Artykuły

Poznań. "Jak przestrzeń tańczy?" w PTT

Polski Teatr Tańca kontynuuje cykl comiesięcznych "rozmównic" - dyskusji o wrażeniowej i znaczeniowej stronie tańca i ruchu z udziałem gości - teoretyków i praktyków ruchu. Kolejne spotkanie, z prof. Agnieszką Jelewską i Anną Nowak, już 23 maja.

23 maja o 18.30 w obecnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu spotkamy się z prof. Agnieszką Jelewską, pracowniczką Instytutu Teatru i Sztuki Mediów, teatrolożką, medioznawczyną, dyrektorką i współzałożycielką Humanities/Art/Technology Research Center na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Anną Nowak, tancerką, choreografką, pedagogiem, regularnie współpracującą ze Studio Wayne McGregor w Londynie i wieloma prestiżowymi instytucjami na całym świecie.

Nasze spotkanie nosić będzie tytuł "Jak przestrzeń tańczy?"

W pierwszej części spotkania planujemy kilkunastominutowe prezentacje, w których Anna Nowak i prof. Agnieszka Jelewska przypomną wybrane projekty własne. Będą to prace eksplorujące jako temat - przestrzeń, miejsce, lokalizację, określoną przez ingerencję człowieka, historię, architekturę, urbanizacyjne procesy, ale także przez obecność przyrody ożywionej i nieożywionej i naznaczoną dualizmem ciał i technologii.

Porozmawiamy o eksperymentach z przestrzenią nieteatralną w tańcu współczesnym, teatrze i sztukach tańca, o doświadczaniu ruchu w wirtualnej rzeczywistości, o postrzeganiu przestrzeni w czasie ruchu, o najbardziej nieoczekiwanych relacjach między przestrzenią i ciałem w projektach artystycznych, o praktykach poznawania przestrzeni przez świadome ciałooraz o nowych formach narracji o miejscu i czasie, współtworzonych przez byty ludzkie i nieludzkie.

Bezpośrednio po dyskusji, o godz. 19.30, Anna Nowak poprowadzi na żywo ćwiczenie, dotyczące relacji pomiędzy ciałem i przestrzenią, ciałem i architekturą.

Podczas późniejszej potańcówki Dancing Poznań pod wodzą DJ -a Cedro i wodzireja Roberta Chodyły pt. "Nieludzkie ciała" inspirować się będziemy potencjałem ruchowym somatechnologicznych form bytu - maszyn, cyborgów, wirtualnych awatarów, sztucznej inteligencji.

Przypomnijmy, że "rozmównice" to cykl czwartkowych spotkań dyskusyjnych, podczas których pragniemy, przy wsparciu ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki, kształtować język do dyskusji o sztuce ruchu, a także budzić zainteresowanie tą ulotną sztuką w jak najszerszym, interdyscyplinarnym i międzypokoleniowym gronie odbiorców.

Zapraszamy Państwa serdecznie!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji