Artykuły

Gdynia. Premiery sztuk Villqista i Iredyńskiego w GCK

Na miłośników teatru czeka dobra wiadomość - w Gdyńskim Centrum Kultury 24 stycznia oraz 23 lutego pojawią się dwa nowe spektakle - "Noc Helvera" i "Terroryści".

Pierwotnie ustalony termin premiery pierwszej sztuki został zmieniony w związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza. Taką decyzję Gdyńskie Centrum Kultury podjęło wraz z twórcami i aktorami.

"Noc Helvera"

To jeden z najlepszych polskich dramatów w reżyserii prof. Grzegorza Chrapkiewicza. Akcja rozgrywa się podczas jednego wieczoru. Gdy do domu wraca Helver, chłopak zafascynowany militariami oraz wojskowym sznytem, za oknem odbywają się protesty i demonstracje, w których wziął udział. Stoją za nimi wpływowe siły, o których niewiele wiemy. Młodzieńcza fascynacja i gorączka chłopaka wkradają się do jego rodzinnego domu. Zaniepokojona Karla, partnerka, próbuje odwrócić jego uwagę od ulicznych wydarzeń.

Sztuka Ingmara Villqista to burzliwy dramat, który koncertuje się na relacjach pomiędzy kobietą i mężczyzną pragnącymi miłości, bliskości i zrozumienia, stanowi znakomite odbicie aktualnych obaw człowieka, który wpada w sidła presji społecznej. To również uniwersalne i pełne metafor odniesienie do zła, które napędza kolejne zło. Widzowie będą mieli okazję obserwować mechanizmy rządzące człowiekiem w obliczu zagrożenia.

W "Nocy Helvera" wystąpią: Jolanta Jackowska, Nikodem Księżak oraz Adam Mortas. Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Chrapkiewicz, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Jest profesorem tytularnym, wykładowcą Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza oraz Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. To znany polski aktor, pedagog i reżyser. Odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

- Napisany 20 lat temu tekst Ingmara Villqista odżywa co jakiś czas i przechodzi przez polskie sceny. Odnajdują się w nim niezbywalne i ważne problemy. Spektakl nie będzie żadnym komentarzem politycznym, taki teatr aluzji politycznej absolutnie mnie nie interesuje - mówi prof. Grzegorz Chrapkiewicz. - To bardzo głęboko psychologiczna sztuka. Bardzo chciałbym, żeby pełniła rolę teatralnego ostrzeżenia. Głównym bohaterem jest zło. Nie pozwalajmy wpełzać złu do naszych mieszkań nieszczelnie domkniętym oknem i uchylonymi drzwiami. Czasami nie zauważamy, kiedy ono nas omota, opanowuje i paraliżuje. Zawsze mamy szansę, żeby się mu przeciwstawić - podkreśla prof. Chrapkiewicz i dodaje, że w jego reżyserii ta apoteoza zła wyraża się w demonstracjach. One ukazują, że ucieczka wskutek strachu do zła staje się wielkim zagrożeniem. Manifestacje są groźne, wyrażają nienawiść, przemoc, są niszczące. To nie są protesty, które społecznie żądają od świata sprawiedliwości dziejowej czy bytowej. W "Nocy Helvera" te manifestacje symbolizują zupełnie coś innego - dodaje reżyser.

Gdyńskie Centrum Kultury zaplanowało dwie premiery dramatu, ponieważ w postać tytułowego bohatera wciela się dwóch aktorów. Pierwsza z nich planowana jest na 24 stycznia na godz. 19, druga natomiast odbędzie się 25 stycznia o godz. 19. Kolejne pokazy - 28 lutego i 1 marca. Bilety dostępne są w cenie 40/35 zł.

"Terroryści" w Konsulacie

Ireneusz Iredyński, poeta, prozaik, autor tekstu "Terroryści" o swoim dziele mówił: "To sztuka o przemocy, która tkwi w człowieku, zaszczepiona tam z przyczyn najbardziej humanitarnych, o przemocy, która jest bestią wyżerającą mózg i serce swojego pana."

W trakcie przewrotu politycznego, w jednym z krajów Ameryki Łacińskiej, trwa współczesna wojna domowa. Skompromitowany reżim pułkownika Roblesa chwieje się, przewagę dzięki spektakularnym akcjom zbrojnym zaczynają zyskiwać partyzanci, którym przewodzi człowiek odważny, inteligentny, ale i przewrotny, stosujący w taktyce chwyty nieuczciwe. Wszystko w imię zwycięstwa i własnej kariery politycznego lidera. "Terroryści" to straszliwa dokumentacja naszych czasów, gdzie nienawiść i cynizm dominują nad dobrem i miłością. Widz ma możliwość zmierzenia się i odpowiedzenia sobie na kilka podstawowych ludzkich pytań. Czy cel zawsze uświęca środki? Czy można mówić i zmierzać do lepszego ustroju, stosując niemoralne środki działania? Czy dobro zmiany ustroju rozgrzesza zbrodnię?

- Osadzanie tego spektaklu w jakimkolwiek państwie nie miałyby sensu, w tej sztuce budujemy metaforę, dlatego ma ona wydźwięk kameralny. Bardzo ważna jest w nim aktualność, to bardzo dosadne ostrzeżenie o tym, że zło nie zastępuje dobra, tylko je niszczy. Jeżeli nie będziemy przeciwstawiać się temu złu, nie występować przeciwko niemu, to nie mamy z nim szans. W sztuce spoglądamy na człowieka, na terrorystę, który w swojej organizacji poddawany jest różnym naciskom - podkreślam tu też, do czego zmierzać może oddziaływanie na drugiego człowieka - zaznacza Konrad Szachnowski, reżyser "Terrorystów", który przez 15 lat był dyrektorem Teatru Miniatura w Gdańsku, odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za osiągnięcia twórcze oraz realizację klasyki dla dorosłych na scenach lalkowych.

W obsadzie spektaklu m.in. Aleksandra Lis, Leszek Andrzej Czerwiński, Jerzy Górski, Dariusz Majchrzak i Krzysztof Stasierowski. Scenografię i kostiumy przygotowuje Maria Szachnowska. Premiera odbędzie się 23 lutego, kolejne pokazy planowane są na 24 lutego oraz 16 i 17 marca.

Bilety na wszystkie spektakle dostępne na stronie: www.gkc.gdynia.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji