Artykuły

Warszawa. Czytanie "Papierowego kochanka" Szaniawskiego

7 października o godz. 17.00 Muzeum Teatralne zaprasza miłośników i koneserów teatru do Sal Redutowych w Teatrze Wielkim na wieczór specjalny poświęcony Reducie warszawskiej i Jerzemu Szaniawskiemu, jako jednemu z najważniejszych dramaturgów redutowych.

Przypomnimy premierę "Papierowego kochanka", która stała się w 1920 r. sensacją teatralną Warszawy dzięki autorowi Jerzemu Szaniawskiemu, reżyserowi Juliuszowi Osterwie i znakomitym wykonawcom, Zelwerowiczowi, Osterwie, Majdrowiczównie. Po sukcesie "Papierowego kochanka" Reduta wystawiła kolejne sztuki Szaniawskiego, "Ewę" w 1921 r. i "Lekkoducha" w 1923.

Premiera "Papierowego kochanka" była popisem sprawności organizacyjnej i nieoczekiwanych możliwości tkwiących w organicznej pracy zespołu. Urocza komedia Szaniawskiego pełna podtekstów i niedopowiedzeń konfrontowała rzeczywistość świata bohaterów z fantazją, ukazywała rolę poetyckiego symbolu w kontekście zjawisk codzienności życiowej.

Czytanie "Papierowego kochanka" w układzie reżyserskim Marcina Hycnara i z udziałem jego aktorów z Teatru L. Solskiego w Tarnowie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 7 października (wejściówki w kasie Teatru Wielkiego za symboliczną złotówkę!). Będzie to już czwarty z kolei wieczór z cyklu "Odtwarzanie Reduty". Wieczorom redutowym realizowanym w stulecie powstania Reduty warszawskiej patronują Muzeum Teatralne, Teatr Narodowy i Akademia Teatralna w Warszawie. Zapraszamy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji