Artykuły

Łódź. W Muzeum Miasta Łodzi powstał filmowy kantor "Ziemi obiecanej"

Filmowy kantor "Ziemi obiecanej" z kostiumami filmowymi, fotosami fabrykanckiej Łodzi oraz oryginalnymi meblami z epoki powieści Władysława Reymonta odtworzono w mieszącym się w pałacu Poznańskiego Muzeum Miasta Łodzi. Nową stałą wystawę będzie można oglądać od środy.

Jak podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie nowej ekspozycji wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, w tym roku mija 120. rocznica napisania przez Reymonta jego najsłynniejszej powieści i 45. lat od zekranizowania adaptacji "Ziemi obiecanej" przez Andrzeja Wajdę.

- Tu będzie się przeplatać powieść, film, a także historia i wystrój wnętrz pałacu Poznańskiego. Do tej pory wystawy w Muzeum Miasta Łodzi opowiadały o życiu i tym, co było związane z mieszkańcami tego pałacu oraz fabrykami. Teraz mamy nowy dodatkowy element, czyli kantor, który był mózgiem fabryki, w którym załatwiało się sprawy finansowe, organizacyjne, pracownicze - powiedziała wiceprezydent.

Nowa muzealna przestrzeń składa się z dwóch odrestaurowanych pomieszczeń znajdujących się na paterze muzeum. Pierwszy, większy pokój stanowi kantor, czyli dawne miejsce administrowania fabryką, drugi to gabinet dyrektora zakładów z przełomu XIX i XX wieku.

- Filmowym kantorem "Ziemi obiecanej" rozpoczynamy nową narrację w opowiadaniu historii pałacu i rodziny Poznańskich. Inspiracją do powstania tej wystawy była powieść Reymonta i film Andrzeja Wajdy, który kręcony był w wielu łódzkich rezydencjach fabrykanckich, ale przede wszystkim to, że w zbiorach naszego muzeum od lat znajdowały się elementy scenografii wyposażenia wnętrz z filmów Wajdy - tłumaczyła dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska.

Jak podkreśliła, to wyjątkowa okazja, by przekonać się, jak wyglądał filmowy i rzeczywisty kantor sprzed ponad stu lat. - Na tej wystawie wątki filmowe przeplatają się z rzeczywistością, a artefakty historyczne z autentycznymi rekwizytami z epoki - wskazała Kurowska.

We wnętrzach znalazły się m.in. oryginalne meble biurowe, w tym m.in. biurka, krzesła oraz zegary, lampy, a nawet pancerny sejf, w którym można oglądać akcje, weksle, złote ruble i sztaby złota. Całość uzupełniają fotosy z "Ziemi obiecanej", autentyczne kostiumy filmowe, kultowy plakat filmowy autorstwa Waldemara Świerzego oraz dawne mapy, dyplomy, zdjęcia i portrety fabrykantów. Z kolei element multimedialności wprowadzają wyświetlane fragmenty filmu.

- Komplet mebli gabinetowych powstał w latach 1910-1920 i należał do rodziny Grohmanów. Na biurku jest ekrytuar - czyli kałamarze, nóż do papieru, suszka do osuszania papieru zapisanego atramentem - należący do wyposażenia gabinetu dyrektora fabryki Poznańskiego. Jest też patera na wizytówki wykonana z onyksu i bardzo ciekawa lampa nawiązująca do rzymskich elementów oświetleniowych - zaznaczył kustosz MMŁ Łukasz Grzejszczak.

Wystawia przybliżająca funkcjonowanie administracyjnej strony fabryki Izraela Poznańskiego zostanie udostępniona zwiedzającym w środę o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji