Artykuły

Kraków. Polony, Górecki - wieczór w Filharmonii

Wyjątkowe spotkanie muzyki, kultury słowa i sztuki teatru w Filharmonii Krakowskiej. Dziś wieczorem koncert symfoniczny z udziałem gości specjalnych - Kwartetu Śląskiego oraz świętującej w tym roku 60-lecie pracy artystycznej Anny Polony.

Przed ucztą muzyczno-literacką odbędzie się dyskusja wokół biografii "Górecki. Geniusz i upór" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Anna Polony, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, świętuje w tym roku podwójnie. 21 stycznia artystka skończyła 80 lat. Trzy czwarte życia poświęciła pracy zawodowej, dlatego w nowy rok wkracza jako aktorka z 60-letnim stażem. Anna Polony urodziła się w 1939 roku w Krakowie. Zadebiutowała dwie dekady później, w 1959 roku (jeszcze jako studentka PWST w Krakowie) na deskach Narodowego Starego Teatru rolą Małej Polikseny w spektaklu "Wojny trojańskiej nie będzie" Jeana Giraudoux w reżyserii Jerzego Kaliszewskiego. Z największą krakowską sceną związała się na ponad pół wieku. Dziś grywa na wielu scenach teatralnych i filmowych. Ostatnio można było oglądać ją w roli charyzmatycznej babci Emilii Biernackiej w serialu TVP "Drogi wolności" oraz w pierwszej tegorocznej premierze Sceny MOS, spektaklu "Spóźnieni kochankowie" w reżyserii Błażeja Peszka z Janem Peszkiem w drugiej roli głównej. Tydzień po premierze teatralnej Anna Polony będzie gościem specjalnym Filharmonii Krakowskiej. Aktorka zaprezentuje wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Po recytacji pierwszej damy Starego Teatru muzyczna część wieczoru. O jej repertuarze opowiada Małgorzata Koch-Butryn z Filharmonii Krakowskiej: - Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe'a wykona suitę "Le tombeau de Couperin" i poemat przywołujący wciąż obecną w karnawale atmosferę starego Wiednia, czyli "La Valle" Maurice'a Ravela. Usłyszymy też uwerturę koncertową "Na południu" Edwarda Elgara, będącą muzyczną reminiscencją z pobytu kompozytora w jednym z miasteczek włoskiej riwiery, Alassio. Dominantą koncertowego programu jest jednak wykonanie "Koncertu na kwartet smyczkowy i orkiestrę" Arnolda Schönberga. Jego kompozycja, która po raz pierwszy zabrzmiała przed 85 laty w Pradze, zostanie wykonana na estradzie Filharmonii Krakowskiej przy udziale Kwartetu Śląskiego, jednego z czołowych zespołów kameralnych, trzykrotnego laureata Fryderyków, zapraszanego do udziału w koncertach i festiwalach na całym niemal świecie.

Dzisiejszy koncert poprzedzi spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką wydanej końcem 2018 roku pierwszej biografii Henryka Mikołaja Góreckiego, książki "Górecki. Geniusz i upór".

Koncert symfoniczny dziś (piątek) o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej (Zwierzyniecka 1). Bilety w cenie 35-55 zł do nabycia w kasie oraz na stronie filharmonia.krakow.pl. Część muzyczna koncertu zostanie powtórzona jutro (sobota) o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji