Artykuły

Toronto. Kanadyjska "Noc w Bibliotece" tym razem z Moniuszką

W tym roku kanadyjskie wydanie polskiej "Nocy w Bibliotece" w Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississauga jest także nocą w operze - polskie dzieci będą mogły się zapoznać z twórczością Stanisława Moniuszki.

W nocy z piątku na sobotę, którą dzieci spędzą w bibliotece, ich gościem specjalnym będzie Izabella Klebańska, pisarka, muzyk, scenarzystka i autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej. Klebańska jest autorką "Hej zagrajcie siarczyście", książki o Stanisławie Moniuszce, a całe wydarzenie nawiązuje właśnie do roku Moniuszkowskiego.

- "Noc w Bibliotece" jako część polskiej akcji "Noc Bibliotek", została pierwszy raz zorganizowana w Kanadzie w czerwcu ub.r., kiedy tę formę zachęcania do czytania Konsulat Generalny RP w Toronto zaproponował po raz pierwszy dzieciom z polskich rodzin. Wówczas noc z książkami w polskim centrum kulturalnym w Mississauga spędziło 33 dzieci, w tym roku na liście uczestników jest 35 dzieci w wieku od 8 do 12 lat - powiedziała PAP koordynująca projekt Jolanta Grzelczyk.

Tegoroczną "Noc w Bibliotece" pomaga organizować kilkunastu nauczycieli i bibliotekarzy. Część z nich pozostaje z dziećmi na całą noc - dzieci przynoszą ze sobą śpiwory i nocują w centrum.

- W programie są zajęcia teatralne, trochę śpiewu, dzieci poznają twórczość Moniuszki. W sumie to kilka godzin nie tylko słuchania, ale zabawy związanej z operą, obrazami, teatrem, co ważne, to nie jest traktowane jako lekcja, tylko jako doświadczenie i dzięki temu mocno zapada w pamięć - podkreśliła Grzelczyk.

- W ubiegłym roku postacią przybliżaną podczas warsztatów była Irena Sendlerowa, kompletnie nieznana w Kanadzie. W tym roku usłyszałam od jednej z mam, że jej córka, właśnie po +Nocy w Bibliotece+ wzięła udział w konkursie literackim, napisała o Sendlerowej i wygrała ten konkurs - dodała.

Konsulat Generalny RP w Toronto angażuje się w wiele projektów związanych z czytaniem po polsku. W ub.r. rozpoczął się projekt literacki - "Czytam po polsku", nawiązujący do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO i obchodzonego 21 lutego. W ramach tego wydarzenia przedszkolakom i uczniom klas pierwszych przekazywano czytelnicze wyprawki, w których znalazły się zarówno książki, jak i listy polskich książek dla dzieci dostępnych w bibliotekach publicznych. We wrześniu br. Polonia z Toronto i okolic uczestniczyła w Rodzinnym Pikniku Czytelniczym połączonym z kanadyjską edycją Narodowego Czytania odbywającego się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

W spisie powszechnym z 2016 r. polskie pochodzenie deklarowało ponad 1,1 mln mieszkańców Kanady, czyli ok. 3 proc. ludności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji