Artykuły

Poznań. Rusza XXIX Malta Festival

Pod hasłem "Armia jednostki" rozpoczyna się w piątek w stolicy Wielkopolski Malta Festival Poznań. Kuratorem tegorocznego wydarzenia jest Nastio Mosquito; jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych.

Jak tłumaczył dyrektor festiwalu Michał Merczyński (na zdjęciu), "29. Malta Festival Poznań odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świat wokół nas - ten bliski, lokalny, jak i rzeczywistość globalna, rozpada się na wiele nieprzystających do siebie narracji i obrazów. Choć, jako Europejczycy, mieszkańcy demokratycznych krajów, przywykliśmy sądzić, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach od zakończenia drugiej wojny światowej, konflikt wyznacza dynamikę naszego życia, relacji społecznych, możliwości. To właśnie konflikt, napięcie między dwoma stanami - wojny i pokoju - jest ramą programową tegorocznej edycji Malty" - podkreślił.

Jak dodał, Malta to wyjątkowe spotkanie artystów, intelektualistów, ludzi o różnych poglądach, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniem, tym czym żyją.

- Widzowie są tutaj nie tylko uczestnikami, lecz także współtwórcami. Dlatego podczas dziesięciu festiwalowych dni przeplatać się będą prezentacje międzynarodowego Idiomu "Armia jednostki", którego kuratorem jest Nastio Mosquito, z programem społeczno-artystycznym Generatora Malta, spektaklami plenerowymi i premierami teatralnymi - w tym "Hańbą" na podstawie powieści J. M. Coetzeego, w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, programem tanecznym Art Stations Foundation, projekcjami filmowymi, dyskusjami i koncertami. Ta różnorodność i ogólna dostępność wydarzeń festiwalowych jest specyfiką Malty i stwarza możliwość wielu spotkań - na przecięciu dyscyplin, form i oczekiwań - podkreślił Merczyński.

Wskazał również, że twórcom wydarzenia zależy na tym, by "festiwal, kreując w codzienności pole o szczególnej grawitacji, uaktywniał w nas refleksję o tym, jak możemy uczestniczyć w rzeczywistości, co nas w niej obchodzi, a czego nie dostrzegamy, otwierał nas na różne spojrzenia, narracje i wrażliwości".

Plenerowe otwarcie festiwalu Malta rozpocznie się w piątek o godz. 19.00 na placu Wolności. Jak tłumaczyła PAP koordynator biura prasowego festiwalu Agnieszka Podhajska, "z tego miejsca rozpocznie się kolorowy pochód, na czele którego staną dwie 5-metrowe śpiewaczki, trzecia, największa diwa dołączy przy Centrum Kultury Zamek. Towarzyszyć im będą tancerze, akrobaci i liczni bębniarze wprowadzający szaleństwo w spokojną tkankę miasta".

Krocząc z placu Wolności na plac Mickiewicza parada francuskiego zespołu "Transe Express" zamieni miasto w "wielką salę operową". O godzinie 19.30 pochód dojdzie na plac Adama Mickiewicza, gdzie pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 będzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie festiwalu przez dyrektora Michała Merczyńskiego, zastępcę prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego, a także Pierre'a Buhlera, szefa Instytutu Francuskiego w Paryżu, byłego ambasadora Francji w Warszawie.

- Po tradycyjnym założeniu koszulek rozpocznie się druga część wydarzenia - nowa wersja +Mobile Homme+ - spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku. Ruch na tej trasie będzie chwilowo wstrzymany od godziny 18.30 do 20.30 i przywracany po przejściu korowodu - wskazała Podhajska.

Pierwszego dnia festiwalu na placu Wolności odbędzie się także debata o polskiej edukacji pod hasłem "Ostatni Dzwonek". Podhajska podkreśliła, że "koniec roku szkolnego wykorzystamy, aby porozmawiać o tym, co się wydarzyło podczas największego od lat strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Jeszcze raz poważnie i - co najważniejsze - wspólnie pochylimy się nad problemem polskiego szkolnictwa podczas trzech wydarzeń w ramach spotkania +Ostatni Dzwonek+. Na zakończenie odbędzie się premierowa prezentacja raportu ze wszystkich Narad Obywatelskich o Edukacji" - podała.

W ramach festiwalu zaplanowano też happening audiowizualny "Waginokracja", który - jak tłumaczyła programerka festiwalu Kasia Tórz - jest efektem akcji zbierania materiałów audiowizualnych dokumentujących ludzki poród. W ocenie Tórz "jest to niezwykły projekt, bo jest to audiowizualny streaming, który wydarzy się tylko raz". Jej zdaniem "jest to manifest idiomu, czyli afirmacja życia i potencjału życia, który każdy z nas, kiedy przychodzi na świat".

Tórz zachęciła również do udziału w happeningu Priscili Rezende, "która będzie przez kilka godzin działać w centralnym punkcie Poznania i przez parę godzin uporczywego performowania zachęci czy sprowokuje do zabrania stanowiska". "Moje ciało będzie spontanicznie dostępne, aby odzwierciedlić publiczności, jakie ciała akceptujemy, a jakie nie" - pisze o swoim performersie Rezende.

"Kultura wojny w czasie pokoju" to temat tegorocznego forum festiwalowego. Odbędą się spotkania z gośćmi, m.in. z Janiną Ochojską, z korespondentami wojennymi Wojciechem Jagielskim, Piotrem Andrusieczko i Marią Wiernikowską.

29 czerwca odbędzie się koncert finałowy pt. "Operetta! Żyjesz w Matrixie" - będzie to połączenie muzyki operetkowo-musicalowej z piosenkami ABBY, Maanamu, Portishead. Wystąpią m.in. Mateusz Holak, donGURALesko i Justyna Szafran.

Tegoroczny Malta Festival Poznań potrwa do 30 czerwca. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie malta-festival.pl/pl/program/selected.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji