Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem

10 kwietnia w siedzibie Gazety Wyborczej odbędzie się spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, połączone z premierą audiobooka "Profesor Tutka" Jerzego Szaniawskiego.

Pszoniak: "Nagranie opowiadań "Profesora Tutki" traktuję osobiście. To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności."

Zapraszamy 10 kwietnia o godzinie 19.00 do siedziby Gazety Wyborczej - Czerska 8/10 [wejście od Czerniakowskiej]. Spotkanie będzie znakomitą okazją do rozmowy z aktorem i zarazem do wysłuchania jak Wojciech Pszoniak - w mistrzowski sposób - czyta "Profesora Tutkę" Jerzego Szaniawskiego. Spotkanie jest bezpłatne, rejestracja tutaj

Wojciech Pszoniak obchodzi w tym roku 50-lecie swojej pracy artystycznej, które nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z premierą jego audiobooka Profesor Tutka z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego, mającymi dla aktora znaczenie szczególne.

Jak sam mówi: W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje mi subtelności. W naszej cywilizacji jest o nią coraz trudniej. Subtelność umiera w fast foodach, na autostradach, w telewizji, w Internecie, a wraz z nią znika, umiera człowiek, który potrafi słuchać drugiego, który potrafi z drugim rozmawiać. Nagranie opowiadań "Profesora Tutki" traktuję osobiście. To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności".

Wojciech Pszoniak - Aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog - artysta bezkompromisowy i wszechstronny, grający na saksofonie i kochający sztukę, swoją żonę i towarzystwo dobrego stołu. Miłośnik książek i słowa pisanego - które nie tylko ceni, ale także czyta, i to ze zrozumieniem, nie tylko w języku polskim. Smakosz życia i kuchni, przyjaciel zwierząt i niektórych ludzi - zwłaszcza tych z poczuciem humoru. Inteligentny i błyskotliwy, czego nie da się ukryć, mimo jego usilnych starań. W innych najbardziej lubi to, że nie są nim. Polak i kosmopolita zakochany w sztuce francuskiej i Paryżu, a nade wszystko we francuskim jedzeniu. Cudowny artysta, który bawi, uczy, prowokuje i pokazuje, czym jest teatr. Jednym słowem - AKTOR.

Aktor teatralny, filmowy, reżyser. Pracował z wybitnymi reżyserami (m.in. A. Wajdą, K. Swinarskim, Z. Hübnerem, J. Gruzą, A. Barańskim, R. Toporem, K. Reisza, C. Régy, J.J. Zilbermannem, Ph. Mentha, G. Bourdete), kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski (także w Teatrze TV i Teatrze Polskiego Radia), oraz Francji, Anglii Szwajcarii. Najbardziej cenione spektakle w Polsce to: "Poskromienie złośnicy", "Sen nocy letniej" oraz "Wszystko dobrze, co się dobrze kończy" W. Szekspira, "Biesy" wg. F. Dostojewskiego, "Sprawa Dantona" St. Przybyszewskiej, "Lot nad kukułczym gniazdem" D. Wassermana, "Garderobiany" R. Harwooda, "Zemsta" A. Fredry, "Dożywocie" A. Fredry, "Kolacja dla głupca" F. Vebera, "Skarpetki, opus124" D. Collasa. "A zagranicą: Les gens déraisonnables sont en voie dedisparition" oraz "Par les villages" P. Handkego, "L'Atelier" J. C. Grumberga, "La boutique au coin de la rue" M. Laszlo, "Król Ubu" A. Jarry'ego, "Czekając na Godota" S. Becketta, "Szelmostwa Skapena" Moliera, "Sprzedawcy gumek" H. Levina, "Wariacje Goldbergowskie" G. Taboriego. Ostatnio można go oglądać w monodramie "Belfer" J. P. Dopagne'a w reż. M. Kwiecińskiego oraz w spektaklu Nasze żony, którego jest również reżyserem. Najbardziej znane polskie filmy z jego udziałem to m.in.: "Piłat i inni", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton", "Korczak", "Wielki Tydzień" - w reż. A. Wajdy, "Austeria" (reż. J. Kawalerowicz), "Nadzieja" (reż. St. Mucha), "Mniejsze zło" (reż. J. Morgenstern), "Kret" (reż. R. Lewandowski). Z blisko czterdziestu ról w filmach zagranicznych można wymienić: "Lata jak sandwicze" (reż. P. Boutron), "Czerwona Wenecja" (reż. E. Perier), "Nokturn - miłość mnie okłamała" (reż. F. Lehner), "Les lendemains qui chantent" (reż. J. Fansten), "Żmija w garści" (reż. Ph. de Broca). Wojciech Pszoniak jest m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi (Ordredu Mérite) za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury. Jest Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, a także Honorowym Obywatelem miasta Gliwice.

Organizator spotkania: Studio Metropolis

Współorganizator: "Gazeta Wyborcza"

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji