Artykuły

Warszawa. Oświadczenie Instytutu Adama Mickiewicza

Odnosząc się do oświadczenia wydanego przez teatr Skirball w Nowym Jorku informuję, że zawiera ono nieprawdziwe informacje, jakoby Instytut Adama Mickiewicza wycofał finansowanie dla "Procesu" Kafki w reżyserii Krystiana Lupy w Stanach.

IAM nie był stroną w rozmowach pomiędzy organizatorami tego wydarzenia, tj. teatrem Skirball a Teatrem Nowym, które toczyły się bez udziału Instytutu. Nie jest też prawdą, że ktokolwiek ze Skirballa zgłosił się do IAM z oficjalną prośbą o wsparcie finansowe - takie ustalenia nie miały też miejsca w Krakowie, podczas grudniowego Festiwalu "Boska Komedia". Na Festiwal ten dyrektor teatru Skirball, Jay Wegman, przyleciał na zaproszenie Instytutu, który sfinansował jego pobyt.

O planach wystawienia spektaklu w Stanach IAM dowiedział się od Teatru Nowego w listopadzie 2019 roku - dawno po zamknięciu własnych planów budżetowych na rok 2020. Nie została wówczas przedstawiona propozycja współfinansowania przedstawienia - padła jedynie informacja o poszukiwaniu środków. W żadnym jednak momencie dyr. Jay Wegman nie zwrócił się oficjalnie do IAM o pomoc. Na Festiwalu "Boska Komedia" była obecna zastępca dyrektora IAM, odpowiedzialna za promocję teatru, którą Jay Wegman poznał osobiście i miesiąc wcześniej sam oprowadzał po teatrze w Nowym Jorku. Wtedy również nie poruszał tematu Lupy, co tylko potwierdza, że Instytut nie był stroną zaproszoną do organizacji lub finansowania tego projektu.

Kłamliwe oświadczenie teatru było poprzedzone próbą szantażu: dyrektor Jay Wegman miał informować gości "Boskiej Komedii", że przekaże sprawę do dużego amerykańskiego dziennika i opowie o cenzurze w Polsce, jeśli IAM nie sfinansuje "Procesu" Lupy. Fakty są jednak takie, że IAM - wbrew temu, co pisze Wegman w oświadczeniu - nie wycofał grantu dla Lupy, bo nigdy go nie przyznał. Z naszych informacji wynika, że zaistniała sytuacja jest konsekwencją wycofania się amerykańskiego sponsora, które nastąpiło już po rozpoczęciu sprzedaży biletów.

IAM od lat promuje teatr Krystiana Lupy: na współorganizowanym przez Instytut panelu "Boskiej Komedii" w Krakowie Lupa był honorowym gościem a od roku 2016 Instytut wydał ponad 1 400 000 złotych na wsparcie jego teatru zagranicą.

Barbara Schabowska

p.o. Dyrektor

Instytut Adama Mickiewicza

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji