Artykuły

Białystok. Film i spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

Znakomity aktor Olgierd Łukaszewicz będzie gościem Podlaskiej Akademii Kultury w niedzielę (20 stycznia). Spotka się z widzami w kinie Forum przy okazji pokazu filmu "Jak pies z kotem" w reż. Janusza Kondratiuka.

Pokaz w ramach PAK to tradycyjnie niedzielne pokazy, łączące spotkanie autorskie z twórcami prezentowanych filmów. I co istotne - bardzo tanie pokazy - bilet (do kupienia w kasie kina Forum) kosztuje tylko 8 zł. Pokazy zwykle zaczynają się o godz. 16, tym razem jednak spotkanie zacznie się wcześniej, bo o godz. 15.

Osobisty wymiar

Łukaszewicz opowie o swojej niełatwej roli - w filmie wciela się w autentyczną postać brata reżysera - również znanego reżysera - Andrzeja, który zapada na ciężką chorobę. Kondratiuków w historii polskiego filmu mamy bowiem dwóch: twórca "Jak pies z kotem" - Janusz - to reżyser słynnych "Dziewczyn do wzięcia", Andrzej zaś przed laty nakręcił kultową "Hydrozagadkę". I to właśnie o ich skomplikowanej relacji opowiada najnowszy film Janusza Kondratiuka, który zobaczymy w kinie Forum. Łączy w nim elementy fikcji i dokumentu, ale nadaje jednocześnie filmowi ton głęboko osobisty.

Trudna relacja obu braci zmienia się nieco, gdy Andrzej zapada na ciężką chorobę.

- Obaj mężczyźni na przemian okazują sobie czułość i toną we wzajemnych pretensjach. Ważną rolę w życiu bohaterów odgrywają ich partnerki - coraz bardziej zdezorientowana całą sytuacją żona Janusza - Beata i muza Andrzeja, pogrążona w rozpaczy Iga. Nieporozumienia pomiędzy bohaterami stanowią źródło napięć, ale i pierwszorzędnego humoru. W efekcie powstał bodaj najbardziej uczciwy polski film o przemijaniu od czasu pamiętnych "33 scen z życia" Małgorzaty Szumowskiej - zaprasza Adam Radziszewski, współtwórca cyklu Podlaska Akademia Kultury, organizowanego wraz z Białostockim Ośrodkiem Kultury.

W postać reżysera prezentowanego filmu - Janusza - wciela się Robert Więckiewicz. Na ekranie zobaczymy też Bożenę Stachurę i Aleksandrę Konieczną.

Olgierd Łukaszewicz

Wybitny polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze Rozmaitości, gdzie występował w latach 1968-70. Od roku 1970 aktor scen warszawskich: Teatru Dramatycznego (1970-73), Współczesnego (1973-74, 2001-03), Powszechnego (1974-86), Studio (1986-97), Narodowego (1997-2001), Polskiego (2003-2013). W latach 2002-2005 oraz 2011-2018 prezes ZASP-u.

Na koncie ma ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych, w takich filmach jak m.in. "Sól ziemi czarnej", "Brzezina", "Perła w koronie", "Wesele", "Noce i dnie", "Gorączka", "Dolina Issy", "Przesłuchanie", "Seksmisja", "Widziadło", "Wierna rzeka", "Magnat", "Krótki film o zabijaniu", "Jańcio Wodnik", "Pokuszenie", "Sława i chwała", "Amok", "Wiedźmin", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Ubu Król", "Katyń", "Generał Nil", "Mistyfikacja", "Daas", "Uwikłanie", "W imię", "Kamienie na szaniec" i "Jak pies z kotem".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji