Artykuły

Łódź. "Człowiek z Manufaktury" wchodzi na rynek Włókniarek Łódzkich

Na terenie Manufaktury trwają przygotowania do realizacji jednego z największych wydarzeń artystycznych w Polsce - plenerowej premiery widowiska "Człowiek z Manufaktury", która odbędzie się w sobotę 18 maja o godzinie 20.

Na Rynku Włókniarek Łódzkich przez cały tydzień będą budowane wielkie konstrukcje. Powstaną dwie sceny, na których wystąpi ponad 200 artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, a gościnnie pojawią się takie gwiazdy jak: słynna mezzosopranistka Małgorzata Walewska jako Zofia i robotnica z fabryki "Poltex", wybitny aktor filmowy Wojciech Pszoniak w roli Prokuratora, znakomity baryton Stanisław Kierner jako Izrael Poznański i dyrektor fabryki, kontratenor Michał Sławecki w roli Konia-Marynarza oraz aktor i tancerz Michał Barczak, jako tajemniczy Przybysz. W milionera i filantropa Barona de Hirscha oraz Wizjonera wcieli się wspaniały bas Grzegorz Szostak.

Pszoniak, obchodzący 50-lecie pracy artystycznej, znany jest w Polsce i za granicą z kreacji Moryca Welta w nominowanym do Oscara filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy według powieści Władysława Reymonta o fabrykanckiej Łodzi drugiej połowy XIX wieku. Grał w filmach polskich i zagranicznych oraz w spektaklach dramatycznych, ale nigdy dotąd nie występował w widowisku operowym. Artystom towarzyszyć będzie prawie 100 osób ekipy technicznej. Na ogromnym ekranie diodowym podczas całego spektaklu będą wyświetlane projekcje, zostanie też uruchomiona specjalna iluminacja. Krytycy podkreślają, że: wielokulturowa Łódź doczekała się wielkiego widowiska muzycznego, zrealizowanego z rozmachem; powstało dzieło, wystawione barwnie i efektownie, wciąga i trzyma w napięciu (Dorota Szwarcman); prapremierę światową można uznać za sukces, na pewno dla łodzian to pozycja obowiązkowa (Izabella Adamczewska); Łódź zafundowała sobie wielkie widowisko muzyczne, to miasto pierwsze na świecie zyskało muzyczną opowieść o swojej historii (Jacek Marczyński).

Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. W drugim akcie zostały przywołane wątki z życia i działalności autentycznych osób: likwidatora i ostatniego dyrektora "Poltexu" Mieczysława Michalskiego oraz wizjonera Cypriana Kosińskiego, mieszkającego obecnie w Szwajcarii. Obaj panowie przyczynili się do uratowania przestrzeni pofabrycznej i przekształcenia jej w tętniącą życiem Manufakturę.

Wstęp na operę jest wolny. Odbiór bezpłatnych biletów na miejsca siedzące w Punkcie Informacji Manufaktury od dnia 10 do 15 maja w godzinach pracy galerii handlowej.

Śpiewający koń i tańczące żywioły w Łodzi

Zanim 18 maja o godz. 20 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze zabrzmią dźwięki pierwszej plenerowej opery opowiadającej o historii miasta, w przestrzeni miejskiej - oraz handlowej - będzie można spotkać niezwykłych artystów, którzy dosłownie zejdą ze sceny na ulice i zaprezentują się łodzianom.

W poniedziałek,13 maja, między godz. 18 a 20 na ulicy Piotrkowskiej przy 6 Sierpnia będzie można będzie spotkać śpiewającego rzadkim głosem kontratenorowym Konia-Marynarza, postać przypominającą Centaura, którego górna część ciała jest podobna do człowieka, a dolna ma kształt konia. Koń-Marynarz obiecuje łódzkiemu "królowi bawełny" Izraelowi Poznańskiemu u kresu jego życia wspaniałą wycieczkę statkiem klasy lux, a będzie to jego ostatnia podróż do krainy zmarłych. W pół człowieka, pół konia wcieli się warszawski kontratenor Michał Sławecki, który śpiewał na takich scenach jak: Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera na Zamku w Szczecinie, Teatr Manoel na Malcie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonie w Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy. Z repertuarem koncertowym występował na Litwie, Łotwie, Malcie, we Francji, Niemczech, Grecji, Austrii, Republice Południowej Afryki, Serbii i Kazachstanie.

Natomiast w czwartek 16 maja w godzinach 16-18, w Manufakturze pojawią się tańczące Żywioły: Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia, czyli najpotężniejsze siły wszechświata, które muszą współistnieć w harmonii, aby utrzymać równowagę życia. W Żywioły wcielą się najlepsi artyści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Pokaz - a w zasadzie próba generalna przed wielkim spektaklem, będzie miał miejsce w rotundzie galerii handlowej.

Reżyserem i scenografem widowiska jest wybitny artysta Waldemar Zawodziński, realizator ponad 100 spektakli, w tym około 40 widowisk operowych. Manufaktura jest mecenasem tego wydarzenia dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na spektakl jest wolny. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji