Artykuły

Gdańsk. Tydzień Japoński u Szekspira

W dniach 4-9 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zagości kultura Japonii - wybitne spektakle oraz bogaty przegląd filmów. Odbędą się też pokaz ceremonii parzenia herbaty, wystawa malarstwa i plakatu oraz spotkanie poświęcone literaturze.

Tydzień Japoński w GTS odbędzie się w ramach cyklu Teatry Europy i Świata oraz Festiwalu INLANDIMENSIONS, obejmującego Gdańsk, Wrocław i Poznań.

W programie Tygodnia Japońskiego zobaczymy dwa spektakle oparte na twórczości jednego z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy japońskich, Terayamy Shujiego. Będą to: "Wskazówki dla poddanych" (jap. "Nuhikun") z Teatru Laboratorium Bańyu Inryoku w reż. J.A Seazera oraz "Klasa Szaleńców" (jap. "Kyójin Kyóiku") w reż. Nagano Kazirfumi, zrealizowany przez Ikenoshita Theatrical Company.

Drugim filarem programu Tygodnia będzie przegląd filmów współczesnych reżyserów japońskich, w tym pierwsza w Polsce retrospektywa twórczości Shioty Akihiko, reżysera wielokrotnie nagradzanego na festiwalach filmowych min. Weneckim, Pia czy Trzy Kontynenty. Jego filmy - z udziałem samego reżysera - oglądać będzie można w Instytucie Kultury Miejskiej oraz w Kinie Kameralnym Cafe od 5 października. Łącznie w ramach Tygodnia Japońskiego zobaczymy aż 12 filmów, w tym cykl japońskich filmów erotycznych z lat 60. - ERONTIES (18+) 5 października w Kinie Kameralnym. Prezentaqom filmów będą towarzyszyły krótkie wprowadzenia oraz spotkania z reżyserem i znawcami kina japońskiego, m.in. z prof. Andó Kóheiem.

Festiwal INLANDIMENSIONS, w którego ramy wpisany jest Tydzień Japoński w GTS, jest największym międzynarodowym przedsięwzięciem w Polsce, organizowanym dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania przez Polskę i Japonię stosunków dyplomatycznych. Organizowany jest we współpracy trzech miast i reprezentujących je instytucji - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Dyrektorem festiwalu jest Nikodem Karolak.

Wystawa sztuki japońskiej

Uroczysta inauguracja Tygodnia Japońskiego odbędzie się 4 października 2019 o g. 18 w sali wystawienniczej GTS i będzie jej towarzyszył wernisaż wystawy sztuki japońskiej. Sama wystawa czynna będzie w dniach l-5 października 2019 w godz. 14 -19. Wstęp na nią jest wolny. Na wystawie zaprezentowane zostaną reprodukcje plakatów legendarnego japońskiego Teatru Laboratorium Tenjó Sajiki - zespołu założonego przez ikonę awangardowego teatru japońskiego, reżysera i dramatopisarza Terayamę Shujiego w 1967 roku. Drugą część wystawy tworzyć będzie malarstwo Sugiyamy Takuyi (ur. 1987) - japońskiego malarza i aktora filmowego, związanego z Agora Gallery w Nowym Jorku. Takuya reprezentuje nurt współczesnego malarstwa abstrakcyjnego, w którym świat jawi się jako energia, szereg przeplatających się linii, pozornie naśladujących rzeczywistość.

Legendarne japońskie spektakle na gdańskiej scenie

Podczas Tygodnia Japońskiego na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczymy dwa spektakle legendarnego japońskiego Teatru Laboratorium Tenjó Sajiki, założonego w 1967 roku przez reżysera Terayamę Shujiego, zrekonstruowane współcześnie przez innych reżyserów. Pierwszym z nich będą "Wskazówki dla poddanych" ("Nuhikun") na podstawie dramatu autorstwa Terayamy, zrealizowany przez Teatr Laboratorium Ban'yu Inryoku. Spektakl zobaczymy dwukrotnie, 4 i 5 października 2019 o g. 19. Tytuł jest nawiązaniem do utworu Jonathana Swifta. Spektakl opowiada o losach poddanych, urzędujących podczas nieobecności pana w jego wielkiej posiadłości. Znudzeni codziennym życiem, służący postanawiają na zmianę naśladować właściciela. Stopniowo zaczynają posuwać się do coraz bardziej drastycznych metod i wydawać rozkazy, mające na celu wyłączenie poniżenie drugiej osoby, czerpiąc z tego sadystyczną przyjemność. "Wskazówki dla poddanych" to jeden z najbardziej reprezentatywnych spektakli Terayamy, który Teatr Laboratorium Tenjó Sajiki zagrał więcej niż sto razy w ponad trzydziestu miastach na całym na świecie.

Drugim z prezentowanych spektakli będzie "Klasa szaleńców" [na zdjeciu] - jeden z najbardziej kameralnych, a zarazem oryginalnych spektakli Terayamy Shujiego (1935-1983), czołowego przedstawiciela XX-wiecznego, awangardowego teatru japońskiego. Spektakl zobaczymy 7 października 2019 r. o godz. 18 oraz 21. Spektakl, początkowo pomyślany jako lalkowy, ostatecznie został zaadaptowany na aktorów w żywym planie. Do rodziny przychodzi tajemnicza wieść, że jeden z jej członków oszalał. Na rodzinnym spotkaniu dochodzi do kłótni. Kto naprawdę jest tytułowym szaleńcem? A może to niewidzialny demiurg, sterujący aktorami-marionetami, jest sprawcą zamieszania?

U Terayamy, podobnie jak w teatrze śmierci Tadeusza Kantora, aktorzy, mimo iż są w stanie jedynie naśladować rzeczywistość i używają synonimicznych słów, zdają sobie sprawę z tego, że są żywymi ludźmi. Spektakle prezentowane będą w języku japońskim, z polskimi i angielskimi napisami. Odbędą się też spotkania z twórcami.

Ceremonia herbaty i literatura

W programie Tygodnia Japońskiego znajdą się również pozycje dla tych, którzy chcą poznać kulturę Japonii z innej perspektywy, niż teatralna i filmowa. 5 października o godz. 14 w GTS odbędzie się połączone z degustacją spotkanie poświęcone japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Po gatunkach japońskich herbat ich właściwościach poprowadzi nas Sandra Stefanik, pasjonatka Japonii, prezes firmy Kokoro Smaki Japonii. Natomiast 6 października o godz. 14 w GTS odbędzie się spotkanie pt. "Pigmalion i Galatea" poświęcone jednej z najbardziej rozpoznawalnych powieści Tanizakiego Jun'ichiró "Miłość głupca", wydanej w 2019 r. przez PIW. Spotkanie z tłumaczem książki na j. polski Nikodemem Karolakiem, wydawcą Pawłem Orłem (PIW) poprowadzi badaczka literatury japońskiej dr Marcelina Leśniczak. Szczegółowe informacje oraz bilety: www.teatrszekspirowski.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji