Artykuły

Angielski Czechow na deskach Wybrzeża

"Niezwyciężony" Torbena Bettsa w reż. Jarosława Tumidajskiego Na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Pisze Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Czy porozumienie społeczeństwa przepołowionego na skutek uprzedzeń i przekonania o własnej wyższości jest możliwe? Refleksja na ten temat jest osnową sztuki "Niezwyciężony" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego - najnowszej propozycji Teatru Wybrzeże.

51-letni Torben Betts, zwany "angielskim Czechowem", nie jest jeszcze w Polsce popularny, choć Wielka Brytania już poznała się na jego talencie. U nas przed dwoma laty jego komediodramat "Niezwyciężony" w reżyserii Eugeniusza Korina wystawił stołeczny Teatr 6 Piętro, a w obsadzie znaleźli się Agnieszka Grochowska, Aleksandra Popławska, Bartłomiej Topa i Szymon Bobrowski.

W Pruszczu lub Sopocie

Od kilku dni "Niezwyciężonego" Bettsa ma w swoim repertuarze Teatr Wybrzeże, który wystawia go na Scenie Kameralnej w Sopocie lub na Scenie Letniej w Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim.

W ostatnią sobotę uczestniczyłam w premierowym spektaklu na plenerowej scenie w Pruszczu Gdańskim, na moment przerwanym eksplozją fajerwerków gdzieś nieopodal, co i dla aktorów, i dla publiczności stało się dodatkowym źródłem komizmu. Choć po godz. 21, gdy rozpoczął się spektakl, panował już spory chłód, widzowie opatuleni w kurtki i koce dotrwali do końca. Bo tekst komediodramatu Bettsa, choć nie obfituje w wiele zdarzeń i sprowadza się wyłącznie do rozmów w domowym salonie, umiejętnie stopniuje napięcie i dawkuje informacje o bohaterach, odkrywając ich traumy, motywacje i prawdziwe cechy.

Uprzedzenia i stereotypy

Akcja rozgrywa się w wynajętym niedawno domu Emily (najlepsza w spektaklu Katarzyna Z. Michalska) i Olivera (Piotr Chys) - pary trzydziestoletnich inteligentów, którzy licząc na oszczędności wynieśli się z Londynu do północnej Anglii i tam wychowują dwoje dzieci. Emily jest niepokorną artystką i antyglobalistką kontestującą zasady rządzące światem. Jej partner to człowiek z natury ugodowy, z zamiłowaniem do wygodnego życia.

Ich sąsiadami są Dawn (Dorota Androsz), nieskomplikowana sekretarka medyczna o wyglądzie seksbomby i Alan (udana rola Piotra Łukawskiego), listonosz, zawzięty gaduła, miłośnik futbolu i piwa w puszce.

Jak upraszczająca i nie do końca prawdziwa jest charakterystyka tych postaci, widz przekona się już w pierwszym akcie, gdy podczas sąsiedzkiego spotkania dochodzi do kłopotliwych sytuacji, które - zdawać by się mogło - przekreślają porozumienie tych dwóch par.

Żadnej przyjaźni z tego nie będzie. Chyba nawet na zrozumienie czy akceptację nie ma co liczyć. Dodatkowo sytuację zaognia fakt, że ukochany kot Alana (tytułowy Niezwyciężony), znienawidzony przez Emily, od tygodnia nie wiadomo, gdzie się podziewa.

Jak w Polsce

Czy opowieść o sąsiadach, których nic nie łączy, nie brzmi u nas znajomo? Czy różnice światopoglądowe nie przepołowiły naszego społeczeństwa na dwie części? Ta kameralna opowieść o ideowym konflikcie wewnątrz społeczności, podbudowana ciekawymi portretami psychologicznymi nakreślonymi z zacięciem komediowym, okazuje się trafną alegorią współczesnej Polski podzielonej na dwa plemiona.

---

Kolejne spektakle: Scena Kameralna w Sopocie, 17 lipca, godz. 19, 18 lipca, godz. 20. Bilety w cenie 25-40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji