Artykuły

Białystok. Przedwojenne białostockie historie w słuchowisku

Premiera słuchowiska "Życie na zderzaku" - już we wtorek (11 grudnia) w radiowym Studiu Rembrandt. To wspólna produkcja Muzeum Pamięci Sybiru, Polskiego Radia Białystok oraz aktorów z Białostockiego Teatru Lalek.

Przed wojną założył pierwszy warsztat mechaniczny w Białymstoku. Na ówczesnych autach znał się jak mało kto. No i miał tytuł Mistrza Cechowego Rzemiosła Samochodowego. A teraz postać Michała Zalewskiego ożyje na antenie Radia Białystok.

Opowieść radiowa powstała w oparciu o wspomnienia Zalewskiego, który wspomina przedwojenny Białystok, swoje samochodowe historii i przedwojenną codzienność. Ale perspektywa jest wojenna: mechanik Zalewski w 1944 roku został aresztowany i osadzony w Ostaszkowie w obwodzie twerskim i z łagru wrócił dopiero w 1946 roku. Słuchowisko jest tak skonstruowane, że adresatem jego wspomnień, snutych w obozie, jest Józef Krajewski, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. W retrospekcji Zalewskiego ożywa odradzający się po zaborach Białystok, wibrujący i wielokulturowy klimat miasta na pograniczu.

Słuchowisko "Życie na zderzaku" zrealizowane zostało w ramach projektu "Białostockie drogi do wolności".

Najpierw usłyszeć je można podczas premiery publicznej 11 grudnia o godz. 17 w Studiu Rembrandt przy ul. Świerkowej 1, a na antenie radia - kilka dni później (16 grudnia) o godz. 18.05.

Autorką scenariusza są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak, wyreżyserował je Waldemar Modestowicz, autorem muzyki jest Marek Kubik

W głównych rolach usłyszymy Ryszarda Dolińskiego i Mateusza Smacznego - aktorów Białostockiego Teatru Lalek. W słuchowisku wystąpili też: Alicja Bach, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Zbigniew Litwińczuk, Adam Milewski, Krzysztof Bitdorf, Mirosław Janczuk, Piotr Wiktorko, Maciej Zalewski.

W obsadzie znaleźli się też radiowcy - Źmicier Kościn, Olga Gordiejew-Pobot, Michał Stepaniuk i Jarosław Iwaniuk.

Realizatorem akustycznym słuchowiska jest Paweł Antosiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji