Artykuły

Warszawa. Teatr Studio dla Warlikowskiego?

Władze Warszawy prowadzą rozmowy z Krzysztofem Warlikowskim na temat powierzenia mu dyrekcji Teatru Studio - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.

Dyrektor stołecznego Biura Teatru i Muzyki Janusz Pietkiewicz potwierdził, że spotkał się w sprawie współpracy z Warlikowskim w Paryżu, przy okazji premiery "Ifigenii w Taurydzie" w jego reżyserii w Operze Paryskiej. - Warlikowski powinien mieć autorski teatr w Warszawie. Jeśli nie stworzymy mu warunków do pracy, zabiorą go nam zagraniczne teatry. Już teraz kilka miesięcy w roku reżyseruje poza krajem - powiedział. Pietkiewicz nie chciał ujawnić, jaka scena wchodzi w grę. Ale w Warszawie jest tylko jeden teatr o tradycjach autorskich - Studio, któremu patronuje Stanisław Ignacy Witkiewicz. W latach 70. swój teatr autorski tworzył tu Józef Szajna, którego w 1982 roku zastąpił inny awangardowy twórca teatru - Jerzy Grzegorzewski. Według nieoficjalnych informacji obecny dyrektor Zbigniew Brzoza, który kieruje teatrem od dziewięciu lat, miałby przygotować jeszcze jeden sezon. Warlikowski objąłby dyrekcję w sezonie 2007/2008. Sam reżyser nie chciał komentować warszawskiej propozycji.

Krzysztof Warlikowski jest obok Krystiana Lupy najbardziej znanym dziś na świecie polskim reżyserem teatralnym. Od 1999 roku związany jest z TR Warszawa (dawniej Rozmaitości), gdzie powstały jego najważniejsze przedstawienia: "Hamlet", "Oczyszczeni", "Bachantki", "Dybuk", "Burza" i "Krum". W przyszłym sezonie reżyseruje w TR Warszawa "Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera - nagrodzoną Pulitzerem sztukę o losach sześciorga nowojorczyków osadzoną w realiach lat 80., początku epoki AIDS.

Propozycja objęcia teatru w Warszawie oznaczałaby rozejście się dróg artystycznych Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny - reżyserów, którzy stworzyli markę TR Warszawa jako najbardziej innowacyjnego teatru w Polsce. Razem z Warlikowskim do Studia może też odejść grupa aktorów, z którymi reżyser współpracuje od lat. Są wśród nich Magdalena Cielecka, Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Marek Kalita, Jacek Poniedziałek. Niektórzy, jak Poniedziałek, już opuścili zespół TR Warszawa i występują gościnnie.

Janusz Pietkiewicz: - Warlikowski realizuje swoją wizję teatru opartą na dużych inscenizacjach klasyki i zachodnich sztuk współczesnych, Jarzyna wybrał inną drogę: jako dyrektor TR Warszawa wspiera młodych twórców i prowadzi teatr w stronę nowego polskiego repertuaru i nowych przestrzeni. Trzeba im obu pomóc w realizacji planów artystycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji