Artykuły

Grzegorz Jarzyna zostanie? Konkurs na dyrektora TR Warszawa rozpisany

Prezydent Rafał Trzaskowski rozpisał konkurs na dyrektora naczelnego TR Warszawa, czyli stołecznego Teatru Rozmaitości. Od 21 lat scena ta kojarzona jest z Grzegorzem Jarzyną. Czy znany reżyser będzie dalej jej szefem artystycznym? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.

Dziś Grzegorz Jarzyna jest wicedyrektorem ds. artystycznych. Wcześniej pełnił obowiązki dyrektora naczelnego, jednak stracił stanowisko. Stało się to po ogłoszeniu niekorzystnych wyników audytu, który przeprowadzono w instytucji.

Teatr zalegał ze składkami ZUS i pensjami, przeszacował też znacznie przewidywaną sprzedaż biletów i wpływy z wynajmowanej komercyjnie sceny ATM na Wale Miedzeszyńskim. Pojawiły się także nieprawidłowości związane z korzystaniem przez dyrektorów ze służbowych kart płatniczych. Wcześniej ustąpił dyrektor naczelny Wojciech Gorczyca, procedurę w sprawie nadużyć w teatrze uruchomił również rzecznik dyscypliny finansów publicznych.

TR - teatr w budowie

Obecnie p.o. dyrektora TR jest Natalia Dzieduszycka, która stara się wyprowadzić teatr na prostą i której udało się zmniejszyć jego zadłużenie. Zgodnie z prawem nie może jednak kierować instytucją w tym trybie dłużej niż do końca bieżącego sezonu artystycznego, czyli 31 sierpnia. Poprzednie władze Warszawy utrzymywały sytuację w zawieszeniu. Hanna Gronkiewicz-Waltz konkurs na dyrektora najpierw w listopadzie 2017 r. rozpisała, miesiąc później go odwołała, zostawiając problem następcom.

Aby zachować obecne status quo, miasto mogłoby spróbować powołać Dzieduszycką na "pełnoprawnego" dyrektora bez konkursu. Na to musiałby się zgodzić minister Gliński. Miasto nie wystąpiło jednak o taką zgodę.

- Zdecydowaliśmy się na konkurs również ze względu na szczególnie duże wyzwania, które stoją przed tym teatrem, w związku m.in. z budową nowej siedziby. To instytucja, która ma się rozwijać - tłumaczy Aldona Machnowska-Góra, koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej w warszawskim ratuszu.

Faktycznie miasto zapowiada, że wybuduje zapowiadany od lat nowy gmach TR Warszawa na pl. Defilad - ma stanąć w 2022 r. Choć umowa na budowę obiecywanej równolegle nowej siedziby MSN została już podpisana, analogicznej umowy nie zawarto wciąż ws. teatru.

- Natalia Dzieduszycka weźmie udział w konkursie i w razie wygranej będzie kontynuować zmiany, które wprowadza w teatrze - potwierdziła Kaja Stępkowska, rzeczniczka TR.

21 lat z Jarzyną

Nie jest powiedziane, że TR będzie dalej kierowany artystycznie przez Jarzynę. Tak byłoby zapewne w wypadku wygranej Dzieduszyckiej. Czy nowy dyrektor naczelny będzie miał swobodę wyboru dyrektora artystycznego? - Jak zawsze - odpowiada Machnowska-Góra. - Można startować w duetach, wskazywać od razu w aplikacji dyrektora artystycznego. To pewien standard w tej konfiguracji.

Zmiana kierownictwa sceny przy Marszałkowskiej spowodowałaby w warszawskim teatrze koniec pewnej epoki. Dyrektorem artystycznym Rozmaitości Jarzyna został w wieku 30 lat, niedługo po obwołaniu go objawieniem młodego polskiego teatru, po premierze "Bzika tropikalnego". Jako na przemian dyrektor artystyczny i naczelny przetrwał pięciu dyrektorów naczelnych - pierwsi dwaj zrezygnowali po konfliktach z Jarzyną - oraz siedmiu rządzących miastem prezydentów i komisarzy. Pierwszy raz naczelnym mianowano go w czasach warszawskich rządów PiS - w 2006 r.

Komu teatr?

Aplikacje można składać do 30 kwietnia, lista kandydatów będzie zatem znana w maju. W najbliższych tygodniach poznamy skład komisji konkursowej. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do 31 maja. To mało czasu na przygotowanie kolejnego sezonu działalności.

Jakie są stawiane kandydatom wymagania formalne? Wykształcenie wyższe, pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów artystycznych, pięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Wśród merytorycznych są m.in. znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury i finansów publicznych i znajomość specyfiki pracy w teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji