Artykuły

Wystawa „Narracje. Bohdan Cieślak” w Muzeum Narodowym

Jak podkreślają twórcy wystawy, Bohdan Cieślak jest scenografem otwartym na eksperymenty z przestrzenią. Kuratorzy wystawy Wojciech Suchocki i Aleksandra Sobocińska tłumaczyli, że Cieślak tworzy swoje prace i traktuje je jako "proces, rozwijający się od koncepcji rodzącej się w głowie twórcy, szkicu, rysunku, makiety. Proces oparty na dialogu z reżyserem, choreografem, po efekt całościowy przedstawiony widzowi w teatrze - jako spójne dzieło, ożywione przez aktora. Jego scenografie stają się polem komunikacyjnym nie tylko pomiędzy aktorami, ale także między nimi i widownią".

Wojciech Suchocki wskazał, że scenografia teatralna jest niezwykle specyficzną formą sztuki. Jak tłumaczył, większość tego typu dzieł istnieje tylko przez chwilę, znika wraz ze zdjęciem spektaklu z afisza. Dodał jednak, że bywają twórcy, których dzieła scenograficzne stają się osobnymi, autonomicznymi dziełami sztuki, jak właśnie w przypadku Bohdana Cieślaka.

- Wielość szkiców i rysunków, około 200 prac, ukazuje Cieślaka jako artystę otwartego na eksperymenty z przestrzenią, tworzącego oryginalne i nietypowe rozwiązania sceniczne. Swoich projektów nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach - podkreślił Suchocki.

Jak dodał, wystawa prac Cieślaka w formie zaaranżowanej przez Eugeniusza Matejkę "zaciera granice pomiędzy ekspozycją muzealną a przestrzenią teatralną. Widzowie zaproszeni są do uczestnictwa w swoistym autorskim spektaklu, w którym rolę aktorów pełnią rysunki".

Bohdan Cieślak zaznaczył, że wystawa jego prac w Poznaniu jest dla niego wyjątkowa, ponieważ zbiega się z 25-leciem jego działalności w teatrze. Jak tłumaczył, na ekspozycji można będzie zobaczyć m.in. jego szkice, projekty, makiety scenograficzne.

- Pierwsza część wystawy poświęcona będzie tej pracy ściśle scenograficznej, teatralnej. Tam rzeczywiście miałem jeden problem, bardzo osobisty, ponieważ takie rysunki, szkice scenograficzne, projekty - to jest taki trochę materiał wewnętrzny. Właściwie nikt tego nie ujawnia - mówił.

- Rozmowa z reżyserem zawsze jest później. Tworząc scenografie zawsze najpierw musiałem porozmawiać sam ze sobą na podstawie przeczytanego tekstu. Musiałem starać się, w miarę swoich możliwości, bo takie jest właśnie zadanie scenografów, żeby przetłumaczyć dany tekst na język obrazów, form, przestrzeni - a nie jest to zadanie łatwe - tłumaczył Cieślak.

Bohdan Cieślak urodził się 12 grudnia 1965 roku w Poznaniu. W latach 1985-1990 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Z teatrem związał się w 1994 roku. Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji