Artykuły

Erwin Axer w Kubie Księgarza. Pożegnanie odeszłego świata

Jedna z legend polskiego teatru, reżyser, uczeń Schillera, mistrz wielu dzisiejszych scenicznych sław - Erwin Axer ukończył w styczniu 75 lat. W grudniu 1991 roku jego książka "Ćwiczenia pamięci. Seria druga" zdobyła w konkursie Warszawskiej Premiery Literackiej miano książki miesiąca.

Autor, dramaturg, eseista i felietonista już dawno udowodnił, że jest także pisarzem niepośledniej miary. Czytelnicy "Dialogu" znają jego krótkie opowiadania, a pierwsze "Ćwiczenia pamięci", opublikowane w 1984 roku, były wówczas literacką sensacją.

52 epizody, opisane w nagrodzonej książce Erwina Axera - to w gruncie rzeczy miniaturowe, doskonale wyważone i niezwykle plastycznie opowiedziane osobiste wspomnienia autora z lat pełnego doświadczeń życia. Utrwalone są tu osoby, wydarzenia, krajobrazy i klimaty świata, który już na zawsze odszedł w przeszłość. Dzięki temu uwieczniającemu pożegnaniu otwiera się przed nami wielka scena, pełna akcji prowadzonej po mistrzowsku. Widać, że ta proza jest świetnie reżyserowana.

Przy lekturze zyskujemy "wgląd w epokę, poprzez szczegół opowiadany mimochodem", jak to określił prof. Andrzej Lam, wręczając 12 bm. autorowi nagrodę za najlepszą książkę grudnia ubiegłego roku. Możliwe to było dopiero teraz, gdyż pisarz przebywał za granicą.

Fragmenty książki w szczelnie wypełnionych salkach Klubu Księgarza czytał Andrzej Łapicki, a o laureacie i jego dziele serdecznie i apologetycznie (jak przystało na taką okazję) mówił Jerzy Koenig.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji