorskimi. W dodatku jakość nagrań, których dokonujemy na próbie generalnej, to nie jest to. Pracownicy czekają, są w gotowości. Sylwia Krawiec i Szymon Cempura, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich chcieli przygotować spektakl z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Mam na półce "Dżumę" Alberta Camusa. Sięgam do niej wieczorem. W tym trudnym czasie nie zapominamy o swoich byłych pracownikach - seniorach.

---

Muzycy POS przechodzą na online

Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej:

Płocka Orkiestra Symfoniczna jak wszystkie orkiestry w Europie zmuszona była odwołać swoje koncerty. Świat działa wirtualnie i my również przeszliśmy na tryb online. Chcemy się z państwem spotykać i na początek otwieramy archiwa. Opowiemy o naszej historii, zaprezentujemy fragmenty koncertów, pokażemy, jak nasi muzycy funkcjonują w tym trudnym okresie, jak pracuje administracja.

Muzycy pozostają w domach, ćwiczą, utrzymują gotowość koncertową. Chcą nagrywać i prezentować muzykę online. Mamy też nagrania DVD. Wkrótce na naszym kanale youtube będzie można ich posłuchać. Niebawem postaramy się koncertować dla państwa na żywo, oczywiście wirtualnie, z pomocą Facebooka. Będziemy mieć problem z planami repertuarowymi i szukaniem nowych terminów. Rozmawiamy z Państwową Szkołą Muzyczną, w której sali odbywają się nasze koncerty, jak ma wyglądać kalendarz. Apeluję, żeby zostać w domu. Zostańcie w domach, spotkajcie się z nami.

---

Galeria prezentuje sztukę w Internecie

Alicja Wasilewska, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki:

Płocka Galeria Sztuki w związku z zaleceniem MKiDN oraz Urzędu Miasta Płocka prowadzi ograniczoną działalność od 12 marca. Oznacza to czasowe zawieszenie wszystkich zaplanowanych działań kulturalnych oraz zamknięcie dla odwiedzających do odwołania siedziby Galerii.

W tym czasie Galeria podjęła działania mające na celu przygotowanie nowych propozycji i rozwiązań dostępnych dla publiczności online. Zintensyfikowaliśmy swoją aktywność na portalach społecznościowych tj. Facebook i Instagram, gdzie trwa m.in. akcja prezentowania wybranych dzieł sztuki wraz z opisami, pochodzących m.in. z kolekcji PGS oraz przybliżająca twórczość znanych i cenionych w dziejach sztuk artystów i zjawisk, a także twórców współczesnych współpracujących z Galerią.

Ponadto jesteśmy w trakcie przygotowania kolejnych propozycji dedykowanych dzieciom. Dział Realizacji Wystaw i Edukacji opracowuje m.in. kreatywne szablony-kolorowanki, wirtualne katalogi i inne działania artystyczne dostępne online. Zachęcamy do śledzenia nas w internecie.

---

Poznaj obrazy z muzealnej kolekcji

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku:

Na czas zamknięcia muzeum zapraszamy naszych gości do zwiedzania wirtualnego. Już w zeszłym tygodniu otworzyliśmy galerię online. Codziennie, na naszych profilach w mediach społecznościowch, na Facebooku i Instagramie, prezentujemy jeden obraz z kolekcji Muzeum Mazowieckiego. Do każdego dołączamy opis - informację o autorze, wymowie dzieła, możliwej interpretacji.

Nasza galeria online cieszy się powodzeniem, ludzie chętnie oglądają prezentowane obrazy, bardzo przychylnie komentują - i dzieła sztuki, i samo muzeum. Wielu z nich obiecuje, że gdy skończy się to przymusowe odosobnienie, z pewnością nas odwiedzi. Promujemy także nieustannie nasze kolekcje.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji "Galeria wielkich płocczan. Stwórzmy ją razem". Proponujemy, by wysyłać nam propozycje osób, które zasłużyły na miano ikony Płocka i miejsce na naszej wystawie przy Kolegialnej 6. Ten trudny okres może sprzyjać refleksji. Być może miłośnicy Płocka i jego historii mają więcej czasu na przemyślenie, kogo warto w ten sposób uhonorować - Władysława Broniewskiego, Mirę Zimińską-Sygietyńską czy może Edwarda Flataua, pochodzącego z Płocka ojca polskiej neurologii. Na autorów najlepszych uzasadnień propozycji czekają nagrody. Warto dodać, że takie wspólne zastanawianie się nad tym, kto przysłużył się miastu, jest doskonałą lekcją historii.

Na naszym Facebooku swoją propozycję złożył ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. W jego opinii wielki płocczanin to arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski.

Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających, nasze imprezy musieliśmy odwołać. Pracownicy wszystkich działów pracują - częściowo w domu, zdalnie, a częściowo na miejscu, w siedzibach naszej placówki. Trwa praca naukowa, gromadzenie zbiorów. Dosłownie kilka dni temu, nasz oddział - Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej - otrzymał gwoździe z drzewca sztandaru z czasów drugiej wojny światowej. Realizatorzy programu telewizyjnego "Misja skarb" znaleźli je w jednej ze stodół w Iłowie. Zapewne w czasie walk w roku 1939 ukryto tam sztandar formacji odpierającej niemiecki atak. Teraz nasze zadanie to zgłębić historię owego sztandaru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji