Artykuły

Warszawa. Czytanie "Wiosny 1966" Haliny Mikołajskiej w IT

13 czerwca o godz. 19 Instytut Teatralny zaprasza na czytanie sceniczne "Wiosny 1966" Haliny Mikołajskiej w reż. Martyny Peszko.

W kolejnej odsłonie czytań scenicznych z cyklu NIKT NAS NIE ZNA na warsztat pójdą kobiece teksty zamieszczone w antologii "Rodzaju żeńskiego". Dramaty pisane przez autorki przeważnie w pierwszej połowie XX wieku najczęściej nieznane są dzisiejszym czytelnikom i widzom, choć ich prapremierom towarzyszyły często intensywne dyskusje, a nawet skandale. Teksty przynoszą świadectwo kobiecego doświadczenia, często wchodząc w kolizję z heroicznymi narracjami, narodową mitologią czy społecznymi stereotypami, ale pokazują też zmaganie się autorek z formą dramatyczną, która byłaby w stanie przekroczyć dotychczasowe konwencje męskocentrycznej sztuki. W zamierzeniu autorek antologii, podobnie jak i reżyserek cyklu, wybrane utwory stają się jednak medium dyskusji nie tyle o historii teatru, dramatu i polskiej kultury, ile o dzisiejszej rzeczywistości społecznej. O tym, jak zmienia się (albo jak się nie zmienia) sytuacja kobiet i grup wykluczonych. O pamięci, władzy, polityce, ciele i wolności. O kształcie kanonu i o tym, dlaczego nie było siostry Szekspira. O tym, co nas boli, czego się boimy, o jaki świat chcemy walczyć. O tym, że dramat może być także rodzaju żeńskiego.

***

13 czerwca

Halina Mikołajska "Wiosna 1966" (maszynopis, archiwum prywatne)

reż. Martyna Peszko, dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna

Bezkompromisowy manifest jednej z najwybitniejszych aktorek w historii teatru polskiego, Haliny Mikołajskiej, zamykający II tom HyPaTii "(Nie)świadomość teatru" pod redakcją Joanny Krakowskiej, stanie się punktem wyjścia do rozważań o kondycji współczesnych aktorek. Szczera, ostra i odsłaniająca to, co zwykle pozostaje ukryte w kulisach, spowiedź Mikołajskiej kierowana do widzów stanowi wciąż wyzwanie w myśleniu o rzemiośle aktorskim, instytucji teatru i relacjach władzy, które w niej obowiązują. Z tekstem Mikołajskiej spotkają się współczesne aktorki teatralne i pozostając z nim w dialogu, stworzą przestrzeń własnej wypowiedzi.

Kuratorka cyklu: Agata Adamiecka-Sitek

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji