Artykuły

Próba na Skypie, premiera na YouTubie. Teatr przenosi się do internetu

Reżyserowanie na Skypie, granie przed pustą salą - i widzami w internecie, otwarte rejestracje wideo czy czytanie książek przed kamerką. Teatry starają się radzić sobie z czasem kwarantanny. Niektóre z wydarzeń można obejrzeć tylko o określonej porze, inne zostaną w sieci na dłużej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.

Jak zrobić przedstawienie w czasach koronawirusa? Teatry odwołały już nie tylko spektakle, ale także próby. Tymczasem wirtualną "Balladynę" przygotowuje Oskar Sadowski ze wsparciem Teatru Studio w Warszawie. Sadowski reżyseruje przez wideokomunikator Skype, a każdy z aktorów pracuje we własnym domu. W obsadzie pojawią się m.in. Marta Zięba, Sandra Korzeniak, Tomasz Nosinski, Andrzej Szeremeta, Sonia Roszczuk, Karolina Staniec, Rozalia Mierzicka, Jan Dravnel i Paweł Smagała. Datę premiery poznamy wkrótce - Sadowski chce domknąć spektakl w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Reżyserka Karolina Kirsz szykowała na 13 marca kobiecą, zaangażowaną sztukę "Mykwa" w Teatrze Żydowskim. Premiera z powodu epidemii koronawirusa została przełożona, więc reżyserka przygotowuje teraz internetową wersję przedstawienia.

Aktorzy Teatru Pinokio w Łodzi czytają online w odcinkach powieść "Pinokio" Carla Collodiego. Podobnie - zespół Teatru Śląskiego w Katowicach, który zachęca też do oglądania telewizyjnych realizacji swoich spektakli na stronie Teatru TV. Aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz, znany m.in. ze spektakli Agnieszki Glińskiej, dał we wtorek koncert na swoim Instagramie.

Pierwszy był Teatr Nowy w Poznaniu - już w ubiegły weekend aktorzy zagrali przed pustą widownią "Stan podgorączkowy" według tekstów Agnieszki Osieckiej, emitując przedstawienie w sieci.

Z archiwum na wirtualną scenę

Teatry sięgają też po rejestracje spektakli, by pokazać je w internecie. TR Warszawa w sobotę 21 marca o 19.00 pokaże na YouTubie "Cząstki kobiety" [na zdjęciu] - nagradzany spektakl węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó o trudnych rodzinnych relacjach i utracie dziecka. W obsadzie m.in. Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska, Monika Frajczyk i Dobromir Dymecki.

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka wyemituje w sobotę 21 marca o godz. 20 Nowy Teatr im. Witkacego ze Słupska. Przedstawienie będzie można zobaczyć też przez kolejną dobę. Z kolei Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza w piątek 20 marca na swój kanał na YouTubie na "Zapiski oficera Armii Czerwonej" w reż. Andrzeja Jakimca, grane już od 28 lat. Początek o godz. 20.

Za co łaska da aktorów

W czwartek 19 marca o godz. 19 odbędzie się internetowa premiera historyczno-komediowego musicalu "BEM!" Maxa Łubieńskiego / Wiktora Stokowskiego w reż. Michała Walczaka. To koprodukcja Teatru Syrena w Warszawie, Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach i warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu, opowiadająca o postaci gen. Józefa Bema - polskiego bohatera narodowego urodzonego w Tarnowie, a zmarłego w syryjskim Aleppo, nawróconego na islam dowódcy powstania listopadowego.

Krakowski Teatr Nowy Proxima zapowiada, że udostępni zapisy wielu swoich spektakli dla dorosłych (m.in "Lubiewo", "Wysocki. Powrót do ZSRR", "Murzyni we Florencji") oraz spektakli familijnych ("Akademia Pana Kleksa", "Król Maciuś I", "Było sobie życie"). Spektakl dostępny będzie od 19.15 przez jeden dzień. Teatr zamierza pobierać za oglądanie opłaty w trybie "płacisz, ile chcesz", a uzyskane pieniądze przeznaczyć na pomoc dla pozostających przez koronawirusa bez pracy aktorów bez etatów. Na początek "Lubiewo" wg Michała Witkowskiego, w piątek 20 marca o godz. 19.15. A w sobotę 21 marca o godz. 11 "Akademia Pana Kleksa".

Także nowohucka Łaźnia Nowa udostępniła w internecie archiwum. Obejrzeć tu można m.in. telewizyjną odsłonę nagradzanego, osobistego "Wszystko o mojej matce" Michała Borczucha czy "Konformistę" Bartosza Szydłowskiego, inspirowanego powieścią Alberto Moravii. Jest też zapis "Emigrantów" Sławomira Mrożka w reż. Wiktora Rubina zrealizowany w technologii 360°.

Warszawski Teatr Soho pokaże z kolei na swoim Facebooku "Idiotę" Igora Gorzkowskiego. W adaptacji powieści Dostojewskiego zagrali m.in. Agata Buzek, Eryk Lubos i Joanna Osyda. Pokaz w piątek 20 marca o godz. 18.

Archiwa wideo udostępnić chcą też w najbliższym czasie m.in. Teatr Żydowski i Nowy Teatr w Warszawie, a także krakowski Teatr Barakah, który organizowane przez siebie jamy muzyczne realizować będzie w wersji online. Już udostępnił archiwum także Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy - obejrzymy tu m.in. "Zabijanie Gomułki" Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba.

Z kolei Teatr Nowy w Łodzi zaprasza do wysłuchania swoich aktorów w łódzkiej odsłonie Krakowskiego Salonu Poezji w programie "Miłość Ci wszystko wybaczy - poezja miłosna".

Reżyser na Vimeo, teatry w bibliotece

Nie tylko teatry udostępniają swoje wideoarchiwa. Swoje przedstawienia już kilka miesięcy temu udostępnił na Vimeo reżyser Krzysztof Garbaczewski. Można tam zobaczyć wczesne, niegrane już spektakle tego docenianego artysty, kojarzonego głównie z eksperymentami z nowymi mediami i VR. M.in - "Iwonę, księżniczkę Burgunda" z Opola i "Balladynę" z Teatru Polskiego w Poznaniu.

To oczywiście nie wszystko. O serwisach, które spektakle - w tym wybitne - gromadzą od lat, jak archiwum Teatru TV czy Ninateka, pisaliśmy przed tygodniem. Znajdziemy tam zarówno nowe propozycje Anny Smolar, ważne przedstawienia Krystiana Lupy, jak i klasykę lat 70., Holoubka, Swinarskiego czy Kieślowskiego. Wszystko bezpłatnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji