Artykuły

Kraj. Zamiast teatralnego fotela własna kanapa

Choć w najbliższym czasie nie możemy się wybrać do teatru, nie oznacza to, że jesteśmy odcięci od tej dziedziny sztuki. Z pomocą przychodzi nam oczywiście Teatr Telewizji, ale też różne instytucje, które swoje spektakle zamieszczają w internecie.

Nic nie zastąpi żywego kontaktu z aktorem w teatralnej sali, tej interakcji, swoistej energii przepływającej między sceną a widownią. Ale i Teatr Telewizji ma swoje zalety. Specjalny montaż pozwala na ujęcia metaforyczne, pogłębiające wymowę spektaklu. Inną zaletą jest możliwość dotarcia do szerokiej widowni. Korzystajmy z tych dóbr. W każdy poniedziałek w telewizyjnej Jedynce można zobaczyć znakomicie zrealizowane sztuki teatralne w doborowej obsadzie. Ostatnio prezentowana była "Cena" - adaptacja słynnej powieści Waldemara Łysiaka w reżyserii Jerzego Zelnika. Za tydzień (23 marca, godz. 21, TVP 1) będzie można obejrzeć "Zemstę" Aleksandra Fredry [na zdjęciu]. Reżyser Redbad Klynstra-Komarnicki w inscenizacji próbuje zmierzyć się z aktualnymi problemami i przemówić głosem zrozumiałym dla współczesnych widzów.

Ponadto w sobotę 21 marca o godz. 15.05 TVP Kultura zaprezentuje spektakl "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" - monodram Ewy Błaszczyk oparty na tekstach wybitnej dziennikarki Oriany Fallaci, ukazujący jej pracę i przemyślenia. W niedzielę o godz. 20 stacja pokaże "Igraszki z diabłem". Niedawno w Teatrze Telewizji mieliśmy okazję obejrzeć nową wersję tego spektaklu w reż. Artura Więcka "Barona", tym razem TVP Kultura przypomni sztukę z 1979 r. w realizacji Tadeusza Lisa.

Ci, którzy mają dostęp do internetu, mogą zapoznać się z propozycjami Teatru Telewizji o dowolnej porze. Na portalu Vod.tvp.pl obejrzeć można m.in. "Wesele" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego i wspomnianą nową wersję "Igraszek z diabłem" oraz mocną sztukę Romana Brandstaettera w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza "Dzień gniewu". Z nowości polecam "Kritona". Spektakl Dariusza Karłowicza jest dialogiem więziennym autorstwa Platona. Do osadzonego w celi śmierci Sokratesa (Jerzy Trela), czekającego na wykonanie wyroku, wczesnym świtem przychodzi Kriton (Piotr Cyrwus), jego przyjaciel i uczeń. Snują rozważania m.in. o tym, że nie wolno odpowiadać niegodziwością i złym uczynkiem na takie samo (podłe) postępowanie.

Niektóre teatry na czas epidemii przeniosły się do internetu. Na ich kanałach na YouTubie lub w mediach społecznościowych można oglądać ciekawe przedstawienia, wśród których znalazły się również propozycje dla dzieci. Taką formę praktykują m.in. krakowski Teatr Groteska czy szczeciński Teatr Gwitajcie. Na platformie VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (vod.teatrwielki.pl) zobaczymy m.in. "Toscę", "Halkę (wileńską)" czy balet "Fredriana". Dużo ciekawych propozycji można też znaleźć na portalu Ninateka.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji