Artykuły

Twórcy kultury przenieśli się do internetu. Działają, ale nie zarabiają

Zamknięte instytucje kultury, odwołane koncerty i festiwale. Stan zagrożenia epidemicznego dotyka mocno twórców kultury. Najgorzej mają ci, którzy są inicjatywą prywatną lub nie mają stałych umów - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

Zamknięcie wszystkich instytucji i apele władz, żeby pozostać w domu uruchomiło dużą akcję prezentowania swojej twórczości w internecie. Niemniej jest to działalność, która nie przynosi artystom zysków, więc ich sytuacja staje się tragiczna.

Szczeciński teatr Gwitajcie jako jeden z pierwszych w Szczecinie postanowił pokazywać spektakle online. W sobotę i niedzielę najmłodsi mogli obejrzeć "Mądralinkę".

To teatr prywatny, dlatego na swojej stronie opublikował dramatyczny apel: "Z przykrością informujemy, że bez rozwiązań systemowych na szczeblu centralnym oraz wsparcia odpowiednich służb i urzędów odpowiedzialnych za tak zwaną siłę wyższą, Teatr Rozmaitości Gwitajcie na stałe zniknie z mapy kulturalnej Szczecina. Odwołanie 28 wydarzeń w tym miesiącu wiąże się ze stratą, której nie będziemy w stanie pokryć. W takiej sytuacji znalazło się wiele podmiotów związanych z szeroko pojętą branżą kulturalno-rozrywkową".

- Nasze spektakle są bezpłatne, ale na stronie podajemy numer konta, na który będzie można przelać dowolną kwotę - mówi Jakub Gwit z teatru Gwitajcie. - Nie jest to obowiązkowe. Zapewniamy, że cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na bieżącą działalność teatru.

Związki twórcze, jak Unia Literacka, organizują zrzutki i wirtualne spotkania, żeby wspomóc artystki i artystów, którzy nie zarabiają z powodu odwołania imprez. Ale to nie wystarcza. Głos w sprawie twórców zabrała szczecińska pisarka Inga Iwasiów, która codziennie czyta online swoją książkę "Na krótko".

- Artyści nie są ekskluzywną grupą, spójrzmy szerzej - tłumaczy Inga Iwasiów. - Wszyscy pracujący bez umów o pracę boją się o byt. W kulturze na tej zasadzie działa rzesza osób, od dawna mówi się o prekariacie w domach kultury, o ludziach na grantach. To czas, by o tym rozmawiać, ponieważ źle finansowana kultura opiera się na nieopłacanej z budżetu pracy, którą następnie państwo uwzględnia w opisie swego stanu. To nieuczciwy bilans, więc go odkłamujmy. Jest też aspekt dzielenia się zasobami, dostępu do wolnych lektur, spektakli itp. Już o tym pisałam - sieć wraca do założeń ze swoich początków, ujawnia dobre potencjały, łączy i demokratyzuje udział w kulturze. Oczywiście fabryki trolli działają, ale chyba przykrywa ich wielość pozytywnych połączeń międzyludzkich. Ja się dzielę, z umiarem, pamiętając, by nie ulegać podszeptom megalomanii - nie wszyscy teraz czekają na książki, koncerty i felietony. Ale jeśli ktoś ma ochotę, jestem.

Ministerstwo kultury przyjęło pakiet rozwiązań dla ludzi kultury. Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań. Tarcza Antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują: twórczość w internecie - dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej oraz dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią.

Pusta scena, puste miejsca dla publiczności. Teatry, kina i inne instytucje kultury zostały zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa. Artyści znaleźli się w trudnej sytuacji

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji