Artykuły

Rosja. Wręczono medale Człowiek Dialogu za współpracę kulturalną z Polską

Twórcy i działacze kultury zaangażowani w dialog polsko-rosyjski, m.in. Krzysztof Zanussi i Iwan Wyrypajew, zostali wyróżnieni we wtorek w Moskwie medalami honorowymi Człowiek Dialogu. Przyznanie medali związane jest z 30-leciem Instytutu Polskiego w Moskwie.

Jak powiedział PAP dyrektor instytutu Dariusz Klechowski, medal przygotowany został specjalnie z okazji 30-lecia tej placówki. "Chodziło nam o uhonorowanie ludzi, którzy utrzymują mosty kultury pomiędzy Polską i Rosją i mają zasługi w tej sferze, w różnych dziedzinach" - powiedział Klechowski.

Na awersie medalu wybito tytuł Człowiek Dialogu 2018 roku, na rewersie znajduje się napis "30-lecie Instytutu Polskiego".

Oprócz Zanussiego i Wyrypajewa medal otrzymała Elena Fanajłowa, poetka, tłumaczka i dziennikarka radiowa i Jurij Czajnikow, autor wielu rosyjskich przekładów współczesnej prozy polskiej.

Wyróżniony został również Aleksandr Gurjanow, szef sekcji polskiej Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonej rosyjskiej organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie.

Kolejnym laureatem jest Siergiej Kowalewski - kurator i dyrektor artystyczny centrum muzealnego Plac Pokoju działającego w Krasnojarsku na Syberii. Człowiekiem Dialogu jest też Aleksandr Briuchanow - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Maksyma Gorkiego we Władywostoku.

Wyróżnienie otrzymał również petersburski pianista, kompozytor i pedagog Siergiej Słonimski. Jest on autorem poematu symfonicznego "Odrodzenie i triumf" skomponowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wyróżnienie otrzymali głównie twórcy z Rosji, ze względu na kraj działalności Instytutu Polskiego. Krzysztof Zanussi - jak podkreślił Klechowski - "jest osobą wyjątkową, jest stałym gościem i człowiekiem bardzo rozpoznawalnym" w Rosji.

Wyróżnienia przyznano podczas konferencji "Skrzyżowanie Rosja-Polska. Wyspy dialogu", która odbyła się we wtorek w sali wykładowej Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Przedstawicielka galerii Natalia Karpowa przypomniała, że placówka ta od wielu lat prowadzi współpracę kulturalną z Polską. W sali wykładowej "Trietiakowki" odbywają się projekcje polskich filmów.

Gośćmi konferencji byli przedstawiciele polskiego MSZ, wielu spośród poprzednich dyrektorów Instytutu Polskiego w Moskwie i ich współpracowników, przedstawiciele warszawskiego Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i moskiewskiego odpowiednika tej instytucji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji