Artykuły

Kraj. Muzea, filharmonie, opery, teatry i biblioteki ze specjalną ofertą na czas epidemii

Muzea, filharmonie, opery, teatry, biblioteki i instytuty, prowadzone lub współprowadzone przez MKiDN, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Specjalną ofertę przygotowały m.in. Muzeum Historii Polski oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa.

"Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę" - zachęca Ministerstwo Kultury.

Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów.

Na liście muzeów, które przygotowały specjalną ofertę na czas zagrożenia epidemicznego, są m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Kielcach, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Polski, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, po której w piątki i niedziele odbywają się oprowadzenia online.

Ofertę skierowaną do melomanów przygotowały również filharmonie i opery m.in. Polska Opera Królewska, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Wśród ich propozycji są m.in. rejestracje transmisji internetowych koncertów, nagrania audio obejmujące wydawnictwa płytowe, ale także wideo wywiady z artystami.

Instytuty zajmujące się rozpowszechnianiem wiedzy również wykorzystują elektroniczne kanały komunikacji, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców - zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. Swoje propozycje przygotowały m.in. Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polonika, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Instytut Teatralny.

Swoje ramówki zmieniły także m.in. Telewizja Polska i Polskie Radio. TVP zaprasza widzów na platformę cyfrową http://cyfrowa.tvp.pl, gdzie za darmo udostępnia 836 tytułów, w tym 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci i 10 spektakli Teatru Telewizji. Wszystkie dzieła polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej zostały zdigitalizowane, a wiele z nich także zrekonstruowana w ramach projektu pn. "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A." współfinansowanego przez Unię Europejską.

TVP przygotowała również specjalną ofertę dla dzieci, młodzieży i rodzin. Na kanale TVP ABC od godz. 8 do 13 młodzi odbiorcy będą mogli obejrzeć takie programy, jak "Alchemik" o zjawiskach fizycznych i chemicznych czy program "Zaczarowany świat", który tłumaczy zawiłości świata sztuki. Na TVP Kultura w godz. 13-17 będą emitowane seriale i filmy związane z lekturami, np. "Szatan z siódmej klasy", "W pustyni i w puszczy" czy "Zemsta". Teatr Telewizji - jako jedyny teatr, który pozostał ogólnodostępny - przypomni prezentowane w ciągu ostatnich czterech lat spektakle, m.in. "Widnokrąg" Myśliwskiego, "Zemstę" Fredry, "Cenę" Waldemara Łysiaka i wiele innych.

Z kolei Radio Łódź udostępniło nagrania Salonów Poetyckich, realizowanych wspólnie z Teatrem Nowym w Łodzi. Na stronie internetowej teatru codziennie od 15 marca ukazuje się jeden odcinek: http://www.nowy.pl/item/1/lang/pl. Zrealizowane w Radiu Łódź fragmenty (audio) książki "Drzewo życia" Chavy Rosenfarb udostępniło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi: https://www.centrumdialogu.com/publikacje/audio. Poza tym na antenie radia dwa razy dziennie o 9.30 i 15.30 jest emitowana powieść Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza": https://www.radiolodz.pl/. O 19.30 rozgłośnia prezentuje w swoim programie fragmenty powieści Czesława Miłosza "Dolina Issy".

Udostępnione dla wirtualnych zwiedzających bezpłatnie są także niektóre muzea w Europie i na świecie, m.in. paryski Luwr, brytyjska National Gallery, nowojorskie muzeum Metropolitan, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Alte Nationalgalerie w Berlinie, galeria Uffizi we Florencji, Amerykańskie Muzeum Fotografii, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Reina Sofia w Madrycie oraz Pałac Wersalski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji