Artykuły

Kraków. Dymny wśród sześciu nowych wystaw Muzeum MOCAK

Dwie duże wystawy poświęcone II wojnie światowej oraz cztery wystawy indywidualne artystów, w tym Wiesława Dymnego, otwiera Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycje od piątku.

Największe wystawy - "Wymazać hańbę! Artyści z kolekcji Sachsenhausen" i "II wojna światowa - dramat, symbol, trauma" wpisują się w tegoroczne obchody 80. rocznicy Sonderaktion Krakau - podstępnej akcji gestapo z 1939 r., w wyniku której 183 profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie (...)

Wystawy indywidualne przybliżają twórczość Wiesława Dymnego, Mikołaja Smoczyńskiego, Guido Casaretto z Turcji, Shinjia Ogawy z Japonii z okazji jego 60. urodzin.

"Miałam szczęście, że spotkałam Wiesia. () Wielu postrzegało go jako takiego, który był agresywny, pił, ale ja go znałam od zupełnie innej strony - był prawdziwy, wrażliwy, pełny radości, chciał wszystko zmienić. Żył w okrutnej, szarej rzeczywistości, panowała komuna" - wspominała na konferencji prasowej w środę Anna Dymna, wdowa po Wiesławie Dymnym. Wyznała też, że ona jest dowodem prawdziwości zdania, że "miłość silniejsza jest od śmierci".

Jak oceniła, za życia twórczość Wiesława nie była doceniana i on też nie obnosił się ze swoimi pracami. Na wystawie "Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz" w MOCAK-u można obejrzeć kilkadziesiąt obrazów, rysunków, kolaży, projektów okładek książek, plansz scenograficznych i fotografii Wiesława Dymnego. Ekspozycja czynna będzie do 15 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji