Artykuły

Warszawa. Konferencja poświęcona twórczości Baczyńskiego

- W ciągu zaledwie pięciu lat napisał około 500 wierszy, tyle, ile inni piszą przez całe życie - mówili uczestnicy konferencji w Senacie poświęconej Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Olgierd Łukaszewicz podkreślił: "do nas należy by poezję K.K. Baczyńskiego pielęgnować". Zaapelowano też do senatorów, by 2021 ustanowić rokiem poety.

Celem konferencji "Krzysztof Kamil Baczyński - poeta i żołnierz czasu >>spełnionej apokalipsy<<", przygotowanej wspólnymi siłami przez senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, było upamiętnienie 98. rocznicy urodzin i 75. rocznicy śmierci wybitnego poety pokolenia Kolumbów.

W spotkaniu prowadzonym przez senator Barbarę Borys-Damięcką wzięli udział m.in. przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Jerzy Fedorowicz, znawca życia i twórczości Baczyńskiego pisarz Wiesław Budzyński, a także aktor Olgierd Łukaszewicz, który przed laty wcielił się w rolę poety w spektaklu Macieja Englerta w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Olgierd Łukaszewicz opowiedział o inscenizacji sprzed 20 lat, którą przygotowali aktorzy Teatru Narodowego. Na placu Teatralnym w Warszawie Jerzy Trela, Anna Chodakowska i inni zaprezentowali wtedy wiersze Baczyńskiego. W czasie prezentacji w senacie, wspominając tamto wydarzenie, Łukaszewicz wygłosił wiersz Baczyńskiego "Do Pana Józefa w dniu imienin 19 marca 1942 r.".

Wiesław Budzyński powiedział: "taki poeta rodzi się raz na 150 lat. Teraz czekamy na nowego Baczyńskiego, który był nazywany drugim Słowackim, był romantykiem". Pisarz i biograf Baczyńskiego podkreślił również, że poezja Baczyńskiego uszlachetnia i że autor był wielkim patriotą.

- Odziedziczył talent po rodzicach, zarówno w poezji, jak i plastyce, choć w tej nie zdążył się spełnić. Stała za nim również waleczna tradycja rodzinna, był synem legionisty - stwierdził Budzyński. Dodał także: "był poetą odważnym, za takie wiersze groziła śmierć, ale to było dla niego za mało, chwycił za broń. (...) Całe pokolenie Solidarności wychowało się na tych wierszach" - powiedział, apelując do senatorów, by rok 2021 ustanowili rokiem Baczyńskiego.

Głos zabrał także Wojciech Kudyba, poeta, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. - Każdy rodzaj eskapizmu uważał za dezercję - powiedział. Dodał również, że "Baczyński uważał, że podstawowym obowiązkiem poety jest sprostanie rzeczywistości, zwłaszcza wtedy, gdy czas jest mroczny, katastrofalny".

- Wiersz nie tylko może, ale musi sprostać doświadczeniom cierpienia, powinien być świadectwem, wyzwaniem i wezwaniem dla czytelnika - stwierdził Kudyba. Według niego Baczyński nie tylko opisywał przemianę świata, który ogarnęło straszne niebezpieczeństwo, ale również patrzył w przyszłość.

Krzysztof Kamil Baczyński żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, zginął w Pałacu Blanka czwartego dnia Powstania Warszawskiego. 1 września zginęła jego żona - Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji